Orhan Pamuk ve Elif Şafak hakkında neler düşünüyorsunuz?

Oryantalist düşünce içinde olmalarını ne derece doğru buluyor ya da ne derece karşı çıkıyorsunuz?

Güncellemeler:
3ay Evet, edebiyat severler Ermeni soykırımından ziyade oryantalist görüşleri hakkında yorum istiyorum.

0|0
14|18

En İyi Kız Görüşü

• Ben orhan pamuk un kitaplarini begendim. Bence nobel alabilecek kadar iyi. Ama elif şafak ta farkli bir durum var ya. Kitabi okurken nereye gidecegini anliyorsun

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Orhan Pamuk okumayanlar icin ve on yargili olanlar icin tavsiye edilebilecek bir yazar. Gerek betimlemesiyle gerek karakterlerinin ozellikleriyle insani etkiliyor.

Elif Safak overrated bir yazar. Medya nelere hikmet yarab.

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 13

• Orhan Pamuku vatan haini diye biliyorum ama neyse 😂 😂 😂 😂

0|1
    0|0
  • Orhan Pamuk severim. Elif Şafak kitapları da akıcı ama ahım şahım bir yanı yok... Bu tür ötekileştirilmiş yazarları eserlerini okumadan eleştirmeyi yanlış buluyorum ayrıca, niye sevmiyorsun yazar olarak dediğinde hebe hübe kem küm. Boşa çok konuşuruz kısaca

0|1
    0|0
    • Haklısın, Elif Şafak o kadar değil de Orhan Pamuk çok önemli edebi bir yazar gerçekten.

• kesinlikle

• Orhan Pamuk'tan iki tane okudum, güzeldi. Kalemine yorum yapıyorum şu an başka bir şey karıştıracak varsa boş yapmasın😪

0|1
    0|0
    • Evet çok haklısın maalesef 70lerin ya da 80lerin Türkiyesi gibi yazarlarımızı kalemleri haricinde görüşleri olarak yorumlar olduk.

• Orhan Pamuk'un kalemine ciddi anlamda bayılıyorum fakat Elif Şafak'ın ne yazılarına ne kendine ısınabildim bir türlü.

1|1
    0|0
  • Orhan Pamuğun kitaplarını seviyorum ama özel hayatı beni ilgilendirmiyor

0|1
    0|0
    • 3ay

En doğrusunu sen söyledin

• elif şafak ın kitaplarını hiç okuamadım okumayıda düşünmüyorum

0|0
    1|0
    • 3ay

Okumayı da düşünmüyorum yani de ve daları ayırabileceğin zaman okumayı düşün bence.

• 3ay

Bunu da düzeltmeyeyim boşver. Kesin bildiğini de biliyorum tabii ki.

• 3ay

hiç bildiğin yok ama neyse gizlicik :)

• Orhan Pamuk'un 4 kitabını severek okudum ama elif şafak için aynı şeyi söyleyemem hayatımda gördüğün en yavan en sıkıcı bitmeyen kitaplarin yazarıdır kendisi neden bu kadar çok satıyor kitapları anlam da veremiyorum ama neyse

0|1
    0|0
  • ikisini de sevmem

0|1
    1|0
  • Orhan'a pamuğunu tıkacağı günleri bekliyorum

0|0
    1|1
  • Şafak hakkında bişey söyleyemem ama diğerinin kitaplarına elimi bile sürmem. Milletime iftira atan birinin kitabını okuyup ona para kazandıramam hem beynime zarar

0|0
    1|0
    • Emin Orhan Pamuk okumak ağır gelir. Medyanın kurbanı olmayın.

• Medyanın kurbanı değilim bununla ilgili haber bile okumadım çok şükür beynim olduğu için nobeli nasıl kazandığını biliyorum

• Orhan Pamuk'u severim ve cesur biri olduğunu düşünüyorum. Elif Şafak'ın romanları akıcılıktan son derece uzak. Ortaokul yıllarımda bir kitabını okumayı denemiştim ama 15 sayfadan ileriye gidemedim. Şimdi tekrar denesem farklı olur belki.

0|1
    0|0
    • Farklı olabilir tabii ki ama Pamuk ile en ufak kıyas dereceleri yok.

• İkisi de Türk milletine hakaret etmiştir. Bu yüzde biri nobeli almış diğeri ise popüler olmuştur. İkisi de beş para etmez, okumayın şu aydın görünümlü hainleri. Sözde Ermeni soykırımını kabul etmek ne demek? Biraz uyanın!

