Vahdettin hain miydi?

ben buna pek inanmıyorum bence basiretsizdi o kadar. hain olması için bir neden yoktu.

0|0
3|8

En İyi Kız Görüşü

• Tarihle ilgileniyorsun . Bilirsin. Bence vatan hainiydi ülkesini zor koşullardayken bırakıp kacmıştır...

0|2
    0|1
    • hangi koşulda bırakıp kaçsın , cumhuriyet ilan edilmiş ! mudanya ateşkesi imzalanmış ! ayrıca tbmm istanbulu teslim almaya gittiğinden sonra bırakıp mı gitti ? yoksa zorla mı gönderildi? biraz okuyalım okutalım...

Kızlar Ne Diyor 2

• Hainlik diye bir şey yoktu. Vahdettin fedakardı hatta, ülkesi kurtulsun diye hain damgasını yemeyi bile göze aldı...

0|1
    0|0
  • Herkes farklı bir şey diyor,farklı yaklaşımlar var,oralardan bakınca hepsi de doğru.O dönemde yaşamadıkça buna gerçek bir cevap veremeyiz fakat bu yaşıma kadar hain diye öğrendim ve çok da masum olduğunu düşünmüyorum demeyelim,hissetmiyorum.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• Lise tarih kitaplarını ve bunu destekleyip abartan yazarların kitaplarını okuyanlar hain der.Ama aslı bu değildir.Neden böyle yaptıkları konusuna girmek istemiyorum çünkü yer değil ve çok uzar.Mustafa Kemal Paşayı anadoluya gönderen kendisidir.Mantık olarak düşünsek bile bunu yapmak ve ayaklandırma gerçekleştirmek para gerektirir.Vahdettin de kendi saatini bile satarak destek verip bu emri gizli şekilde yapılmasını sağlamış biridir.Sevr anlaşması olayları falan hep İstanbulda ki yabancı güçleri oyalamak ve bu gizli göreve dikkat çektirmemek için kabul edildi diye gösterilmiştir.Halbuki İstanbul hükümetinin çöküşü bellidir.Aynı zamanda anadoluda gizli meclisin olduğunu da biliyorlardı.Çöken bir hükümetin anlaşma yapması ,bu anlaşmanın kabul edilse bile dolaylı olarak zaten uygulamaya girmeyeceğini gösterir.Bu dönemi detaylı şekilde belgelere dayalı olarak incelediğimde tek anladığım şey ;Vahdettinin ne kadar şerefli ve fedakar biri olduğu aynı zaman bu dönemde o kadar zekice siyaset ve aynı zamanda gizli siyaset yapılmış ki insanın şaşırmaması elde değil.

1|0
    0|0
  • o dönemle ilgili okuduklarımdan hareketle kendisinin hain olmadığını,'saltanat'ı kurtarmak için çareler düşündüğünü ama elinin kolunun bağlandığını,eli kolu bağlı bi lider olduğunu çıkardım.yeni rejimin yeni yetişen nesle benimsetilmesi için o dönemin kötülenmesi gerekiyodu öyle de oldu.

0|1
    0|0
  • Hain olmadığı tarihi belgelerle, mektuplarıyla felan ıspatlanmıştır. Osmanlı arşivlerine girebilecek ünvanlara sahip olan varsa girip okuyabilir.

1|1
    0|0
  • Vahdettin hain değildir. Basiretsizdir seninde dediğin gibi. Elini kolunu bağladılar. Birşey yapamadı. Çok fazla yararı oldu Osmanlı'ya. Kesinlikle hain değildi.

0|0
    0|0
  • Yeni düzeni hızlıca benimsetmek maksadıyla eskiyi kötülemek sadece bize özgü değil genel bi kuramdır aslında ve Sultan Vahdettin ve onun dönemi için de bu yöntem izlenmiştir. Başarılı olduğunu da görüyoruz ama burada bu sorunun sorulması bile, bize edilen diktenin yavaş yavaş etkisini kaybetiğini gösterir ki bu da iyi birşey.

0|0
    0|0
  • hain değildir inşallah.

1|0
    0|0
  • herkes hain diye bilir aslında ksımen haindir kurtuluşu ister ama üzerinde büyük baskı vardır bu bu baskıdan kurtulup kurtuluşa destek vermek her yiğidin harcı değildir ama biz şuan bunu başaran Atatürk ve silah arkadaşları sayesinde bu drumdayız

0|0
    0|0
  • Bilmem o dönemde yaşamadım

0|0
    0|0
Yükleniyor...