Felsefe ve psikolojiyle iç içe olan, hayatı sorgulayan arkadaşlar cevap verirse sevinirim?

Milyarlarca insan doğuyor ve o gün milyarlarca insan ölüyor belkide. Kimisinin hayatı sona ererken; kimisininki yeni başlıyor. Ve onlar da bir gün ölecekler, yerlerini bir başkaları dolduracak. Asırlardır gerçekleşen tek şey doğum ve ölüm. Bu iki kavramın arasında yaşıyoruz biz. Bu iki kavramın arasındayken, neler yapmamız gerekiyor? Boş boş yaşamak, hiçbir şey yapmamak saçma geliyor. Dünyaya öylesine gelmiş olabileceğimiz düşüncesini kabul edemiyorum. İnançlar konusunda tereddütlerim var, bir Tanrı'nın varlığına inanırken, dinlerin varlığına inanmıyorum. Böyle bir soruya kısa, saçma cevaplar verilmemesi adına, felsefe, psikoloji gibi dallarla ilgilenen insanların cevap vermesini istiyorum. Hayatı nasıl yaşamalıyız? Bana kalırsa çoğumuz hayatı çok yanlış yaşıyoruz. Peki bunun doğrusu, olması gerekeni nedir?

0|1
5|8

En İyi Erkek Görüşü

• doğum ve ölüm olayı sadece insanlarda yok. gezegenlerde ve yıldızlarda ve hatta galaksilerde bile var. Bütün varlıklar var olabilmek için enerjilerini bu evrenden alırlar. ve ölümle bu evrene geri verirler. bir sonraki nesile hayat verebilmek için. bu döngü açısıdan bakıldığında hepimizin kaderi ortaktır. başlagıcı olan her şeyin bir sonu vardır. o zaman bir başlangıç için birde bu başlangıcı yapabilecek bir Varlık olmalı. Bizim başlangıcımız anne ve babalarımızdır. gezegenlerimizin başlangıcı toz ve kayalardır. galaksimizin başlangıcı nebulalardır. peki bu durumda ilk başlangıç nereden gelir. Yani büyük patlamanın bir adım öncesinde ne olmuştur. O zaman hangi dine inanırsan inan bir Yaratıcı söz konusudur. İlk başlangıç için onun gücüne ihtiyaç vardır. Peki amacımızı nasıl bulabiliriz. Hangi dini temel alırsan birinci amaç iyi insan olmaktır. İyi insan tanımı başkalarının hakkına tecavüz etmeden yardım sever olarak hayatını yaşamak ve kendi kişisel gelişimi insanlık değerleri açısından ne üst noktaya taşımaktır. Bütün kutsal insanlara bak aslında temelde ortak bir paydada buluşurlar. Bundan sonra ki durum bu insanların bu seviye ulaşırken geçtikleri evreleri ve uyguladıkları doktirinleri başkalarının uygulaması ile yayılır bu din dediğimiz şeydir. Yani bu insanların izledikleri yolu izlemek diyebiliriz. Çünkü insan oğlunun en kuvvetli motivasyon yöntemi inaçtır. Özgürlüğe inanan bir insanı esarette tutamazsın her fırsatta kaçar. O bu inanarak güvenme ihtiyacını en iyi karşılayan ve kişiden kişiye farklılık gösteren bu sistemler yani dinler kendi öğretileri doğrultusunda yaşamanı beklerler. Ama herkesin inanç sistemi farklı olduğu için aslında herkes dini kendine göre yorumlar.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Doğru yanlış diye düşünme öncelikle herkesin bir amacı vardır bazılarının meslek edinip evlenmek bazıları idealist davranmak bazılarıysa boş boş yaşamak herkes kendi seçer ve o uğurda ölür din konusunda da seni anlayabiliyorum bazı düşünürlerin öyle düşünceleri var ki kararsızlık yaşayabiliyorsun ama unutma ne seçersen seç bu da senin seçimin ve bir bedel ödeyeceksin sana bir film önerebilirim belki biraz yardımcı olur Kırılma Noktası

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Günde milyarlarca insan olmuyor :Dbdunyaya boşuna gelmiş değiliz eğer İslam dinini kuranibkerim mealini okursan doğru yola ulaşırsınız. Bir laf vardır hic olmeyecekmis gibi bu dünyaya yarin olecekmis gibi obur dünyaya calisacakmisin bence bu deyime gore yasa ibadetlerini yaparken dünyayı bos verme dünya isini yaparken aşireti unutma Allah (c. c) bize irade verdi irademizle doğru yolu bulup ebedi mutluguga kavusabilirz. tabkide bu kişinin iradesine kalmis bir şey ister inanır yapar ister inanmaz zorla birini bir seye zorlayamayiz. Nefisimize hakim çıkalım şeytanın vesveselrine Uyumayalım. yeter birde hayat dediğin iki ezan arasindaki kısa bir zman aralığıdır. dogarsin kulağına ezan okurlar olursun arkdandan ezan okurlar. Bende bu zmaanimizi boşa jarcamayalim. okuyup zaman ayirdin için teşekürler beki konudan biraz sapmış olabilirim :D

