'Demek' fiilinin kullanımı?

Geçen günlerde -değişen çevremden midir bilmem- sıkça tanık olduğum bir durum var. Sürekli 'demek' fiilini 'söylemek' ile tıpatıp aynı yerde kullanıyorlar. Ve bana gerçekten farklı geliyor.

Eski hikayelerde falan duyardım hep. "De bakalım, ne derdin var?" gibi. Ama hep kulağıma tuhaf ve yanlış gelirdi. Hani "Bir şey söyler misin?" yerine "Bir şey der misin?" kullanmak gibi değil. Mesela benim duyduklarım şöyleydi;
"Şu şarkıyı desene."
"Keşke önce bana deseydin."
"O soruyu bana da der misin?"
"Ona ne yaptığını desene."
Kulağıma mı yanlış geliyor alışkın olmadığımdan yoksa yanlış mı bilmiyorum. Yanlış olduğunu da iddia etmiyorum. Lütfen yardım eder misiniz?

0|0
4|7

En İyi Erkek Görüşü

• Teorik olarak yanlış değil. Pratik olarak ise kullanım alışkanlığından kaynaklı yadırgama hali. Ama yanlış değil.

1|2
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Aslında manaca aralarında bir fark yok. TDK "demek" fiilinin ilk anlamına söylemek der ancak kullanımca bana göre aralarında bir fark var. Yani böyle bir kullanımın kulağına garip gelmesi normal. Demek fiili genelde bir kişinin ağzından çıkan cümleleri doğrudan aktardığında kullanılır. Söylemek ise ona bir nebze kendi yorumunu katmışsın anlamı verir. Örnekle:
    "İnsanlara güven olmaz derdi."
    "O hep insanlara güvenilemeyeceğini söylerdi."

"Bugün uğrayacağım dedi." (Kişinin kurduğu asıl cümle, benim kurduğum cümlede yer alır.)
    "Bugün uğrayacağını söyledi."

Bugün uğrayacağını dedi gibi bir kullanım kulak tırmalıyor. Bahsettiğin rahatsızlık da bundan ötürü oluyor olabilir.

Bana göre de hem yazarken hem konuşurken söylemek kelimesinin de uygun düştüğü bir yerde "demek" kullanmak biraz garip. Sadece birinin cümlesini olduğu gibi aktarırken cuk oturuyor.

2|1
    0|0
    • 3ay

Aşık oldum.

• 3ay

Bir de bu durum M ile başlayan kelimelerin mağduriyetine yol açıyor. Mesela şiküfe diye bir hanımla herhangi bir Kafede kahve içmek istediğimi farzedelim, hanım efendi pek ala kafede mafede kahve içmem ben diyebilir. Ancak aynı hanımefendiyle Mado da kahve içmek istediğimde bu ikilemeyi kuramayacağımdan benimle kahve içmek zorunda kalır gibime geliyor. Ya açıklayın bu durumu ya da şiküfe hanım kahve içmek zorunda kalacak :)

• 3ay

@insannedenyasar Türkçe kökende genelde m ile başlayan kelime yoktur. Bu nedenle bu güzide ikilemelerde m harfi kullanılıyor olabilir. Zaten m'li ikilemelerde ikinci kelimenin hiçbir anlamı bulunmuyor. Ama bahsettiğin örnekte özel isim ikilemesi yapmayı deniyoruz. İkilemeler anlamı kuvvetlendirmek için var. Özel isimlerde hangi anlamı kuvvetlendirmek istiyoruz? Yoksa m ile başlayan sözcükler de birbirinin tekrarı şeklinde yazılarak ikileme yapılabilir. "Mal mal hareketler, mahzun mahzun bakıyor, mor mor parlıyordu, maviş maviş gözleri var" gibi... Anlamı pekiştirilmek istenen bir şey yoksa ikileme de olmaz haliyle. Ayrıca ille ben m ile başlayan bir kelimede anlamı kuvvetlendirmek istiyorum dersen ikinci kelime yerine "falan" diyebilirsin, dünya iki dakikalığına güzelleşir.

Erkekler Ne Diyor 6

• Alışkın olmadığındandır

0|0
    0|0
  • hauhaha supersin etkilendim ve haklisin rahatsiz ediyo mesela bişey onaylatirken demi dimi gibi anlamiyorum bide ilk aynen kelimesini kim buldu

0|0
    0|0
  • okuyana plaket verilecektir

0|0
    0|0
  • Konusma dili ile yazi dili bir degildir cunku

0|0
    0|0
  • takılma ya en azından anlayıp kavrayabilmişin 😊😊

0|0
    0|0
  • demek başka hangi manada kullanılırki onu bana bir der misin?

0|0
    0|0
    • 3ay

Anlatmaya çalıştığım gibi işte. Anlam olarak tuhaf gelmiyor. Duyuluşu ilginç geliyor sadece.

• 3ay

değişik bence bir sorun yok değişen çevrenden olsa gerek

Kızlar Ne Diyor 3

• yerine göre aynı yerine göre farklı.
    anlam olarak aynı olabilir ama aynı şekilde kullanamıyoruz.

0|0
    0|0
  • Yanlis

0|0
    0|0
  • Her ne kadar anlam bakımından yanlış bir kullanım olmasa da söylenildiğinde garip buluyorum ben de. Geçen de biri şey demişti "Ne gün geleceksin?" Çıldırdım ya ne gün ne HANGİ GÜN DEMEK ÇOK MU ZOR

0|0
    0|0
Yükleniyor...