Kitap okumanın sizce ne gibi faydaları var?

Kitap okuyorsanız ne faydalarını gördünüz ve ne tür kitaplar okursunuz?

0|2
27|36

En İyi Erkek Görüşü

• Bakış açımı genişletip, geliştiriyor, öğreniyorum.
    Kişisel gelişim kitapları,
    At bu golü adlı kitabı okuyorum.( milyoner adamın, hedefleri erkenden yakalamak için ve hayat tavsiyeleri yer alıyor)

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Edebi anlamda degeri olan bir roman okuyorsan, konuşma seklin, kurduğun cümleler yazı dilin vs gelişir. Hele Dostoyevski gibi bir adamsa mesela, insan psikolojisi adına kazanımın da olur.

Yakın tarihi anlatan kitaplar, yakın tarihte dış siyaset vs bugün dünyayı çok daha iyi yorumlamaı sağlar.

Felsefik eserler okumak, düşünme kabiliyetini geliştirir. Olaylara daha objektif bakabilmeni sağlar.

Ve milli edebiyat da çok önemli. Mesela Yaban gibi bir eser okuyarak kurtuluş savaşı anadolu köylüsünü hayal edebilirsin. Ülkenin ne yollardan geçtiği, aydınların mücadeleleri, yakın tarih milli kitaplar üzerinden az da olsa yorumlanabilir. Ayrıca milli edebiyat kendi anadilini çok daha iyi kulanmana yarar.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 35

• Saçma sapan ideolojik kitaplar dışında bulduğun her türü okudum. Ufkum açıldı okumam hızlandı sınavlarda daha çok soru çözer oldum, genel kültürümü de arttırdı bir ortam bir sohbet sırasında herkes uc beş kelime konuşabiliyorken benim konuşacak yüzlerce kelimem oluyor bu da beni ortamlarda daha saygın hale getiriyor.

1|0
    0|0
  • Çevik bir zekaya sahip olursunuz. Yoğun bir fikir kültürüne sahip olursunuz. Olaylara farklı pencerelerden bakabilirsiniz. Konuşmanıza yansır. Boş beleş biri olmadığınız bir muhabbetiniz ile kolayca anlaşılır. Üslup ve saygı doludur konuşmalarınız. Kolayca çözümler üretirsiniz. Hayal evreniniz uçsuzdur. Konuşmalarınız inandırıcılık taşır ve aranan ve saygı duyulan insan olursunuz. Eleştirel yaklaşım prensiplerinizin temelini teşkil eder.
    Kendi değer yargılarınız vardır. Duyduklarınızı fikir süzgecinden geçirmeden değerlendirmezsiniz. Vesaire vesaire. Gibi gibi. Şiir ve tarih ve roman ve hikaye ve bilim türünde kitaplar okudum vaktiyle. Şimdi ise kitaplar beni okusun istiyorum.🤔

1|1
    0|0
  • Herkes faydalarından bahsetmiş lakin; -bunları dezavantaj kabul edemesek de- şöyle bir durum da var: Sürekli kitap okuduğunuz için insanlar size "tuhaf" diyorlar. Konuşacak çok konunuz, konuşacak az insan olduğu için asosyal olmak durumunda kalıyorsunuz.

3|1
    0|1
  • çok faydası var

1|0
    0|0
  • İki faydası vardır:
    1. Okuduğunuz kişi açısından "insan okuma sanatı"nı öğrenirsiniz.
    2. Entelektüel kapasiteniz artar.
    Çok okuyarak bilgili bir yazar olabilirsiniz.

1|0
    0|0
  • Bazen anlatmak istediğin şeyleri anlatamazsın, uygun kelimeleri bulamazsın. Kitaplar sayesinde kelime dağarcığın gelişir, insanlarla daha iyi iletişim kurarsın

1|0
    0|0
  • Okumak kültürü artırır, kültür bilgi demek zaten. Kimi kitaptan duyguları, kimisinden matematiği öğrenirsin. Ama her kitaptan mutlaka bir şeyler öğrenirsin az ya da çok.

