Sanata neden ihtiyacınız olduğunu 2 cümleyle özetler misiniz?

Beden denen hapisten belirsiz bir süre içinde kurtulma ihtiyacını karşılaması belki. Sizin fikirlerinizi de merak ettim arkadaşlar.

0|0
6|20

En İyi Erkek Görüşü

• Sanat, şeklin lisanıdır.

Sanat, insanın kendisini şekillerle ifade etmesidir.
    Bu, harflerin mana elbisesini giymesi ile olur, renklerin konuşması ile olur, objeler ile olur.

Dilin yetmediği yerden, hayal gücünün yettiği yere kadar...

Hangisi yeter ise onunla olur.
    Çünkü kendimizi ifade etmeye ihtiyacımız var.
    Bu en temel ihtiyaçlarımızdan biri.
    Bunun için dilleri icat ettik.
    Sonra da diğer sanatları.
    Bunun için, mağaralarda yaşadığımızdan beridir resimler çiziyoruz.

Yeri geldi ağzımızla sese şekil verdik, yeri geldi kendimiz şekil aldık, şekil olduk.
    Sesimizin yetmediği yerde renkler ile bağırdık.
    Satırların bittiği yerde ise noktalar ile sustuk... (!)

Var olmak istedik.
    Önce, düşündüğümüzü anladık, sonra da var olduğumuzu.
    Hatta düşündüğümüz için var olduğumuzu!
    Daha sonra da bu varlığımızı sanat ile ilan ettik.
    Varlığımızı, sayfalara işlenen cümleler ile tarihe mühürledik.
    (Altına imza atmak da Descartes'e düştü.)

Doğduk, büyüdük, sonra üşüdük. İncir yaprağı yetmedi, kalktık sanatı üzerimize elbise diye geçirdik.
    Kazak yaptık, atkı yaptık, eldiven ve hatta çorap.
    Her yerde bir sanat!
    İşte hızımızı alamayınca da gerisi çorap söküğü gibi geldi.

Sandalye, bina, kitap, elbise, saç, araba...

Sanat var olma isteğinin farklı bir tezahürü oldu.
    Bir ihtiyaçtı.
    Sanatı yapmak kadar, yapamadığımız noktalarda onu görmek de bir ihtiyaç oldu. Kimisi için tüm güne yayılmıştı, kimisi için senede bir, iki bile olsa illâki bir şekilde var oldu: Evin bahar ferahlığına kavuşması gibi.
    Çünkü sanat da bir nevi ruhun bahar temizliğiydi...

İki cümle demişsiniz ama ben başlayınca yine kendimi tutamadım. Tüm renkleri bir noktaya sığdıracak kadar olgunlaşamadım. Sonra da üstüne, sığdıramadığım renklere kıyamadım. Siz uygun olan ikisini alıverin artık.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 19

• birçok şey dümdüz gelebilir. her yapıldığında aynı.. ama sanat hiçbi zaman dümdüz olmaz. her seferinde ruhun farklı bir yerinde dokunur.

bu harika soru için teşekkür ederim. zira anasayfam "oral seks günah mı?" "hiç travestiyle yattın mı?" sorularıyla yeterince sıkıcıydı.

1|0
    0|0
  • Bizi yaratan doga insan yapan sanattir.

1|0
    0|0
  • Sanat sana bana değil genel olarak lazım zaten ülkemizde ne edebiyata ne şiirlere ne bilime ne uzaya ne spora hepsinde geride bunu kabullenelim herkes aşk para peşinde

1|0
    0|0
  • Hayatı yaşanılabilir kılıyor. Kendini iyi hissetmene, yaşamak istemene olanak sağlıyor. Mesela bugün ben bir sodom dinlemeyeceksem yaşamamın ne anlamı var? Sadece seks için yaşanır mı?

1|0
    0|0
  • Sanat bir büyü gibi. bir tablo seni yıldızların üstüne çıkarabiliyor ya da bir şarkı zaman yolculuğu yaptırabiliyor. Ya da bir heykel hayatını anlatabiliyor. İnsanın dile getiremediğini sanat dile getiriyor. Seni alıp başka diyarlara çekiyor

1|0
    0|0
  • Yaratıcılığı artırmak

1|0
    0|0
  • Sanat insanı her alanda geliştirir ileriye götürür. Sadece müzik değil bence sanat ruhun gıdasıdır.

1|0
    0|0
  • Çünkü yaratıcılıktır. Çünkü düşünmeyi, düşünmeye teşvik eder. Yeni şeyler ortaya koymaktir. Bazen de bir bulmacadır.

1|0
    0|0
  • Sanat insanın iç dünyasına açılan bir kapıdır.

1|0
    0|0
  • Ben geNelde resim çizerken huzurlu hissediyorum. Sanki tüm yükü bir kenara atıp sadece o ana bakıyorum

1|0
    0|0
  • bilimle mantığımızı, sanat ile de duygularımı doyuruyoruz.

1|0
    0|0
  • Psikolojik terapi

1|0
    0|0
  • Sanata değil imama, müezzine ihtiyacımız var diyanet işleri bakanlığından yapılan açıklamaları görmediniz mi yeter diyor yeter ressam, müzisyen, aktör, sinemacı yeter ulan yeter diyor post modern yaptığınız memleketi iyice diyor gerçekten yeter.

0|0
    0|2
    • 3ay

S*ktir Delii

• 3ay

Post modern mi yaptık? Türk sanatı diye birşey var hadi batılı sanatları (bale, opera vb) kenara bıraktık asla düşünülemez de, Selçuklular öncesinden bu yana birikmiş bir kültür mirasımız var camilerdeki vitraylar, kabartmalar Süleymaniye Camii'nin içi, Sultan Ahmet camii içleri Mimar Sinanın yaptığı en küçük çeşmeden, köprüden başlayarak büyüyen eserleri baş yapıttır Osmanlı dönemi klasik müziği dahi var hepsini çöpe mi atalım herneyse yine de saygı duyuyorum tabii.

• Fikrim şu ki sana bir beyin gerek

0|0
    1|5
    • 3ay

sorunun içinde seks olmayınca saçma gelmesi doğal. zira ufak beyninin tamamını kaplamış bir ideolojiye sahipsin.

• 3ay

@HarunOlmez Oha eksilere gel. Lan ne dedim ki ben şimdi. Ve görüşlerime baka bilirsin yeterince medeni konuşurum kendini ifade etmene sevindim

• İki cümle neden peki? Anltasnaa brz. ss

0|0
    0|1
  • Hiç şiir okumamış gibi kötüsünüz. Sorunuza en güzel cevaplardan birini şairimiz vermiş...

0|0
    0|0
  • Soyutu somutlastirmak, hayal gücünü geliştirmek, farklı bakış açılarını keşfetmek, duyusal tatmin, vsvs

0|0
    0|0
  • Kelimelerin yetmediği yerde basvurulur

1|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 5

• çünkü renklerle oynamayı seviyorum elime boya alıp bir ileri bir geri ortaya çıkacak şaheserimi merak ederek strese girip yapıyorum atıyorum stresimi :D

1|0
    0|0
  • Sanat insanın kendini farklı yöntemlerle ifade etmesidir

1|1
    0|0
  • Stresli hayatın etkisinden sonra rahatlamamı ve bir sürelik huzura erişmemi sağlıyor.

1|1
    0|0
  • 1-Sanat evrendir.
    2-Evren sanattır.

1|0
    0|0
  • Çünkü düşünmeye ihtiyacımız var. Sanat düşünmenin yollarını açıyor.

1|1
    0|0
Yükleniyor...