Bizi yaratanı kim yarattı?

Küçüklüğümde en çok kafamı kurcalamış sorudur bu. Üstelik konusu açıldı mı, konu konuyu açar, muhabbete doyum olmazdı. Bizi yaratanı kim yarattı?

Güncellemeler:
3ay Evren hakkında konuşulacak ne kadar konu var.. Tek kafama takılan bu değil, insan hayret ediyor. Şöyle bir dönüp düşünün.. Evren nasıl bu kadar büyük olabiliyor? Bu ağaçlar, bu kuşlar, bu insanlar..

0|0
7|17

En İyi Erkek Görüşü

• Aklının, hayalinin, mantığının almadığı bir evreni hayal edebiliyor, görmediğin evrenin bir ucundaki yıldızları düşleyebiliyor, bu ağaçlar, bu kuşlar bu insanları düşünebiliyorsun ama seni yaratanı aklın mı almıyor onu anlamadım? Yani tamam her insan birşeyler sorgular kendi kendine ama düşündüğümde hep aynı soruyu sorarım kendime bende, bunca mucize rastgele mi yaratılmıştır diye, dalını koparttığın bir çiçeğin yeniden büyümesi, bir ağaçtan kaç nesne üretilebildiği vs. En garip olanda insan tecrübeyle, binlerce yılın birikimiyle sadece bu noktaya mı ulaşabildi

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Ay aynı soru küçüklüöden beri bendede merak ederim bir an görünce soruyu şok oldum bazen sorarım bizi yaratı diye ama onu kim yaratı hadi yarayılmadı diğelim peki nasıl oldu bir düşün hiç bişey yok yok diye bişey dahi yok ve nasıl oldu

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 16

• Paradokstur. Soru yamlış. Yaratanın yaradanının yaradanını... diye gider. Asıl soru kim yarattı? değildir. Nasıl oluştu? dur. Kendilinden var olma mümkün değilse, yaratanın da kendiliğinden var olması mümkün değildir. Bu yüzden mantıken tek seçenek, kendiliğinden var olmanın mümkün olduğudur. Evren de buna dahildir, bütün kanıtların da gösterdiği üzere

1|0
    0|0
  • (İhlas Süresi meali)
    Rahmân ve Rahîm (olan) Allah'ın adıyla.
    De ki: O, Allah birdir. Allah sameddir. O, doğurmamış ve doğmamıştır. Onun hiçbir dengi yoktur.

3|1
    0|0
  • 1|0
    0|0
    • 3ay

koskoca profesör saçmalamış. zorunlu varlık diye bir şey yok ki zaten.

• Sanane, ne kazandıracak bu sana? Normal hayatını yaşasana

1|0
    0|0
  • Cevaplanamayacak bir soru daha.

1|0
    0|0
  • Bizim kesin cevap verebileceğimiz bir şey değil ya inanacaksın (teizm), ya inanmayacaksın (ateizm) ya da amaaan diyip (agnostisizm) akışına bırakacaksın :-)

1|0
    0|0
  • Felsefeyle ilgilen. Sonu yok onun sonra onu da yaradanı merak edersin. Başına ne gelirse ya meraktan, ya..

1|0
    0|0
  • çok mantıklı bir soru. her şeyin bir yaratanı vardır diyenler bunu da cevaplamalı. asıl cevap şu: kimse kimseyi yaratmadı, yaratma diye bir şey yok.

1|0
    1|0
  • ayti okusan anlardın o doğmamıştır doğurulmamıştır diyor bu kadar düşünüp yorulma yaratıcı doğsaydı ölmeside gerekirdi

1|0
    0|0
    • 3ay

Evet o doğmamış ve dorulmamıştır ama nasıl olmuştur kendilinden hiç bir şey olmaz olamaz hadi oldu diyelim nasıl oldu bir düşün yok diye bişey dahi yokmuş bişy yok denince beyaz bir görüntü geliyo insanın gözüne işte o görüntü dahi yokmuş ve nasıl olmuş değişik ben bunu kuran kursuna giderken sormuştum cevabı ise Allah bizi ötle yaratı ki beynimiz asla ona yeremez ve bunu bilemeyiz

• 3ay

@mangalsevercocuk meraklanma umarım olursun ateistsin demedim mühendisim ve bilimle uğraşıyorum ama dimime laf söyletmem

• 3ay

Ben dinine laf söylemiyorum. Sadece sığ dusunmeyin elinizden geleni yapıp sonra tevekkül edin diyorum

• allah..

1|0
    0|0
  • Git iman tazele

1|0
    0|0
  • Bizi yaratanı biri yaratmış olsaydı bizi bu yaratılan değil de onu yaratan kişi yaratırdı. Kendi de yaratılmış olan varlığın yaratma kudreti olamaz

1|0
    0|0
  • Gözünün gördüğü ve göremediği ne varsa
    Yeri göğü ve ikisi arasındaki herşeyi sonsuz kudret sahibi Allah yarattı

1|0
    0|0
  • Sen bunlara kafayı takar san delirirsin boşver yaşa gitsin

1|0
    0|0
  • bir yaratici var ama kimdir nedir bilinmiyo ama yaratici fazla dusunme kotu seyler olabilir

1|0
    0|0
  • yaratılmaya muhtaç olan yaratıcı olamaz, o görüşle gidersen bu sefer yaratanı kim yarattı onu kim yarattı dibini bulamassın, yaratan bitane Allah c. c.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• bizi yaratani yaratan yok. buyukluk buradan geliyor

1|0
    0|0
  • Lem yelid, O☝dogmamis, velem yu led, ve dogurmamis.

1|0
    0|0
  • Biz Tanrıyı , Tanrı da bizi yarattı.

1|0
    1|0
  • Git biraz ayet sure meal falan oku

0|0
    0|0
  • Cevaplamadiklari icin inaniyorlar zaten

2|0
    0|1
  • Allah