Kapat

Tanık olduğunuz ilginç gelenekler var mı?

Dünya üzerindeki pek çok toplumun estetik ve güzellik kavramları farklı. Ancak bazı toplumların öyle uygulamaları var ki, adeta güzelliğin evrensel bir tanım olmadığının kanıtı.

Yeni #Zelanda yerlileri olan Maorilerin en önemli özellikleri 2000 yıllık bir gelenek olarak yüzlerine uyguladıkları #moko dövmesiydi. #Maoriler için dövme bir ritüeldi ve vücudun en kutsal yeri olarak görülen yüze uygulanırdı.

#Etiopya'da yaşayan bir kabile olan #Mursi Kabilesi'nin kadınlarının en önemli ve en ayırt edici özelliği, dudaklarına tabağa benzer plakalar takıyor olmaları. Bir Mursi kadınının kil plakası ne kadar büyükse bu o kadar güzel ve zengin olduğu anlamına geliyor. Bu kil plakaların takılmaya başlanmasının gerekçesi ise köle ticareti döneminde kabilenin kadınlarını köle tüccarlarının elinden kurtarmak için kadınları çirkinleştirmeye çalıştıkları şeklinde.

Lotus ayak,#Çin’de küçük yaştaki kız çocuklarının “güzel görünme” geleneği uğruna ayaklarının büyümesini engelleyerek şeklini bozan bir uygulamadır. Yaklaşık 5 yaşından itibaren yapılan işlemde, başparmak dışında tüm ayak parmakları kırılır ve ayak tabanının alt kısmına kıvrılır.

Bir Afrikalı'nın #Masail'i olduğunu anlamak için kulaklarınıza bakmanız yeterli. #Tanzanya ve #Kenya sınırları içinde bulunan ''Masai Mara'' bölgesinde, yarı göçebe bir hayat süren yerli bir halk olan Masailer'de savaşçı erkeklerin iyi bir statüye sahip olabilmesi için iki yol var. Birincisi kendi vücuduna çeşitli işkenceler yaptırarak büyük acılar çekmesi ve bu acıların vücudunda bıraktığı derin tahribatların kalıcı halde sergilenmesi, ya da ikinci yol olarak bir erkek aslanla mücadele etmesi ve mızrağıyla onu tek hamlede öldürmesi.

Tanık olduğunuz ilginç gelenekler var mı ?

1|0
6|3

En İyi Kız Görüşü

• Geline kekil kesilmesi 🙈😑😑

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Trakyada kına gecesinde damadın annesi bir mendil ile gelin adayının göğüs arasını siler ve o mendili katlayarak oğluna götürür.. Damat önceden eşinin kokusuna alışsın diye.. Bu da adet işte.

0|1
    0|0
    • Ben trakyalıyım ve böyle bir adet yok hiç biyerde yapılmıyo yani hiç kimse yapmiyo

• @Edakoksal Şimdi yapmıyor olabilirler.. Çünkü 70 li yıllarda çok sık yaşadığımız bir olaydı.. Edirne Süleoğlu..

• Teşekkür ederim..

Kızlar Ne Diyor 5

• Nersi hatırlamıyorum da kabileydi sanırım kadınlar eşleri öldükten sonra şeylerini kesip boyunlarına takarlarmış kolye gibi. Bazıları yemeklerine katar yermiş felen.

0|1
    0|0
  • Hayır

0|0
    0|0
  • Bayburtlularin carsaf giyinmesi. teyze neden giydin diyorum bilmem diyo boyle gorduk

0|0
    0|0
  • Başlık parası geleneği çok enteresan. Parayı kıza verseler neyse babaya veriyorlar. "benim spermimden oldu bu parayı hak ettim" mi diyorlar acaba. Neyseki buyuk ölçüde azaldı bu tr de

0|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Erkekler Ne Diyor 2

• Niğde de 3 kere öpüşüyorlar

1|0
    0|0
  • Sünnet olurken ilginçti :D

0|0
    0|0
Yükleniyor...