Devlet tiyatrolarında bu sene yabancı oyun sergilenmeyecek olmasını nasıl karşılıyorsunuz?

4 Ekim’de 8 oyunla, 65 sahnede açılış yapacak olan Devlet Tiyatroları’nın genel müdürü Nejat Birecik, bu yıl sadece “yerli oyunlar” sergileneceğini söyledi. Birecik, “Milli, manevi duyguları pekiştirmek için hümanist vatan milliyetçisi sanatçılar olarak vatan bütünlüğüne, birliğine katkıda bulunmak amacıyla sadece yerli oyunlarla sahnelerimizi açıyoruz” dedi. Siz bu durumu nasıl karşılıyorsunuz?

0|2
76|79

En İyi Kız Görüşü

• Yerinde karar iyice asimile olduk zaten.. kendi benligimizi kaybetcez.. cok guzel roman ve hikayelerimiz var tiyatroya uyarlanabilecek.. cok da keyifli olur bence.. ben uc kez turkceye uyarlanan yabanci yazim bir tiyatroya gttim ucunde de bir hevesle gttim sonunu zor getrdim okadar sacma ki.. olmamis olmuyor

0|3
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• aptal halkımız bunu ayakta alkışlamıştır kesin... zaten yöneticiler anasına sövse alkışlayacak bir halkımız var.
    neyse konuya geleyim... milli birlik beraberlik hikaye. halkın kültürel anlmada yozlaşmasını istiyorlar. 1980li yıllardan itibaren hızlanarak artan bir yabancı kültüre düşmanlık var türkiyede... bu eğilim neyle başladı? bildiniz! milliyetçilik diyerek başladı. türk halkı dışa kapalı hale geldi. sonra zehirli fikirlerle insanların beyni uyuşturuldu. mesela pkk, akp, cemaat bunun örnekleri. insanlar bir fikri araştırmadan o fikre yönelebiliyor.
    insanlar dünyada ne yaşandığını bilmediğinden kendini mükemmel sanıp kültürel olarak yozlaştı. türk halkına göre bugün;
    amerikalılar aptal
    avrupa çöküşte
    rusya komunist ve rus kızları kaşar
    çin fakir
    vs vs
    yani anlayacağınız dışarıya kapatıldı türkiye... böylece klasik bir ortadoğu toplumu yaratıldı... bugün gelinen noktada yozlaşma öyle bir noktada ki insanlar bütün dünya kendilerine düşman sanarak kendi ülkesini mahveden politikacılara oy veriyor.
    tayyip erdoğan ölene kadar gitmez. boşuna demokrasi demeyin. tayyip ne zaman gidici olsa bir şeylere saldırıp oylarını arttırıyor.
    fethullah ile araları çok iyiydi. durum ortada...
    pkk ile araları iyiydi... durum ortada
    abd ile ara iyiydi... durum ortada...
    ab ile limoni olsada ilişkiler iyiydi. durum ortada.
    tayyip toplumda öfke yaratıp bu öfkeyi yönlendiren kişi olarak oy alıyor.
    halk onu kurtarıcı olarak görüyor. halk kendini değerli görmüyor. onun köpeği olarak görüyor halk kendini...

neyse konuya geleyim çok uzattım... insanın hayatta her sanat eserine saygı duyması gerekir. sanat eserleri bir birikim sonucu ortaya çıkar. BU YAPILAN İLE HALKIN KÜLTÜREL BİRİKİM AZALSIN VE HALK YOBAZ OLSUNDA BİZDE RAHATÇA YÖNETELİM AMACI GÜDÜLMÜŞTÜR... Atatürk ne demiş? Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuştur.

1|4
    0|1
    • 3ay

çok uzun olmuş.
      okuyanlara teşekkür ederim :)

• 3ay

Kısa özet geçeyim, halk gerizekalı' ve halkı dışarıya kapatıp iyice gerizekalılaştırıyorlar.

Özellikle dış ülkelerdeki herkesi aşağılayıp hepsinin bize hayran olması saçmalığını gidip yurtışında anlatınca adamlar gülüyor.

• 3ay

@Ragnar_Lodbrok tek başına onu anlatmadım.
      Bahsettiğim şey sonuç değil sebep...
      Halk dışa kapandıkça çürüyor...

