Meyveler, tazeliği-diriliği bozulmadan derin dondurucuda nasıl saklanır ?

Poşedin içinde derin dondurucuya koyduğum meyve veya sebzeler çıkarttığım zaman sanki su toplamış gibi ve yumuşamış oluyor. Mesela özellikle aklıma gelenler erik ve taze biber. Dondurucudan çıkartıp eritince yenmeyecek halde oluyorlar.

Meyve ve sebzeler, ilk anki dirilikleriyle dondurucuda nasıl saklanır ? Bildiğiniz özel bir yöntem var mı acaba ?

0|0
2|1

En İyi Kız Görüşü

• şoklamak gerekiyor.ama bu yöntem de tecrübeyle sabit olarak pek işe yarar ya da tat anlamında tatminkar gelmediğinden mesela şöyle yapıyoruz: patlıcan, biber kızartılıp konur.karnıyarık hazır olabilir bu sayede.ya da başka bir yemek.domates sos kıvamında hazırlanıp konabilir.bezelyeleri sadece şoklamak yeterli.taze fasulye kavrulunca daha iyi sonuç verir.yaprak sarması pişirilmeden muhafaza edilebilir.aklıma ilk gelenler.meyvelerde çok başarı elde edebildiğimizi ya da uğraştığımızı söyleyemem.en güzel vişne muhafaza oluyor o da komposto olarak kullanmak üzere saklanıyor.

0|0
    0|0
    • Annem dediğin şekilde yapıyor. Ama sorduğum meyve - yeşil biber dirilik olayını o da bilmiyor.

Ölüyorlar resmen, biliyorsun sanırım.

Bu arada, şoklamak dediğin vakumlayarak poşedin içindeki havayı almak mı ?

• Ben de mevsimin meyvesini saklamaya çalışıyorum zaten. Ama demek istediğini anladım endişe etme. Her neyse...

Poşede koyduktan sonra, hava almayan bir kutu içinde saklamayı deneyeceğim bir de.

Verdiğin bilgiler için teşekkürler.

• rica ederim afiyet olsun..

Kızlar Ne Diyor 1

• meyve olmaz buz tutar hepsi çözüm yok

0|0
    0|0
    • Evet buz tutuyor ya.

Ee.. şimdi ben kışın rakıyla birlikte, bahar-yaz meyveleri yiyemeyecek miyim yani ? :(

• yiyemezsin ..boşuna ziyan etme buzlukta

Erkekler Ne Diyor 1

• ıcındekı hava alınır benim bıldıgım :)

0|0
    0|0
Yükleniyor...