Bir kitap yazmak için?

Bir roman yazmak için kişide gerekli özellikler nelerdir? Çok bilgili olması mı? Hayal gücünün kuvvetli olması mı? Sadece orjinal olması ve bilgi gerekmeksizin hayal gücünü kullanarak bir dünya insa etmesi mi? Hayal gücünü dısarıda bırakıp, okuyucuya sürekli bilgi verip şaşırtması mı?

Son olarak roman yazarlarını sıradan insanlar olarak mı yoksa oldukca donanımlı bilgi sahibi ve kendinizden farklı insanlar olarak mı tanımlarsınız? Örnegin lisede sıradan görünen bir arkadasınızın 5 sene sonra bir kitap yazmıs olması ve çok begenilmesi sizi şaşırtır mı?

Dolu dolu soru dolu bir soru buyrun bakalım :)

0|0
2|3

En İyi Kız Görüşü

• bence roman yazmak isteyen her insanin once kendini okutan saglam bir kurgusu olmali, merak uyandirici. daha sonra onu etkil ifade edebilmesi icin, kisinin anadiline hakim olmasi, dil bilgisinden haberdar olmasi, imla ve noktalama kurallarini iyi kullanabilmesi gerekir. bunlarin hepsi de kitap okumayla elde edilir.. kaliteli bir kitap, bana gore saglam kurgu ve okunan kitaplardan elde edılen birikim, dil bilgisi becerisine dayanir kisaca..

ben oyle birini biliyorum. ayni lisedeydik, arkasindan "konuşmayi bilmiyor", "ne dedi ne anlatmak istedi simdi bu?" vb cumleler. sarfederlerdi. dil bakimindan cok yetersiz ama kurgusu guzel bir kitap yazmis. bildigin yazar olmus. kitap Şu an bende, henuz okumadim bakalim ne cikacak icinden..

son soru, yazarlar (kaliteli olanlar) elbette ki digerlerinden farkli insanlardir. onlar her seye bizden cok baska bir gozle bakip, analiz edip yorumlarlar. biz sadece bakar geceriz.

0|0
    0|0
    • 3ay

Kitabın ismini alabilirmiyim bende merak ettim

• 3ay

Kitaba bir okuyucu kazandırmıs olacaksın, belkide benden sonra gören baska bir okuyucu daha :) Buradan yazabilirsin

• 3ay

sen başkasın

En İyi Erkek Görüşü

• Çok güzel bir soru.

Yazılacak kitabın türüne göre ve hitap edilen sınıfa göre değişebilecek bir konu. Mesela ben kişisel gelişim veya psikanaliz üzerine bir kitap yazıyorumdur. Bunun için ya bunun eğitimini almış olmayılım, ya bu konuda kendimi çok geliştirmiş olmayım ki çok donanımlı olayım, ya da hedefim sadece bilgi vermek amaçlı olan alıntılardan oluşan bir derleme olmalı. Benzer şeyleri tarihi, siyasi içerikli kitaplar için de söyleyebilirim. Ama mesela gizem, polisiye, fantastik tür içerikli kitaplarda durum biraz daha değişebiliyor. Bunun için doğuştan gelen betimleme gücünün yüksek olması büyük avantaj ama olmayan yazarlar da çok. Misal Tess Gerritsen. Kendisi Boston'da bir doktor ancak tıbbi polisiye türünde yazıyor. Olay örgüsü gelişimi çok yüksekken, betimleme ve çevre unsurları bakımından romanlarında çok da çeşitliliğe gitmediği gözlenebilir.

Sadece hayal gücü kullanılarak çok değişik olay örgüleri çıkartılabilir ama bunu aktarak bir özgün ve akıcı bir dil yoksa karşıdakine istediğimizi tam olarak geçiremeyebiliriz. Sadece bilgi vermekse amaç bu bir roman olmaktan çok bir makale tadında olacaktır. Kısacası her şeyden biraz biraz olması lazım.

Ayrıca bir arkadaşımın roman yazması beni çok da şaşırtmaz çünkü ben polisiye romanlar okuya okuya herhalde bir gün roman yazacak kıvama gelicem. Öyle hissediyorum.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• İyi bir yazar olabilmek için ilk önce iyi bir okuyucu olmak gerekir. İyi bir okuyucuysan herşeyin devamı gelir korkma..

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Bu yazacağınız romana göre değişen bir durum. Örneğin siz fantastik bir türü iki şekilde yazabilirsiniz. Birincisi hayal dünyanızda kurgulayabilir ve bunu ortaya bırakabilirsiniz, ikincisi don brown gibi bunu bilgiyle de harmanlayabilirsiniz. Ayrıca şunu da söyleyebiliriz ki, bir yaza bilgiyi yazmayabilir ama bilgili olmalıdır; çünkü bir toplum ona bakıyor olacaktır ve sadece hayal dünyasından beslenenler pek de bir yere varamazlar...

0|0
    0|0
  • yasanmislik ve hayata bakis acisinda farklilik bence

0|0
    0|0
Yükleniyor...