Bilgi satılmalı mı yoksa bağışlanmalı mı?

Kitaplara harcadığım parayla neler yapabilirdim bilemiyorum.
Ve bilgi arayışında olan biriyim,
Tercihim bilginin bağışlanması
Tabi bunun ekonomiye etkiler tartışılır.
Siz ne düşünüyorsunuz?

• Bence satılmalı, insanların paraya ihtiyacı var
    24% (15)41% (25)33% (40)Oy Ver
  • Bağışlanmalı, mütevazı bir şekilde :)
    45% (28)36% (22)41% (50)Oy Ver
  • Ben şöyle düşünüyorum..
    6% (4)3% (2)5% (6)Oy Ver
  • Açıkçası umrumda değil
    25% (15)20% (12)21% (27)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|1
9|27

En İyi Erkek Görüşü

• Muhteşem bir konuya dikkat çekmiş durumdasın. Seni tebrik ederim...

Bilgi, her zaman ve her şekilde herkesindir. Bilgi asla satılmamalı, ekonomik değer sunmamalıdır. Dünyanın değerli bilim insanlarının, değerli bilimsel kuruluşların bilgilerini tamamen ücretsizce insanlıkla paylaştığını, ancak kapitalist sermaye patronlarının bu durumdan ciddi biçimde rahatsız olduğunu görürsünüz. Einstein tarihin en büyük buluşlarından bir kaçını yapmış ama tek bir kuruş para kazanmamıştır..

Ha... PEki bu insanlar aç mı yaşasın? Hayır... Para kazanacaklar elbette ama söz konusu para bilginin değil, emeğin karşılığıdır. Örnek. İlber Ortaylı'yı bir seminere davet ediyorsanız ya da ondan ders istiyorsanız belirli bir para vereceksiniz... Adam kalkıp sizin ayağınıza gelip nefes tüketiyor. Einsteinin maaşı vardı neticede. Ama eşsiz bilgiler bulduğu için maaşı artmadı.

CERN şu an bilim tarihinin en büyük ve en önemli deneyini yapıyor. Orada elde edilen bilgiler herkese açık mesela...

Özetle, bilgi parayla ölçülemez. Bilgiyi kapitalist para patronları parayla esir eder. Gerçek bilim insanları herkese sunar...

1|0
    0|0
    • 3ay

Yorumları gördükçe üzülüyordum, sizinle aynı fikirdeyim, paylaştığınız için teşekkürler

• 3ay

Para komik bir şey... Bizim insanımız ezik olduğundan genel olarak paraya olan ilgisi ve hayranlığı bitmez arkadaşım... Olanağı olsa havayı bile parayla satar. Üzülmeyin... Yapacak bir şey yok. Buna kapitalizm diyoruz... Dünyanın son yüzyılının kanseri bu. Hepimizi yiyip bitiriyor kimse farkında değil. Artık insanlar, para her şeyi satın alır zihniyetini kabul etmiş durumda. O nedenle... Yapacak birşey yok.

En İyi Kız Görüşü

• Bağışlanmalı, mütevazı bir şekilde

2|3
    0|0

Erkekler Ne Diyor 26

• Bir zamanlar bilginin ücretsiz olup herkesin ulaşabileceği bir şey olması gerektiğini savunmuştum ama insanlar kolaya alıştıkları için gereksiz olduğunu düşündüm. Bir insan size bir şey anlatmak için binlerce kitap okuyup video izliyorsa kusura bakmayın ama bunun bir bedeli var onu da ödeyeceksiniz. Ya da sizde o adam gibi araştırma yapacaksınız. Edindiğiniz bilgileri işinize gelirse ücretsiz paylaşırsınız.

0|1
    0|0
    • 3ay

katılıyorum.
      Bilginin zorluğu olmalı, zorluk olmadığı zaman değersiz görüyorlar.

• Bilgi güçtür ve hak ederek alanındır. Sen otur geyik yap, adam ömrünü harcasın sonra bedava iste. Yok öyle şey. Eğer bedava olacaksa da bu, bilgiyi verecek kişinin kararı olur. Bu arada insan bedelsiz olan şeylerin kıymetini bilmez. Bu bedel illa para olacak diye bir koşul da yok. Zaman da bir bedeldir, çaba da, özveri de. O nedenle benim görüşüm insanların paraya ihtiyacı vardırdan çok emeğe saygı...