Kızlar Ne Diyor 75

• Saçmalık.
    Eğer batıdan kurtulmak istiyorlarsa -ki bu çok yanlış iyi yanlarını almalıyız- önce batıya ait olan mağazaları kapatsınlar. Herkes yabancı oyun sergilemez serbest olsa bile ama her yere yabancı market, dükkan açarlarsa herkes oradan alışveriş yapar. Milliyetçiliğin içini boşaltanlar şimdi kalkmış yabancı oyuna karşıyız diyorlar.
    Umarım milliyetçiler bu oyunlara kanıp oylarını bu vahşi açlara vermez.

1|2
    0|4
  • çok aptalca bir haber lan zaten pek gidilmiyor az bir kitle gidiyor bırakın bari onlarda istedikleri oyunu oynasınlar. izlesinler

1|3
    0|2
  • Sadece kendi sarkini dinlersen, kendi tiyatronu izlersen, kendi yemegini yersen kendi denizinde bogulursun. Sadece milli degerler somuruluyor. Bu sekilde türkluk milliyetcilik ulke gelismez

3|2
    0|2
  • Ağzından salyalar fışkırarak, ezberletilmişçesine batının ahlakını almayalım, bilimini, teknolojisini sanatını alalım diyenlere ne oldu acaba? Hadi ahlakını alma (çünkü çok ahlaklısın) peki sanatını niye almıyorsun? Yavaş yavaş karanlığa çekiyorlar kendilerini haberleri yok.

0|0
    0|0
  • Yok ettikleri ve etmeye çalıştıkları milli değerlerimizi perdelerde sadece yerli sahnelerle mi geri kazandıracaklarmış. ?

2|3
    0|1
  • Yerli oyunların tanıtımı açısından daha iyi olacağını düşünüyorum. Fakat yine de yabancı oyunları da görmek isterdim.

2|1
    0|0
  • hümanist olan tüm dünya ırklarını kucaklar ve tüm sanat eserlerine saygı duyar daha ne konuştuğunu bilmeyen insanların açıklamalarını onemsemiyorum aptalca buldum, sair evlenmesini mi izleyip duracağız

1|1
    0|1
  • Hümanist vatan milliyetçiliği diyor okullara arapça zorunlu geliyor kafaya bak ya

3|2
    0|2
  • Çok güzel bir uygulama. Saçmalık olarak nitelendiren kişilerden kaçı yabancı tiyatro izlemeye gitmiş merak ediyorum. :) Bu sene de yerli senesi olsun. Tıpkı çocukluğumuzda ki gibi "Yerli Malı Yurdun Malı herkes onu kullanmalı". :) Kendi Tiyatromuz gelişir işte fena mı? Belki bizim sahnelerimiz sergilenir Dünya'da gelecek Zamanda...

0|2
    1|1
    • 3ay

Yabancı tiyatro dediğimiz şey ingilizce dilinde bir tiyatro değil, mesela Galileo Galilei gibi yabancı bir yazarın yazdığı oyunun Türkçeye uyarlanması.

• 3ay

Ciddi olamazsınız? Bende hep düşünüyordum, bu insanlar İngilizce bilmeden nasıl yabancı Tiyatro izliyorlar diye... Yerli ve Yabancı olmak üzere bir çok Tiyatro gösterisine gittim. Kendi Tiyatromuzun gelişmesi açısından bu düşünceyi yerinde buluyorum!

• Hiçbir fikrim yok :\

0|1
    0|0
  • Olumlu

0|1
    0|0
  • Ülke bütünlüğü tiyatroyla mı sağlanacak yani. Neye katkı saglayacak bu? Saçma.. Sanat evrensel olmalıdır. Kisitlamadigimiz bir sanat kalmisti o da oldu. Gittikce geriliyoruz cok güzel.

1|2
    0|2
  • Gerilemeye devam >:(
    Ülkenin durumuna göz önüne alınca, geriledikçe geriliyoruz.

0|1
    0|2
  • Bu zihniyetteki insanlar değil zaten tiyatroya gidenler. Kendi işlerine baksalar keşke de biz de rahat rahat oyunlarımızı izlesek.

0|1
    0|1
  • sanatta kesinlikle yerli yabanci ayrimi yapilmamasi gerektigini dusunuyorum , bu cok gereksiz. Milli duygulari tyatro oyunlariyla mi pekistireceklermis , peh? sacmalik. Milli duygularimizi pekistirmek istiyorlarsa akan kan bir an once durdurulmali , yoksa millet olmaktan cikacagiz.