1|0
    0|0
  • Kendimi geliştiriyorum

1|0
    0|0
  • Hayal gücünü muthis arttırıyor diksiyon düzeltip ligstina kelime ekliyor geliştiriyor ve öğretiyor bunlar gibi daha nice seyler

1|0
    0|0
  • Peygamberimizin çektiği sıkıntıları okudukça ne kadar rahat bir hayatımız olduğunu ve nankör olduğumuzu anlıyorum

1|1
    0|0
  • Algıda seçici olabiliyorsun bazen bir bakmışsın çok afilli cümleler kurmuşsun sen bile şaşırırsın bişeyleri ifade etme yeteneğin aşırı gelişir hayal gücün genişlet vs ve

1|0
    0|0
  • yeni şeyler öğrenmeyi seviyorum ama kitap okurken 3-4 sayfa okuyunca sıkılıyorum onun yerine videolar ya da sesli anlatım veya insanlardan birebir bir şeyler öğrenmeyi tercih ediyorum

1|0
    0|0
  • Roman okumanın sadece dil gelişimine faydası olduğunu düşünüyorum

Bilimsel kitabın ise bilgi için faydalı olduğuna ve bilgili yaptığına inanırım

Felsefe kitaplarının ise sürekli insanı çelişkiye sokarak deli yaptığına.

Keşke sabrım olsaydı kitap okumaya

0|0
    0|0
  • genelde sıkıcı gelebilir ama tarih kitaları okumayı seviyorum ne faydası dersen geçmişini bildiğin için daha iyi analiz edebilyorsun bugünkü olayları ve tabiki günlük hayatta daha düzgün konuşma şansı veriyor

1|0
    0|0
  • Her türlü faydası var

1|0
    0|0
  • kelime dağarcığın gelişir. macera kitapları okuyor-dum

1|0
    0|0
  • çok kitap okuyan biri olarak söylüyorum ki herkezin yazdıkları doğru çok faydası var tek şey hariç konuşmam akıcı değil

1|0
    0|0
  • Farklı bakış açıları içeren tüm kitapları okumaya gayret ediyorum

#BeyazMelek

1|0
    0|0
  • Cin Ali ve harikalar diyarı en sevdiğim psikolojik romandır

1|0
    0|0
  • kitap okumak herşey içinfaydalıdır

1|0
    0|0
  • Diksiyonu duzeltir kulturun artar

1|0
    0|0
  • Kitap okumak. Engin denizlerde yol almak gibi bir şey.

1|0
    0|0
  • Zihni acar

1|0
    0|0
  • daha düzgün cümleler kurmanı sağlıyo

1|0
    0|0
  • Bilgili yapıyor.

0|0
    0|0
  • Kitap ne laa

1|0
    0|0
  • akıcı konuşma
    çok yönlü düşünme
    kandırılmama!

1|0
    0|0

8 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 26

• Genellikle popüler kitapları, bestsellerları falan okumayı tercih ediyorum.
    Kitap okumak bana birçok şey kattı. İyi. bir arkadaş, genel kültür, hayal gücümü geliştirme şansı, okuma ve anlama hızımı arttırma...

2|1
    0|0
  • bilgin ve genel kültürün genişliyor mesela bir ortamdayken sende o konu hakkında fikir yürütebilirsin, konuşabilirsin. Ufkun değişiyor, yaşam şeklin değişiyor, okuduğun kitaplar seni daha değşik, entelektüel bir insan yapıyor. Her kitap 📚 bir hazinedir benim fikrimce..

1|0
    0|0
  • Öncelikle diksiyon ve konuşma için eşsiz bir öğretmen. Ne kadar çok kitap okursak kelimelerle dolayısıyla yazıyla ve kendimizi ifade etmekle de aramız iyi olacaktır. Hatta kelimeler en güçlü silahımız olacaktir. Soylemek istediğimizi hakaret vari bir söylemden kaçınarak en güzel şekliyle karşı tarafa iletirsek her zaman dogru anlaşılmasak da kalitemizden ödün vermemiş oluruz.

1|0
    0|0
  • Kitap okumak hem kelime hazneni gelistiriyor hemde biseyi okurken yanlissiz okuyosun.. diksiyona da faydasi var.. genelde roman tercihim sharlock holmes i de cok severim ipek ongun ve gulten dayioglu kitaplarinida severek okuyodum ki bir senedir okudugm kital sayisi 2 :) secici oldugumdan kaynaklaniyor

1|0
    0|0
    • 3ay

aşırı seçici de olma bence saçma kitaplar değilse okuyabilirsin :)

• 3ay

Ya ask kitaplari cok boguyo beni daha cok gercege yakin macera kitaplarini severek okuyorum.. islami kitaplarda okuyorm ama gecmiste yasanan olaylari anlatanlari genelde kitap iste uyku proplemi varsa birebir care :)

• 3ay

ben de sevmem aşk kitaplarını yaşanmış önemli olaylar daha da ilgimi çeker :)

• Üşendiğim için çok sık kitap okumuyorum ama kitap okumak beni dinginleştiriyor. Genellikle Türk klasikleri okuyorum ya da günümüz yazarlarından romanlar. Bir sevdiğim de Dan Brown'un kitapları.
    Ayrıca kitap okumak insana çok şey katıyor fark etmesek de. Kitaptaki olaydan etkileniyosun ve bakış açın değişmeye başlıyo gibi

1|0
    0|0
  • Felsefesi olan kitaplar. Faydalı olsun diye değil sevdiğim için okuyorum ama geniş hayal gücü ve türkçe bilgisi kazandırmış ve bunun yanında birazcık kendini ifade etme kabiliyeti, hızlıca okuyup anlayabilme (testlerde vs işe yarıyor) sorgulayıp anlamlandırabilme (zeka level atlıyor) vs daha sayamayacağım bir çok şey kazandırmış olabilir.