1|0
    1|0
    • Ben Orhan Pamuk'un kalemini seviyorum ama. Düşüncelerini önemsemeden okuyamaz mıyız? Dediğin şekilde düşününce 80 darbesi ve önceki zamanlarda yasaklanan yazarlara yapılan haksızlıklarla aynısı olmuyor mu?

• 3ay

Doğru diye bir kelime kullanmadım, onun için de ne demek istediğini hiç anlamadım; ama şöyle bir durum var ki dediğim gibi parlayan kalemlerimizin hep hainlikle suçlanması hoş değil. Ermeni Soykırımını kabul etmekle hain olunmuyor.

• 3ay

Olunuyor. Olmayan bir şeyi var gibi göstermek kahpelik. Nobel ölü almak için yalan atmak bana ve milletime kazık atmaktır daha hala buradan para kazanıyorlar haram olsun hakkım varsa.

• Orhan Pamuğu anlamiyom haci. Elif Safak in anlatimi iyi idare eder :D

0|0
    0|0
    • Orhan Pamuk okumak kolay değildir maalesef ve son derece güzel postmodern romanlar yazmaktadır.

Erkekler Ne Diyor 17

• Orhan Pamuk candır. Elif Şafak'ı hiç okumadım.

0|1
    0|0
  • tanımırem ıkısınıde kanks

0|0
    0|0
  • Elif Şafak hanımın kalemi güzeldir Orhan Pamuj hayranı değilim maalesef

0|0
    0|0
  • 2 adet boş müsvette

0|0
    1|0
  • içimizden olmayan sol görünümlü manda ve himaye zihniyetli hoşlanmadığım sözde yazarlar. Pamuk orhan uyduruk nobel ödülü alsa kaç yazar ülkeme suç attıktan sonra? şafağıda sevmiyorum mevlana yerine çok açık saçık roman yazmış. Hayalinde bu kadarı

0|0
    0|1
  • Orhan Pamuk hiç okumadım okuma listemde. Şu an yabancılara sarmış bulunmaktayım. Elif şafak'ın okumadığıum bir iki kitabı tek kaldı. Severim elifi bazıları normal yaşandtısını falan sevmez ama ben beğeniyorum dilini. AŞK'ıyla başladım sonra siyah süt fala gerisi baya geldi. Epub okuyabilirsin ben öyle yapıyorum ebook

0|0
    0|0
  • iyi yazarlar

0|0
    0|0
  • sevgililer

0|0
    0|0
  • orhan pamuğun kitaplarını okudum beğenmedim... nasıl nobel vermişler hayret derken sonradan baktım ki ermeni soykırımını kabul etmiş... e normal nobel alması...

0|0
    0|0
  • Ermeni soykırımını destekleyen bu iki şahsın ülkemizde ekmek yemesi saygı duyulması vahim bir olaydır

1|0
    0|0
  • 2'Side benim için çöp yazarlar. Pamuk zaten ağır neyse

0|0
    1|0
  • sıradan buluyorum elif şafak'ı aşk öyle kitaplara yazılmaz ve kitaplardan okundugu gibi de yaşanmaz bu sözüde eski sevgilime yazmıştım :)

0|0
    0|0
  • Orhan pamukla elif safagi ayni cumle icinde kurman edebiyat hakkinda bilgisizligini gosteriyo.
    Elif safak bildigin hirsiz. Biraz orhan pamuk oku

0|0
    0|0
    • Ne alakası var? Edebiyat hakkında senin en ufak bilgin olsa asıl bu sorunun manasını anlarsın. Ben burada edebi olarak bir cümlede kullanmıyor aksine iki yazarın da görüşleri yüzünden hem çoğunluk toplum tarafından dışlanmasını hem de fakültelerde edebiyat öğrencilerine kötülenmesini soruyorum. Edebiyatın bu taraflarına hakimsen cevap verebilirsin, yoksa düz mantıktan öteye gidemezsin bu cevabındaki gibi.

Pamuk'un tüm kitaplarını okuyan biri olarak oryantalist düşüncelerini soruyorum bilmem anlayabildin mi?

• Hiç okumAdım onları

0|0
    0|0
  • İkisini de okumam

0|0
    0|0
  • Orhan Pamuğun kitaplarini yorum yapacak kadar okumadim lakin diğer taraftan kanı bozuk soysuzun tekidir. Elif Şafak kitaplari akiciliktan uzak oldukça siradan ve gene ayni sekilde kani bozuk bir ittir.

0|0
    0|0
  • İkisi de adam değil

0|0
    0|0
    • Evet biri kadın.

• Sen ne anlıyorsu ya

• 3ay

Sen asıl neye göre adamlık tabirini kullanıyorsun.

Yükleniyor...