Niye Türk halk müziği ve Sanat müziğine gereken önem verilmiyor?

Saçma sapan şarkılara o kadar çok önem verilip dinlenirken böyle güzel şarkılara neden önem verilmiyor?

0|1

En İyi Erkek Görüşü

• Bu kişilerin zevki ile alakalı bir durum. Bu gün tatile gidip, şu club'da dans edelim dediğimizde neden eski club'lar da çalan müziklere önem vermiyoruz peki? Hep son yılların hit müzikleri çalar her zaman...

Tabi yine de Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği dinleyen, seven bir insan olarak gereken önemin verilmesinden memnun olurdum.

Bu benim için önemsiz. Dinliyorum ve seviyorum. Yaşlandığımda bu müziklerden haberi olmayan insanlarla dolu olsa da dünya, ben yalnız evimde, yalnız bahçemde, emekliliğimi ve yalnızlığımı bir plak ve rakı ile süsleyeceğim bahçemde...

Ne güzel söyler Melihat Gülses.

Acaba şen misin? Kederin var mı?
    Ne kadar dertliyim, haberin var mı?
    Koynunda bana da bir yerin var mı?
    Ne kadar yalnızım, haberin var mı?

https://m.youtube.com/watch?v=T9mbRJ4t4x0

2|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 32

• Küreselleşme... 80 darbesinden sonra Türk müziği öldü. çünkü Türkiye dünyaya açıldı. Serbest Piyasa ekonomisi getirildi. Edebiyat ve kültür gibi müzikte bir ticaret Metaı olarak görüldü. Avrupa ve Amerika'daki şarkıcıların ve müzik gruplarının Makine gibi ürettiği şarkılar ekonomik açıdan getirisi yüksekti. özellikle doksandan sonra televizyon kanallarının açılmasıyla türkiye'de pop müziğin yükselmesi türk sanat müziğini daha da tanınmaz hale getirdi. Türk sanat müziğinin en güzel besteleri 80 öncesidir. 80 sonrasında Bestekar yetişmedi zaten. şu anda yaşayan iki Bestekar var: Erol Sayan ve İsmet Nedim Saatçi. onlarda 80 yaşındalar.80 öncesinde Şekip Ayhan Özışık, Suat Sayın, Teoman Alpay, Selahattin Altınbaş, Şükrü Tunar, Yusuf nalkesen, elahattin İnal Arif Özdamar, avni anıl gibi pek çok büyük Bestekar vardı.

Bunlar birer Vakıa fakat bahaneler üretmemek lazım. Eğer devlet okullarında Türk sanat müziği ve Türk Halk Müziği layıkınca tanıtılabilseydı 80 sonrası nesil bilir ve severdi. ama üniversitelerde doğru düzgün öğretilmiyor Türk Sanat Müziği. müzik öğretmenleri de bilmiyor. kanun ud cümbüş çalan bir öğretmen yok devlet okullarinda. özellikle Türk sanat müziğinin durumu Türk Halk Müziğinden daha kötü durumda. çünkü 80 den sonraki göç dalgasında kente yerleşen köylülerin kültüründe sanat müziği yoktu. sanat müziği az çok okumuş Kentlinin müziğidir zaten. halkta karşılığı yoktu 80 öncesinde de. devlet okullarinda da tanitilmayinca bitti.

1|0
    0|1
  • Tek neden söyleyeceğim.. Şu anda biz toplum olarak kültür yozlaşması yaşamaktayız..

1|2
    0|0
  • insanlar paralarına kıyamıyor o kadar yoksa herkes mp3 üne indirip dinler
    sanatçıyı över destek olur gerektiğinde (finansal desteğe gerek yok maneviyat yeterli dünyanın prasnı alıyorlar) ama şu an ülkenin gündemini biliyorsunuz sanırım sanat arka planda kalıyor bu yüzden
    bide Türk müzikleri daha iyi yabancıları dinleme sebebim şarkıdaki ritim oynak biraz hoşuma gidiyor bide sesten dolayı inişler çıkışlar söyleyişler ama anlamını dinleyince kusuyorum bu gerçek yabancılar duygu aktarma konusunda iyi değil Türkçe şarkı dinleyin onun ingilizce versiyonunu çıkartın herkes dinler :):D :DD: D:D:D:

1|0
    0|0
  • TSM de hiç döt sallayan gördün mü?

1|1
    0|0
  • Arz-talep meselesi. Müziğin piyasasini pop-slov oluşturuyor çünkü genç kesime bu müzikler hitap ediyor. Eleştirilecek bir durum ama boyle

1|0
    0|0
  • kültür erozyonu; hiç sevmediğin bir şarkıyı her radyo, her tv, her cafe, bar v. s. de sana zorla empoze edildiği taktirde sen de bu müziğe karşı ister istemez boyun eğiyorsun; klasik sürü psikolojisi anlıyacağın

1|0
    0|0
  • bir müzisyen olarak şunu aktarayım müzik bir ilimdir ilim bilgiyle oluşur bilen insan dahaçok öğrenmek ister... kısacası dinlediğimiz müzik bizim kültür seviyemize en iyi örnektir

1|0
    0|0
  • afedersinde adddddeyyooo adddaadeyo dinleyip oo çok güzelmiş diyen bir milletiz bence hiç sorgulamayalım boşversene :D

1|0
    0|0
  • Boşver herkes öyle güzel müziklerden anlamaz. Hem zaten herkes dinlese ne anlamı kalır. Bazen dinlediğim şarkı sadece benim için hissini alamam popüler olsalar.

1|0
    0|0
  • haklısın

1|0
    0|0
  • Neden hiçkimse rapten anlamıyor.

1|0
    0|0
  • batı özentılıgı sebebı

1|0
    0|0
  • Katılıyorum hatta bir kaç gün önce buna benzer bir soru sormuştum :) üniversite yıllarında halk müziği korosundaydım çok severim hem türküleri hemde sanat müziğini

1|0
    0|0
  • en az sanat yapmak kadar zordur sanattan anlamak bu yüzden olabilir

1|0
    0|0
  • Halk müziği vazgeçilmez ama sanat müziği herkese hitap etmiyor her zaman

1|0
    0|0
  • 25. kare sistemi ile koyduğun boş bir nota dan oluşan video da 3 milyon izlenir. ama TSM ve THM sade dir dinleyicisi dolu dur.

1|0
    0|0
  • çünkü günümüz toplumunda bu müzikleri anlayacak kapasite yok...

1|0
    0|0
  • Yetkililere sor can :)

1|0
    0|0
  • Benim hoşuma gitmiyor

1|0
    0|0
  • Herkesin zevki farklı. Ben pop, electro seviyorum. Zevkimi mi değiştireyim?

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    12

2 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 6

• daha iyileri çıktığı için.

1|0
    0|1
  • https://youtu.be/Z5FnIlx2lHQ
    Tam da bunu dinliyordum😕

1|0
    0|0
  • onlar gibisi yok..."benzemez hic bir türü onlara"

1|0
    0|0
  • Zevkler tartışılmaz.