0|0
    0|0
  • Bilgi edinmek kolay değil. O bilgiyi elde edenin bulanın da hakkı çiğnenmemeli. O yüzden satılmasında bir mahsur görmüyorum.

0|0
    0|0
  • bilgi her zaman bağışlanamaz satılması gereken yerlerde vardır bağışlanması gereken yerlerde misal veriyorum bir tamirci ya da bilgisayar programı yazan bir yazılımcı bilgisini sana bir kod yazmak için ya da arabanı tamir etmen için sana bağışlarmı?

0|0
    0|0
  • sat gitsin ya

0|0
    0|0
  • Mutluluk bile parayla
    Bilgininde bedava olacağı imkansız

0|0
    0|0
  • "Bence satılmalı, insanların paraya ihtiyacı var" zaten kitap satılıyor , onun dışında internette her şey var, vikipedia sağolsun.

0|0
    0|0
  • her bilgi paylaşılmaz. parayla dahi satılmaz. bazı şeyler meslek sırrıdır. ben bulmuşsam ekmeğini de ben yerim. elimdekini başkalarına kaptırıp zalim bir patron altında asgari ücretle çalışmak istemem. emek vermişsem karşılığını almak isterim elbette. istersen insanları fazla sıkmayalım? emek vermeden zenginleşenlerin olduğu dünyada emeğinin hakkını almak istemek kötü bir şey olmasa gerek. kimseye iyilik yapmak zorunda değilim. haksızlık yapmamakla yükümlüyüm.

0|0
    0|0
  • Bence satılmalı, insanların paraya ihtiyacı var

0|0
    0|0
  • A dedim

0|0
    0|0
  • Bilgiye bağlı.

0|0
    0|0
  • Elden ele dolaşan bir bilgi satılmasın ancak ilk elden çıkan bilgi kesinlikle satılmalı ki o emeğin de bir karşılığı olsun. Ha diğer dağıtanların emeği yok mu diyeceksiniz; üreticinin emeğinin yanında yok denecek kadar azdır. Bu kadarcık bir emek için de biraz mütevazi olmak gerek bence :)

0|0
    0|0
  • bilgi paylaşılmalı..

0|0
    0|0
  • Eğer bilgi satılsaydı çok daha iyi yerlere gelinebilirdi.

0|0
    0|0
  • bilgi satılan emek sonucu üretilen bir şey kendi ülkesinde eğitimi para etmeyince yurt dışından çok para için gidiyor insanlar. Yani satılmak zorunda kalıyor

0|0
    0|0
  • 30-40 kişi satılmalı diyor duyanda hepsini şair, yazar zanneder

0|0
    0|0
  • Paylaşınca kıymeti olmuyor satılmalıki kıymeti biline :)

0|0
    0|0
  • Umrumda değil

0|0
    0|0
  • Paylaşılmalı

0|0
    0|0
  • Bilginin paylaşılması

0|0
    0|0
  • deklemi ölenler bulmuş bizi jiler kitap yapıp satıyo

0|0
    0|0
  • Açıkçası umrumda değil.

0|0
    0|0
  • Yerine göre...

0|0
    0|0
  • takas edebiliriz ;)

0|0
    0|0
  • Elindeki kitapları başka kitaplarla ve onları da başka kitaplarla değiştir

0|0
    0|0
  • Ama duruma görede değişir

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• satılmalı. hatta bazısıs satılmamalı gizlenmeli çünkü herkes herşeyi öğrenmeye layık değil. üç paralık adama niye öğreteyim.

0|0
    0|0
  • yazan da emek harcıyor şimdi onunda mesleği o

0|0
    0|0
  • Bilgiye ulaşmak bu kadar pahalı olmamalı bence de. Her okuduğum kitaba 20-30 lira vermemi isteyen yazarlar ne kadar sanat icra ediyor tartışılır açıkçası. Bu böyle devam ettikçe korsan da okunur, e kitap da alınır kardeş kimse kusura bakmasın

0|0
    0|0
  • Yerine göre :) bedava öğrenilecek bilgi var, parayla öğrenilecek bilgi var. :)

0|0
    0|0
  • Sağlıkla ilgiliyse bağışlanmalı

0|0
    0|0
  • B dedim

0|0
    0|0
  • Para çok bilyon mu o bakımdan :D

0|0
    0|0
  • Bağışlanmalı