Kitap yazmak istiyorum ama

Kitap yazmak istiyorum ama nasıl nereden başlayacağımı bilmiyorum lütfen açık bilgi verirmisiniz.

1|0
6|6

En İyi Kız Görüşü

• Roman yazmada; roman kişileri, ilk düşünüldüğü zaman fazla gelişmezler; konu ilerledikçe, belirsiz kişiler yeni olanaklarla birlikte önem kazanırlar O kişilerden her biri) başka bir kalıp, başka koşullar içinde, başka yaradılış ile yazarın kendisidir denilebilir Romancı her kalıba girebilen adamdır.

Roman yazarı; bir tek duygunun, bir tek tutkunun adamı İse; kendisininkilere karşıt, yabancı olan duygulara, tutkulara, inançlara, hayalen olsun katılamıyorsa gerçekten romancı sayılamaz İnsanları iyi ve kötü, ezen ve ezilen, vb ikiye ayırıp kalkan, açıkça bir taraf tutan, yani kendi inancında olanları iyi, olmayanları kötü diye gösteren romancı iyi eser veremez.

Roman yazmanın gayesi; gerçeği anlatmak olmalıdır Kuvvetini gerçekten almayan roman, boş bir gevezelikten başka bir anlam taşımaz Roman hayatı kendine konu edinmeli; insanı bütün olarak yakalamalıdır En büyük romanlar, insan ruhunun gizli kalan sırlarını en çok açığa vurabilmiş olanlar arasındadır Bunun için, romanın gereği, insanın içinde gizlenen insanı bulup çıkarmak, göstermek ve tanıtmak olmalıdır.

Roman yazarken; edebiyat sanatının en büyük yardımcısı olan dile saygı duymak, eksiksiz, yanlışsız, doğru, güzel, her kelimeyi yerinde kullanmak ustalığını göstermek gerekir Gerçek romancı; romanını kendi kendinin bile yönetemediği içinden gelen zorlamalara uyarak duyar ve yazar.

Romanlarda çoğunlukla amaç; bir olayı değil, bir hayatı ve bir hayatın önemli bölümlerini anlatmaktır Bunun için olgular, kişiler çok olur Karakterlerin incelenmesine, ruh çözümlemelerine daha çok yer ayrılabilir.

Roman türlerinde genel olarak uygulanan planın özelliği şöyle özetlenebilir: 1 Serim; bu bölümde olay, olayı yaratan nedenler, kişiler belirtilir 2 Gelişme veya Düğüm; bu bölümde kişilerin özellikleri, olayların akışı, olayların geçtiği yerler, devir ve çevre belirtilir; okuyucunun ilgisini arttırmak için entrikalar sıralanır 3 Çözüm; bu bölümde olaylar bir noktada düğümlenir; sonunda düğüm birden çözülerek eser biter.

2|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Önce yazacağın kitabın konusunu belirle ve o konuya benzer bir sürü kitap oku. Yavaş yavaş aklında fikirler oluşmaya başlayacak. Sonra da kağı da dökmeye başla. Kitabını bitirdikten sonra bir kaç ay sonra bitirdiğin kitabı oku ve nerelerde hata var, sorun var bulup düzeltirsin. En önemlisi yazdığın kitabı başkasınınmış gibi oku. Eleştirel yaklaş.

Bir keresinde ben de yazdım. Bitirdikten 2 ay sonra okudum yazdıklarımı ve o kadar çok teknik hata vardı ki bunu benmi yazmışım diye güldüm. :)

0|0
    0|0
  • bende bir gün yazmayo düşünüyorum.. bir kaç denemem oldu devam etmeyen henüz hazır hissetmiyorum kendimi..

ama bence amatörlerin yaptığı hata kitap okur gibi kitap yazmaya çalışmaları.. yani ilk cümle ve ilk sayfaya o kadar odaklanıyorlarki daha baştan tıkanıp kalıyorlar...

bence aklına gelenini dağınık bir şekilde bölümler ; belki sayfalar halinde koyup sonra sıralamak, çıkıntıları yontup gerekli eklemeleri yapmak daha verimli olur gibime geliyor.

0|0
    2|2
  • bilgi birikimi yeterliyse yazacağın konu hakkında kolayca yazabilirsin. yazmaya kitabın ilk sayfasından başlamak zorunda değilsin aklına gelen olayları yaz yaz en son toparlarsın

0|0
    0|0
  • isteseydin yazardın. biz mi dicez nerden baslıyacagını deli saçması

0|1
    3|0
    • Sanırım alkol almışsınız lütfen konuşmalarınıza dikkat edin.

• üçüncü sayfa

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• dostum yazmak istediğin tarz bir kaç kitap al oku fikrin gelir zaten ;)

0|0
    1|0
    • Ne yazacaklarımı biliyorum ama nasıl yapacağım yani nasıl piyasaya sunacağım onun hakkın da bilgim yok.

• ajanslar ve kitap evleri var kitabını okuyorlar eğer beğenirlerse yüzde karşılığı basınmı üstleniyorlar. olmassa kendin bastırabilirsin bir matbaya gidip 5000-6000 tl karşılığı 1000-1500 arası bastırıp satabilirsin kolay gelsin

• hangi tarzda bir kitap yazmayı istediğini söyleseydin yardımcı olabilirdim.Böyle hiçbir şey bilmeyince yardım etmekte pek mümkün görünmüyor.Düşünce kitabımı olacak,olay çevresinde gelişen bir eser mi?Düşünce tarzı bir kitap ise ne tür bir üslup kullanacaksın?Olay çevresinde gelişen bir yazı ise hangi türde yazmak istiyorsun?Bu tarz teknik bilgileri kafanda netleştirmeden kitap yazman da,bizim sana yardım etmemizde çok zor.

0|0
    0|0
    • Merhaba kendi hayatımı anlatan bir kitap yazacağım

• kendi hayatini anlatmak istiyorsan detayli bir ruh cozumlemesi yapman gerekir.hem kendinin hem cevrendekilerin.Detayli diyorum ki insanlar seni ve senin verdigin kararlari daha iyi anlayabilsin.Ama yazarken kesinlikle acele etme kitabi bir sureye sikistirmak istersen hic yazamazsin.Yazmadan once bu tarzda kitaplar oku aklinda bir sekil olusur.eger gunluk tutuyorsan gunlugundende fayfdalan.

• Bence ilk önce kafanda bir konu bul ve bu konu üzerinde detaylı bir araştırma yap çünkü bilgi alt yapın az olursa yazarken bir yerde tıkanırsın ;)

0|0
    0|0
  • ben bir kere okumuştum eskiden

önsöz diye bişi ile başlıo

0|0
    0|0
  • ne güzel istanbul, her önüme gelen kitap yazsaydı ooooooo

0|1
    0|0
  • Önce bir önsöz yaz sonra bir konu bul ondan sonra ıııııııı bu kadar biliyorum kanks :(

0|0
    0|0
Yükleniyor...