0|2
    0|1
  • klasikleşmiş o kadar oyun varken yerli hangi oyunu oynuyacak bunlar saçmalık resmen sanatta yerli-yabancı olmaz

0|2
    0|1
  • Yabancı oyunları kaldırma vatan bütünlüğüne fayda sağlıyorsa o zaman o oyunları oynatmak da vatan bütünlüğünü tehlikeye mi sokuyor? O zaman neden sahnelendi daha önce? Ben elbette desreklemiyorum bu düşünceyi

0|1
    0|1
  • Bence çok iyi olmus bu karar sadece bu sene icn degil her sene icin gecerli olsa cok iyi olur aslında

0|2
    1|1
  • Ne güzel birşey👏🏻

0|2
    0|1
  • Sanata saygısızlık. Ben tiyatro konusunda çok önemli yerlerde olmasam da tiyatro da oynamayı ve tiyatroyu çok severim bu sene devlet tiyatrosun da yer almayı düşünüyor dum. Üzücü.

1|1
    0|2
  • Sanat heryerde herşekilde sanattır yabancı bir oyunun da yerli bir oyunun da insanlara katkısı farklıdır bence kesinlikle yanlış bir uygulama

0|0
    0|0
  • Hem yerli hem evrensel oyunlara yer verilmelş

1|0
    0|0
  • Yobazlık diyorum milli kültür kadar evrensel kültürü de bilmek gerekiyor.

1|1
    0|2
  • Hümanizm orada çok sırıtıyor.

0|1
    0|0
  • Tiyatro evrenseldir. Yerli oyun sergilenince ulke daha bir butun olmuyor ne yazik ki :) keske o isler o kadar kolay olsaydi. Neyse. Cok vasat bir karar.

0|0
    0|2
  • Saçmadır neyse türkiye cumhuriyeti şeriat devletinde yaşıyoruz. Bu ülkenin sanatçıya sporcuya bilim insanına ihtiyacı yok zaten imama ihtiyacı var :) şimdi istediğiniz gibi provakatif paylaşım diye şikayet edebilirsiniz aktroller

0|0
    0|0
  • Bence iyi olmuş

0|1
    0|0
  • Gayet hoş bence

1|1
    1|0
  • Yerli oyunlar sergilenmesi tabi ki kötü bir şey değil ama sadece yerli oyunlar sergilenmemeli diye düşünüyorum

0|1
    0|0
  • farklı kültürleri görmek güzel olur

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    45

Erkekler Ne Diyor 78

• Aptalca, sanattan zerre kadar anlamayan insanların onaylayabileceği, onun dışında ülkenin kimler tarafından yönetildiğinin ve ne kadar vahim durumda olduğumuzun özeti olan olay.

Hepimiz de biliyoruz ki devlet tiyatrolarını propaganda aracı yapacaklar.

Sanat falan bu adamların lügatında yok, siyasi amaçlarına uygunsa kullanırlar ancak.

3|3
    0|1
  • Yani zorlama yoksa yüksek yerlerden, kendileri böyle istiyorlarsa yönetmen veya oyuncular, bir şey diyemeyiz. Belki yüksek yerlerden oynayamazsınız dendiyse, oyuncular oynamak istiyorsa, engellemişlerse sıkıntıdır. Shakespeare, Çehov, Moliere falan oynayamamaları garip. Ne kadar sürecek bu yasak acaba...

0|0
    0|0
  • Zaten ülkede ki yaşanan bunca kötü ve ahlaksız durumlar hep bu yabancı tiyatrolar nedeni ile yapılıyordu (!) neyse ki devlet önlem almış !!

0|2
    0|0
  • Açık konuşalım; Türk tiyatrosunun gelişmesi için güzel bir adım; ama adımları atarken son adımı ilk olarak atarsan düşersin. Sen yok olan Türk tiyatrosunu tekrar var etmeden bu adımı atarsan düşersin, uluslararası sahnelerde sahnelenen tek bir oyunumuz bile yokken, bu adımı atarsan düşersin. Tiyatrocuları DT'ye küstürüp bu adımı atarsan düşersin, DT'nin bütçesini kuşa çevirip bu adımı atarsan düşersin. Nejat hoca iyidir hoştur; ama birilerinin gönlünü etmek için bu adımı atıyorsa düşer.
    Kimse kusura bakmasın Türk tiyatrosu ölü toprağını atamadan yeniden düşer. Sen ister biletleri 4 TL yap istersen bedava yap.

0|0
    0|0
  • güzel bir durum

0|0
    0|0
  • Bu kafayla anca Yemen'i geçer Türkiye dünyada.

1|1
    0|0
  • İdeolojik hegomanyanın yönetilmesi kültürel hegomanyanın yönetilmesinden geçer (Oksay)
    Tv de gördüğümüz şarkıcılar nasıl bizden dinlenmemizi istedikleriyse, tiyatroda da bizden izlememizi istedikleri şeyleri izletecekler işte.

