Kitap okumanın en güzel şekli nasıldır? Nasıl akılda kalır?

Arkadaşlar kitap okumayı aşırı derecede severim, ve bir çokta kitap okumuşluğum var. Ama ne zaman bir kitaba başlamaya niyet etsem, hep bir heyecan ve korku ile başlıyorum böylede gidiyor. Ya aklımda okuduklarım kalmazsa, ya önemli yazıları, yazarın ana fikrini kaçırırsam diye diye okuduğum kitapta zehir oluyor. Bazı zaman bir sayfayı iki defa okuduğum bile oluyor anlamadığım sandığım sayfayı tekrar anlayabilmek adına. Ne yapmam lazım? Okuduklarım eninde sonunda aklımda kalır mı? Hızlı mı okumalıyım, yoksa yavaş mı? En doğru okuma biçimi nasıldır? Aydınlatırsanız çok sevinirim iyi akşamlar

0|0
14|2

En İyi Kız Görüşü

• Bir sayfayı iki defa okuyorsan demek ki aklın başka bir şeyle meşgul ya da modunda değilsin. Kendini zorlasan da kitabın içine giremezsin. Kafanın sakin olduğu bir zamanda okursan sindire sindire okumuş olursun. Kitapta beğendiğin cümlelerin altını çizebilirsin ya da benim gibi kitabın hiçbir yerine bir şey olmasın diyorsan küçük bir deftere not edebilirsin. Aklımda kalır mı korkusuna ben de kapılırım zaman zaman. Ama kitabı okuyup üzerinden zaman geçince net bir şekilde hatırlamaya devam ederim.
    Hızlı hızlı okuma. Normal bir şekilde oku. Çok hızlı ya da çok yavaş okursan anlamazsın. Kitaba adapte oldukça kendiliğinden dikiş söküğü gibi gelecektir. :)

0|1
    0|0
    • 3ay

Evet haklısınız gerçekten. Kafamın dolu olduğu zamanlar kitaba kendimi veremediğimden uzak duruyorum. Bu sayede sakinken okuduğum süreçte konsantrasyonum da yerinde oluyor. Bende sizin gibiyim kitaplarımı pek çizmekte ikilem yaşıyorum :) Ama bir kitapta okuduğun önemli satırların notunu almamak ya da altını çizmemek, tarihi bir mekandan geçerken telefon ile ilgilenmek gibi geliyor bana. O yüzden çiziyorum üstlerini, daha sonradan ezber içinde iyi oluyor hem :) ilginiz için teşekkür ederim

En İyi Erkek Görüşü

• Zaten okuduklarının büyük bir bölümü aklında kalmayacak. Bu normal. Sen sadece sen de bıraktığı izleri hatırlamanın yollarını ara.

0|0
    0|0
    • 3ay

Evet çok haklısınız, bunu daha öncede düşünmüştüm. Gerçekten güzel bir yorum yaptınız teşekkür ederim buna şimdi iyice kanaat getirdim.

Kızlar Ne Diyor 13

• Sıkıcı kitaplari okumamaya calis aliskanlik kazanincaya kadar, yavas hizli bunlar hikaye sen normal tempoda oku ayrica cok yatarak da okuma uykunu bastirir cunku ilk zamanlar sessiz yerde aklina girerken aliskanlik edindiginde hastanede bile okusan sorun olmuyo birde ana fikrini dusunup durma resim en sonunda kafanda olusur zaten bol sans

0|1
    0|0
    • 3ay

Teşekkür ederim yorumunuz için. Tabiki haklısınız yok hızlıdan kasıtım. Beyin gözden hızlı olduğu için duraksadığın zamanlar araya başka düşünceler soktuğu için o anki konsantrasyonu bozuyormuş. Bu yüzden hızlı okumak daha avantajlıymış. Tabiki son sürat değil ama, yavaş yavaş anlayayım diye okumak yerine biraz hızlı tempoda okumak daha akılda kalıcı oluyormuş.

• 3ay

Evet ezberim iyidir aslında, okuduğum yazıyı, gördüğüm yüzü pek unutmam. Ama sanırım benimkisi biraz gereksiz tedirginlik. Dediğini yapacağım teşekkür ederim

• 3ay

Rica ederim

• Not almak çok önemli. Önemli gordugun şeyleri not alirsan kitaba her baslamadan once bakarsan emin ol bidaha unutmazsin.