1|0
    0|0
  • Kelime dağarcağınız gelişir, hayal dünyanız gelişir ve olaylara farklı açıdan bakmayı öğrenirsiniz.

1|0
    0|0
  • Kelime haznen genişler

1|0
    0|0
  • hayata daha farklı bakmayı öğrendim sıkıntılarımla başa çıkmayı öğrendim ufkum genişledi kişisel gelişim romantik bilim kurgu

1|0
    0|0
  • Hiçbir yazarla tanışmak istemedim, hiçbir kitap beni etkisi altına almadı, hiçbir kitap için saatler harcanmadı ve hiçbir kitap hayal edilerek yazılmadı. Hiçbir faydası da olmadı.

1|0
    0|0
  • Diksiyonu düzeltiyor.. Genelde aşk, aksiyon türü okurum.

1|0
    0|0
  • Her türlü faydası olur.
    Kelime hazine çoğalır konuşma diksiyonu etkiler ufkunu açar gibi gibi birçok etkisi vardır bunun.

1|0
    0|0
  • Okuyacagin kitaba baglidir. Senin fikirlerini dusuncelerini bilgini zenginlestirecek bir kitap okuman lazim. Sirf kitap okuyim diye alirsan siradan bir roman en fazla okuman ilerler yeni kelime ogrenirsin ve zaman kaybin olur bence.

1|0
    0|0
    • 3ay

evet romandan ben de pek hoşlanmam o yüzden

• 3ay

Sade din degil baska konular da olabilir ama bence ilklerden biri kimliginde neden musluman yazili oldugunu bilmek ona gore ya o yaziyi kaldirtmak degistirmek veya devam ettirmek onemli. Bir diger onemli konu da bagımsizlık. Bagimli oldugun surece esirsindir istedigini yapamazsin. Oyuzden de ulke yoneticilerini tarihini bilmen lazim. Ozellikle Turk'sen kesin bilmen lazim ne kakar sanli bir torun oldugunu ve seni ne kadar yok etmeye calisanin oldugunu. Rica ederim :)

• 3ay

haklısın insan aslını unutmamalı :)

• Wattpad diye bir uygulama var ordan okuyabilirsin. Kitap okumak zihni dinlendirir. Hayal kurmayı güçlendirir.

1|0
    0|0
  • Görüşlerin değişiyor bazı şeyleri fark ediyorsun bazı gerçekleri görüyorsun ve genel kültürün oluyo tabi antin kuntin aşk kitapları hariç

1|0
    0|0
  • Edebi kitaplar okuyorum kendime bir şey katmak isteseydim kişisel gelişim kitapları okurdum

1|0
    0|0
  • Daha hizli okuyorum mutlu oluyorum cok bilgili oldum kendi alanimda...

1|0
    0|0
  • Kitap okumak bence doğru idrak edebilme yetisini kazandırıyor. Diksonu güzel kullanabilmeyi ve sana yep yeni kelimeler kazandırıyo. Kitap okumayı sevsemde az kitap okuyorum. İlgimi çeken çok az kitaplar var.

1|0
    0|0
  • İnsanı sinirden strestten uzaklaştiriyor ya kâfii

1|0
    0|0
  • Kapasiteyi genisletiyor

1|0
    0|0
  • Beynimizi ve cümle kurma yetimizi geliştirir.

1|0
    0|0
  • Okurken eglendiriyor. Eglendirirken ogretiyor :D

0|0
    0|0
  • Vakit geçirirsin hobi olarak güzel ama ben sıkılıyorum

0|0
    0|0
  • Evet genel kültürün daha gelişiyor. Birçok konu hakkında bilgi ediniyorsun.

1|0
    0|0
  • Konuşmaya etkisi olur

1|0
    0|0
  • Önceden kendimi ifade edemiyordum. Cümle dahi kuramıyordum. Bira arkadaşımın tavsiyesiyle kitap okudum. Anlamasam da okudum. Daha sonra kendimi anlatabildim, anlaşılabildim. Kitap okumak güzeldir ya

1|0
    0|0
Yükleniyor...