0|0
    0|0
  • Evet bence öyle

0|0
    0|0
  • yerli oyun sayısı kaç acaba?

0|0
    0|0
  • Doğru bir karar olarak karşılıyorum.

0|0
    1|0
  • Bu ülkede tiyatro falan hikaye zaten. millet karnını doyuramıyor

0|0
    0|0
  • bence bizim daha kaliteli oyunlarımız var onlara öncelik verilmesi daha iyti olur keşanlı ali destanı gibi

0|1
    0|0
  • Kesinlikle olması gereken bu. Dünya klasikleri diye diye insanlarımızı uyuttular. Milli manevi beraberlik vatan bütünlüğünü korumalıyız. Her şeyimizi yerli yapmalıyız. Kötü oyunlar bile olsa önce izleyip sonra eleştirmeliyiz. Ne oyun yazarı yazmaktan vazgeçmeli nede izleyici izlemekten. Ülkemin her noktasını en iyi en yüksek malama eriştirecek biziz

0|0
    0|0
  • Yerli oyunları geliştirmek adına bence doğru seçim yabancı oyunların kalitesini kabul etmemek değil bu ama devlet olarak yerli oyunların kalitesi artması adına böyle olması uygun bence bu açıdan eleştirmek yersiz

0|1
    0|0
  • Bence radikal bir karar olmuş , zira kaybolmuş tiyatro bilincini ve yeni nesile tiyatroya gitme eğilimini akarabilmek adına daha bizden öz eserler sahnelenmeli.

0|0
    0|0
  • Açıkçası yabancı eserleri sahnede canlandırmak kendimi geliştirmek isterdim ama şimdilik bununla yetineceğiz türk tiyatrosu da güzeldir ama milli manevi duyguları pekiştirmek cümlesi saçma geldi bana ne alaka

0|1
    0|0
  • Neden saçmalık ki? Avrupaya ozenmeyin bu kadar.. Yerli diyorlar ne güzel ben izlerim. Harika otesi de yaparlar.

0|0
    0|0
  • Bana kalırsa bu sene yerli oyunlara ağırlık vereceğiz demek istemiştir gazeteciler farklı yansıtmıştır oyuncu biri olarak ve düzenli devlet tiyatrolarına giden biri olarak diyorum bunları zaten oynanan oyunların çoğu yabancı bunda bir art niye aranmamalı şimdi buraya yazmıssın böyle hayatında tiyatroya gitmemiş adam sana yorum yapacak

0|0
    0|0
  • Sus sesini çıkarma, tiyatroların kapatılmadığına dua et :)

0|0
    0|0
  • Güzel olmuş

0|0
    0|2
  • bir el atmadıkları sanat kalmıştı

1|1
    0|0
  • Adım adımdı şimdi koşuyoruz karanlığa doğru. Spor, sanat, bilim hak getire. Kolay yönetecekleri yığınları böyle yaratıyorlar...

0|0
    0|0
  • Sinemalarda da yabancı filmler gösterilmesin, yabancı sanatçılar konser vermesin, yabancı takımlarla spor dallarında mücadele edilmesin bla bla bla

0|0
    0|0
  • Kuru sıkı atmaya gerek yok, çıkarılan oyunların yerlerine ne tür oyunlar gelecek onlar önemli. Yabancı oyunlar oynanmasın tamam ama yerlerine de hacılar, hocalar, şeyhler gelmesin.

0|0
    0|0
  • Yerli oyunlarda oyun olsa izlenir geçen sene üç tane mine yerli oyun vardı Osmangazi vardı kötü değildi ama o kadarda iyi değildi bir cehennem kadar iyi değildi mesela veya üç kız kardeş kadar iyi değildi

0|0
    0|0
  • sanatın evrenselliğini bilmeyecek kadar cahil bir hükümet ve yetkilileri tarafından yönetilmek öyle zoruma gidiyor ki anlatamam.
    abi tiyatro desek ne o yeniliyor mu diyen il başkanları var bu hükümetin

0|0
    0|0
  • Umrumda değil

0|0
    0|0
  • yakında tümden kapanır, sanat&kültür bize fazla.

0|1
    0|0
  • Sanatta yerli yabancı olmaz. Neleri kimlere emanet ediyolar !!

0|1
    0|0
  • Sebebi neymiş?

0|1
    0|0
  • Erkekler Devam
    48
Yükleniyor...