0|1
    0|0
    • 3ay

Evet teşekkür ederim ilginiz için. Bunu yapıyorum zaten, önemli kısımların altını çiziyorum, okumaya başlayacağım zaman bir kaç sayfa önceden altını çizdiğim önemli tarafları okuyup nerede kaldığımı anlamam da yardımcı oluyor bana. Benimkisi biraz sanırım psikolojik bir durum olmuş.

• 3ay

Oku aklinda kalani yaz böylelikle daha kalici olur. Altini cizmekten daha iyi :)

• 3ay

Anladım çok teşekkür ederim yorumlarınız için öyle yapacağım hayırlı akşamlar :)

• Hayal ederek oku ( romanları , hikayeleri )

0|1
    0|0
    • 3ay

Evet bunu yapıyorum, yapmaktan da okuduğum kadar zevk alıyorum. Böylelikle sanki zihnim bir film canlandırıyor gibi oluyor vede buda hafızama katkı oluyor. Teşekkür ederim yorumunuz için

• Kitabı ezberlemek zorunda degil sin hoşuna giden sözleri ya da bölümleri kalemle çizip not defterine aktarabilirsin böylelikle istedihin zaman okursun yni korkulacak bişey yok

0|1
    0|0
    • 3ay

Haklısınız teşekkür ederim. Benim durumum biraz psikolojik olmuş sanırım evet. Bütün kitabı tabikide sonuç olarak yalayıp yutamam.. Ama her okuduğum kitaba hakim olma isteği biraz dozunu aştı sanırım

• Sessizlik olmasi lazim bide keyifle okuman gerekiyor

0|0
    0|0
  • Aklında kalsın telaşı ile okuma. Bir şey öğrenmek ve o an o duyguyu yaşama isteği ile oku

0|1
    0|0
  • Kitabi eline aldığın an dış dunyayi unut. Sessiz sakin yerde oku ve en güzeli yatmadan önce oku.

0|1
    0|0
    • 3ay

Evet günün her saati okuyorum zaten sadece kafamın dolu olduğu zamanlar biraz ara veriyorum, yoksa konsantrasyonumu bozabiliyor. Teşekkür ederim yorumunuz için

• 3ay

Rica ederim. Bende cok sık okurum.

• Bu kadar üstümde düşünme oku beğendiğin kısmın altını çiz bitti.

0|1
    0|0
  • Okumaya sondan başla 😀

0|1
    0|0
  • Kitap defteri yapabilirsin

0|1
    0|0
    • 3ay

Nasıl yani? Her okuduğum kitabın özetini çıkarmak gibi mi? Önemli kısımların altını çiziyorum ya da deftere geçiriyorum. Ama özeti geçenlerde düşündüm ama yapsam mı yapmasam mı diye kararsız kaldım açıkçası.

• 3ay

İlkokullar için var adı yazarı basımı özeti kitap hakkındaki düşüncelerim beğenip beğenmediğim ben denemedim ama deneyebilirsin

• 3ay

Aslında okuduğum yazıyı, gördüğüm yüzü pek unutmam. Hafızamın iyi olduğunu düşünürüm. Ama sanırım benimkisi biraz psikolojik. Nasıl desem her okuduğum sayfanın analizini yapmak anlamadığımı sanıp bir zaman sonra yoruyor beni. Hızlı okusam acaba akılda kalıcığı olur mu? Bir yerde okumuştum; hızlı okumak yavaş okumaya nazaran daha akılda kalıcı bir yöntemmiş.

• Görsel zekanı kullan hem eğlenceli hem akılda kalıyor okumaktan geçip yaşamaya başlıyorsun ben öyle yapıyorum

0|0
    0|0
    • 3ay

Evet bunu oldukça yapıyorum gerçektende çok etkisi oluyor hafızada fark ediyorum. Yorumunuz için teşekkür ederim

• Aklında kalması neden bu kadar önemli ki? O kadar detayı kimse hatırlamaz ana konusunu bil yeter. Okurken anlayarak oku. Sen kafaya takarak anlayamazsın tabi rahat ol biraz

0|0
    0|0
  • Sessiz bir ortamda uzanarak okumak

0|0
    0|0
    • 3ay

Ya onu pek yapamıyorum maalesef. Şu anda kulağımda bir rahatsızlık mevcut ufak ufak çınlamalarım oluyor, sessiz ortam da konsantrasyonum biraz bozuluyor. En azından balkon, ya da ufak tefek sesler olan ortamları tercih ediyorum. Yinede yorumunuz için teşekkür ederim

• 3ay

Ben de tam tersi ses olan ortamda dikkatim çabuk dağılıyor, rica ederim 😊

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...