0|0
    0|0
  • hmm sadece felsefe ve psikoloji ile yaklaşmamalıyız bu soruya. Örnegin uzay bilimleri ile de yakından ilgili bir soru bu çünkü zamana vurgu yapmışsın iyi ama zaman nedir? o kadar insan doguyor ölüyor.. o kadr zaman geçiyor gidiyor... zamanın göreceligi kuramını araştırmanı tavsiye ediyorum. evrenin bşlangıcından bu zamana kadar ki bütün olaylar başka bir zaman dilimine göre birkaç saatte veya birkaç günde olmuş olabilir :) mesela insan nedir? üstünde et olan içinde damarlar kemkler olan birşey mi? aynı koşullarda hepimiz hemen hemen aynı tepkileri veririz hissederiz demi? ben neyim o zaman sen nesin? belkide hepimiz aynı şeyin bir parçasıyızdır. hele tanrı konusu.. :) mevcut düşünce şeklimizi duygularımızı ve bu dünyadaki boyutları yaratanda kendisi oldugu için biz bu dünyadaki hayal gücümüzde bu dünyanın dışında olan tanrıyı düşünemeyiz..

0|0
    0|1
  • Dünya'ya neden geldiğimizi bilyorum. Ben agnostiğim dinleri ve mükemmel tanrı kavramını reddediyorum. Çünkü tanrı kavramı kendisiyle çelişkilidir. Yaratıcı kavramı da belki olabilir belki de olmayabilir bilemeyiz. Ama varoluşumuz bizim isteğimiz dışında gerçekleştiği için özgürlükten bahsedemeyiz dolayısıyla her şey bizden daha üstün bir takım güçler tarafından gerçekleştiriliyor. Buna doğa , yaratıcı , olasılıklar diyebiliriz. Hayatı nasıl yaşamalıyız sorusuna gelirsek; hayatın evrensel bir anlamı yoktur şu an da bildiğimiz en son bilimsel olay big bang dir. Tek bir hayatımız olduğu için onu da boşa harcamamız gerekir. Hayatın amacı kişiden kişiye değişir. Kimine göre sporla uğraşıp olimpiyatlara gitmek , adını tarihe yazmak; kimine göre bir yazar olmak insanları aydınlatmak olabilir. Bana göre hayatın amacı hayata bir anlam vermektir. Çünkü bir anlam vermediğin de hiçbir anlamı olmayan boş bir varoluş içinde olduğunu hissediyorsun bu da insana saçma geliyor. Hayatın doğrusu kişiden kişiye göre değişir evrensel bir doğru dan bahsedemeyiz.

0|0
    0|0
  • Sorun felsefi vaya psikolojik değil. Düşünen insanlar (!) buna cevap verebilir. Ben de senin gibi düşünüyorum. Doğum ve ölüm arasinda kısıtlı bir zaman var ve sanki bizden bir şeyler yapmamız bekleniyor. Bu zamani insanlar genelde para kazanmak için kullanıyor zaten dünyayı felakete götüren sorunlar da hep burda başlıyor. Ben bu boş yaşama hissini insanlara iyilik yaparak, onları iyiye çağırarak ve ibadet ederek geçiriyorum ve bunları yapmaya başladığımda anladım ki şimdiye kadar hep boşuna yaşamıştım. Diğer insanlara baktığımda da çok boş amaçsız yaşadıklarını daha iyi görüp üzüldüm. O yüzden insanlar belli bir amaç icin yaratıldı ve bunu uygulaması için belli bir süre verildi. Ve bu amaçları vize anlatması için de icimizden birilerini seçip, ki bunlar en iyilerimiz çünkü hayatlarında tek bir yanlış gören olmamış, bunlara peygamber denildi.

0|0
    0|0
    • 3ay

Soru felsefik bir soru felsefe her şeyi kapsar ve hayatımızdan bağımsız değildir. felsefeye zındıklık tır diyen Doğu düşüncesine sahipsin o yüzden böyle söylüyorsun

• 3ay

Düşünceni söyledim. Tamam öyle olsun. :-)

• 3ay

bilemedin düşüncemi 😈

• Sana cevap yazılır da gereksiz

0|0
    0|0
  • Zamanla alışırsın

0|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 4

• Valla bence bir insan yaşamını hedonizm şeklinde yaşamalı.

0|0
    0|0
  • Hayata birkere geliyoruz ve dolu dolu yaşamalıyız bence. Kim ne der diye korkmaktan cok birileri senin hakkinda birsey desin diye ugrasmaliyiz. Gunubirlik asklar yerine ciddi asklar yasamaliyiz bunlari sayarsam cok olur. Kisaca dolu dolu diyelim her anini ozel kilarak. Geriye donup baktiginda pisman olmuycagin seyler yaparak.

0|0
    0|0
  • Hayatı kendin nasıl yaşamak istiyorsan öyle yaşa ancak sonunda birşey olacağını hissediyorsan ve bunu yapmak istiyorsan hayatın kurallarına karşı gelemezsin sonuçlarına katlanmak zorundasın

0|0
    0|0
  • Doğruluk kavramıda kişiden kişiye değişen bir kavram. Senin için doğru olan kurallar başkaları için yanlış olabilir. Ot gibi yaşamaya bende karşıyım ama herkesin küçükte olsa bir yaşama amacı oldugunu düşünüyorum.

0|0
    0|0
Yükleniyor...