Hitler bize kıyak mı geçti?

neden Türkiye'ye saldırmadı .. bize karşı çok dostça davrandı o şartlarda istese 3 günde İstanbulu alırdı.. gurur meselesi yapmayın bu bir gerçek . o yüzden ben Allah Rahmet eglesin diyorum.. elimde değil . adam öyle birşey yapsa 50 sene kendimize gelemezdik. neden bize kıyak geçti ? ..

0|0
6|17

En İyi Erkek Görüşü

• En önemlisi Türkiyenin dünyayla olan ilişkileri hiç iyi değildi o zaman Almanlar bunu biliyordu ve stratejik olarak rusyanın kaynaklarını kullanmak istediği için hem italya hem türkiye üstünden bunu gerçekleştirme amaçlı bizle ve italyayla müttefik oldular.stalingrad savaşı dünyanın kaderi için çok önemliydi onu kaybedince hitler türkiyede çok zor durumda kaldı.asıl sebep bu,Atatürke hayranlığı vardı çünkü askeri kararlılığı açısından ve Almanlar nasıl tek bir çatı altında birleşeceğiz politikası güdüyordu Türkiyede bu amaç hakimdi hitler bunu görüp ona göre bizle müttefik olma kararı aldı duygusal kararlar da vardı yani.Ama en başta stratejik.

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 6

• Denge politikası

0|0
    0|1
  • bu soru aklıma direkt hitlerin bir sözünü getirdi, Türkler öyle bir millettir Ki, Eğer saldırırsak tamamını yok etmemiz gerekir... Yoksa 1 tane bile hayatta bırakırsak, yeni bir devlet kurar ve intikamını alır..

ayrıca vikipediadan ismet inönüye yazdığı bir mektup var onları bir okursak belki dönemin siyasi durumuyla ilgili bilgi sahibi olabiliriz, bu söz tabii ki bir şeyleri açıklamaya yeterli değil ama sözü bir yerlerde okuyan herkesin aklına -böyle bir soruyu okuduğunda- gelirdi :)

0|0
    0|2
  • Bu adam hakkında hiç bir bilgim yok.

0|0
    0|1
  • köstebeklerin fabrikasyonuna borcluyuz eko panpa.

0|1
    0|1

0|1
    0|2
    • Bu arada gerçeği söyliyim: Yunanistan'dan sonra Nazi Almanyası gerilemeye girdi Türkiyeye saldıracak fırsatı bulamadan yıkıldılar

• Korkmuş. Şaka bir yana bunun siyasi bir sebebi var bence. Tarih konusunda pek iyi değilim.

0|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 16

• aynen 3 güne kalmaz alırdı ve hitler sırasıtyla polonya,belçika,avusturya,fransa norveç ve birçok ülkeyi eline geçirmişti onun beyninde yenemediği tek düşünce bana göre stalindi.çünkü sovyetler 45,li yılların korkulan gücüydü.yüzölçümü olsun,nüfusu olsun,askeri gücü olsun ve hitler stalini rakibi olarrak algılıyordu ve biraz savaş ekonomisinden dolayı hammadde ihtiyacını karşılama amacıyla doğuya sovyetler saldırdı ama gheorge zhukov gibi bir general vardı karşısında sonuç olarak hitler dostum molotov-rıbbentrop paktına sadık kalsaydı şu an ne biz kalırdık ne avrupa herkesi silip süpürürlerdi gerçek bu.

0|0
    0|1
  • adam viyana da mı bir yerde yanlışlıkla 11 türkü öldürmüş yahudi sanıp.

olay anlaşılınca hitler bize özür mektubu yazıp onların anısına anıt diktiriyor...

1|1
    0|0
  • şöyle bir durum vardı eğer hitler türkiye üzerinden kafkas petrollerine ulaşmaya çalışsaydı türkiyede ordusunun belli kısmını konuşlandırmak zorunda kalacaktı keza o durumda balkanlarda kızıl ordu saldırıya geçecek ve hitlerin doğu ordusunun merkezle bağlantısını kesecek ve daha vahim sonuçlar alacaktı. bu sebepten hitler rusya yolunu tercih etti.

bunların dışında savaşın başlarında müttefikler ve naziler sürekli türkiyeyi kendi taraflarına çekmeye çalıştı lakin türkiye iki tarafada naz yaptı (doğru bir karardı bence belki tabirim yanlış oldu. malum türkiye o savaşa aktif olarak girseydi bişeyi avuçlardık).

bunlara ek olarak hitlerin türklere bir sempatisi filanda yoktu çünkü o dönem almanyada 500 civarında türk vardı ve hitler bu 500 türkü öldürdü.

