Hangi resmi kuruluşlar ismini tarihte önemli bir kişilikten veya olaydan alır?

Ankara'daki Esenboğa Havalimanı'nın ismi oldukça eskiye dayanmaktadır. Ankara Savaşı öncesi #Timur'un filleri yöneten adamın ismi İsen Buga idi. İsen Buga'nın soyunun Cengiz Han'ın soyuna dayandığı rivayet edilir. #Türkler zamanla İsen Buga'ya #Esenboğa lakabını vermişlerdir.

1402 Ankara Savaşı'nın yapıldığı Çubuk Ovası üzerinde yer alan #Ankara Esenboğa Havalimanı ismini Timur'un filleri yöneten komutanın lakabından almaktadır. Savaş öncesi de havalimanı üzerindeki bölgede İsen Buga (Esenboğa)'yın filleri otlattığı rivayet edilir.
Hangi resmi kuruluşlar ismini tarihte önemli bir kişilikten veya olaydan alır ?Ayriyeten bakınız:

-Ankara Savaşı'nda 4. Osmanlı padişahı Yıldırım Bayezid'in rol oynaması sebebiyle Ankara'da Yıldırım Bayezid adıyla başlayan üniversite ve hastanenin bulunması.

-15 Temmuz Darbe Girişimi sebebiyle #Boğaziçi Köprüsü'nün isminin ''15 Temmuz Şehitler Köprüsü'' olarak değiştirilmesi.

-Gazi Mustafa Kemal'in #Samsun'a 19 Mayıs'ta çıkması üzerine Samsun'da 19 Mayıs ile başlayan bir üniversite ile beraber birçok resmi kuruluşun da bulunması.

-İlk kadın pilotun Sabiha Gökçen olması sebebiyle #İstanbul'daki havalimanlarından birinin Sabiha Gökçen ismiyle başlaması.

Bu liste uzar da uzar. Siz de buna benzer örnekler verir misiniz?

1|0
0|1

En İyi Erkek Görüşü

• bulutresim.com/.../...2d3b2f94885f76ebb3c7a951.jpg
    Resmi kurulusu bilemem yegenim ama; 30 yildir yasadigim Hollanda da Atatürk ün bir dünya lideri oldugunun kanitini görmek beni cok mutlu ediyor inan.
    Sabiha Gökcen i biliyordum ama esenboga yi senden ögrendim.
    Umarim bilenler yorum yapar bilgileniriz.
    Günaydin yegenim

0|1
    0|0
    • 3ay

Günaydın. Ben de Hollanda'daki bunu bilmiyordum. Paylaşım için teşekkürler :)

• 3ay

Bir nasilim a 50 yorum yapilir ama; böyle bir soru ilgi görmez.
      Genclerin tek derdi bos mu ; hos mu vakit gecirmek anlamis degilim.
      Paylasacagin soru icin ben sana tesekkür ederim yegenim.
      Olumsuzluklar yildirmasin; sen dogru bildigin gibi devam et olurmu yegenim?
      Grsrz

• 3ay

Ben de öyle düşünüyorum. Eyvallah abi.

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş!

Yükleniyor...