0|0
    0|0
  • Hitler ruslara karşı stalingrad muharebesi muhrebesini kazanmış olsa şu anda dünyanın almanyayla beraber en güçlü ülkesi olurduk.Hitler saldırmadı çünkü Alman ordusuna hayranlık duyan bir sürü askeri paşalar vardı ve alman disiplinine ve hayranlığına bağlı olan bir sürü bağlı olan komutan vardı.Enver paşa mesela en başta gelir.Atatürk Almanyayı seviyordu fakat körü körüne bağlılığa karşıydı.

0|0
    0|1
  • ne kadar sevmediğim ırkkk varrr hepsineee girmiş adamm !

saygıyla anıyorum .. cani biri evet amaa kendi doğruları varmış ;)

1|0
    0|1
  • hitler gerçek alamn milliyetçisi gerçek milliyetçiler başak devletlerin milliyetçileri çok severler ve saygı duyarlar ancak kendi vatanalrına zarar vermek isteyene kadat TÜRKLERİN almanyada gözü olmadığı için yani almanyada fedaral bölme veya burasını ben yöneteyim gibi istekelrde bulunmadığı için bu TÜRKLERDE DE BÖYLEDİR GERÇEK TÜRK MİLLİYETÇİLERİ YUNAN MİLLİYETÇİLERİNE BİLE SAYGI DUYARLAR ŞİMDİ GELELİM ASIL KONUYA HİTLERİN DERDİ MİLLİYETÇİ OLMAYANALRI KENDİ IRKINI SAVUNMAYANLARI YOK ETMEKTİ TÜRKELR KENDİLERİNİ ÇOK GÜZEL BİR ŞEKĞİLDE SAVUNDUĞU İÇİN TÜRKLERLE İŞİ OLMAZ ONLARIN BU DÜNYANIN HER YERİNDEDE BÖYLEDİR MİLLİYETÇİLİK KONUSU BAZILARI ÇIKIP MİLLİYETÇİLİĞİ AYAKALR ALTINA FALAN ALIRDA ANCAK SORSAN MİLLİYETÇİLİK NE DİYE BAŞAK IRKLARI YOK ETMEK DER

0|0
    0|1
  • birinci dunya savasinda almanlar yenilince biz de yenilmis sayildik. bundan kaynaklanan bir vicdan azabinin hitler'i geceler boyunca uyutmadigi soylenedurur.

0|0
    0|0
  • 3 günde istanbulu alırdı ne yaw birader bakkaldan ekmekmı alıyosun canakkalade yedı duvel alamamıs bu memleketi hiçbiyerde hıc kımse de alamaz

1|1
    1|0
  • neden alsın ?

hem zaten türkiye savaşa girseydi almanya nın yanında girerdi.

türkiye ile almanya nın bir çok ticaret anlaşması vardı.

ayrıca hitler için 20.000 türk ölmüştür savaşta.

0|0
    0|1
    • Vay be, bende 10.000 zannediyordum :)

• yalnız ölen türkler türkiye türkleri değil söyleyeyim.daha çok kızıl düşman a karşı ölmüşlerdir ondan gördükleri işkenceden bıktıkları için.

• Hitlerin Atatürk'e hayran olduğunu okumuştum bir yerde. Ve karşısında sovyetler birliği gibi güçlü bir düşman varken Türkiyeye saldırması büyük bir gücü daha karşısına almasına neden olacaktı o yüzden saldırmadı diye düşünüyorum :D

0|0
    0|1
  • Bizdeki rejim hoşuna gitmiştir.

1|0
    0|1
  • link 5:25 - 6:11 hitlerin açıklamalarını dinleyin

0|0
    0|1
  • tam bir ataturk hayranı oldugunu biliyorum nejat yavaslaroglunu hatta almanyaya gittiginde ataturk hakkında konusuyorlar

0|0
    0|1
  • Hitler 10.000 civarinda türk öldürdü. :) Allah belasini versin

0|0
    0|1
  • çünkü fikirlerinin temelini atatürkten alıyor

0|0
    0|2
  • yahudi olmadığımızdan olmasın

0|0
    0|1
Yükleniyor...