Her insanın okuması gereken politik, siyasi, felsefik kitaplar nelerdir?

Ufuk genişleten, genel kültür katan bilgilendiren?

3|3
16|38

En İyi Erkek Görüşü

• Felsefe konusunda size çok ilginç bir kitap önereceğin.

Carl Sagan - Kontakt.
    İnsanlara uzay ve astronomi üzerinden bilimi öğretirken aslında bütün kitap boyunca çok güzel bir şekilde felsefe anlatıyor. Sizin gibi bir mühendisin hoşuna gideceğini tahmin ediyorum.

http://i.imgur.com/TEMRxhC.jpg

.

J. D. Salinger - Çavdar Tarlasında Çocuklar
    Roman olmasına rağmen insana bazı şeyleri hatırlatan ve bir çocuğun isyanını anlatan bir eser. Sizin sorunuz muhtemelen roman değil, daha çok araştırma ya da bir tezin anlatılmasıydı ama bu kitabı herkes en az 1 kere okumalı.

tr.wikipedia.org/.../...kitap_kapa%C4%9F%C4%B1.jpg

Jared Diamond - Tüfek, Mikrop ve Çelik
    Aradığınız felsefe kitabı bu değil ama toplumların nasıl ayrıştığını ve birbirimize olan düşmanlığımızı göstermek adına harika bir eser.

www.birgrupyazar.com/.../tm%C3%A7.jpg

Benden önce görüş paylaşan AgresifGoril çok değerli eserleri birer birer yazmış. Hepsine katılıyorum. Araya Sun Tzu - Savaş Sanatı eserini ekleyebilirim. İnsanı aydınlatıyor.

www.tulumba.com/.../zBK980221MX344_250.jpg

Görüşlerine katılırsınız ya da katılmazsınız ama okumanızı tavsiye edeceğim bir çok klasik daha var. Örneğin Platon'un Devlet'i ya da Nietzche, Kafka, Marx sayılabilir.

Siyasi kitaplar için bizi anlamak adına Soner Yalçın, Yılmaz Özdil, Uğur Mumcu gibi isimleri önemle tavsiye ederim.
    Ray Bradbury - Fahrenheit 451
    George Orwell - 1984
    Ahmet Davutoğlu - Stratejik Derinlik
    Aklıma hemen gelen kitaplar.

1|0
    0|0
    • Diğerlerine kefilim, Davutoğlu hariç. Ahmet Davutoğlu'nun Stratejik Derinlik'i stratejik bataklık oldu Türkiye'nin son durumuna bakılacak olursa.

• @xkhats
      Kitabın genel yönü doğru olsa da sorun uygulamada. Kaldı ki karşıt görüşleri de okuyup onun içerisindeki doğru ve yanlışları irdelemek gerekir.
      O kitap da yazılanlar ile yapılanlar arasında dağlar kadar fark var.

• 2ay

EİC seçiminiz için teşekkür ederim.

En İyi Kız Görüşü

• Felsefenin Başlangıç ilkeleri ve Felsefenin Temel Ilkeleri diye iki kitap var Politzerin. Felsefe dersi niteliğinde kitaplar, herkese tavsiye ederim.. pişman olmazsınız.

Ilber Ortayli'nin kitaplarını da topluyorum. Yazı dili resmiyetten çok uzak adeta konuşma gibi olduğundan okunması kolay. Imparatorluğun son nefesi ve Tarihin Sınırlarına Yolculuk kitaplarını tavsiye ederim. Okuması da kolay.

Ziya Gokalp'in türkçülüğün esasları kitabını da mutlaka okuyun. Bu kitabı her zaman ırkçı bir kitap falan sanardım ama alakası yok. Gökalp bildiğin sosyoloji dersi vermiş ve türk kimliğini oldukça güzel oturmuş. Son dönem türk milliyetçiliğini bu kitapla anladım.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 37

• Prof. Dr. FAHİR ARMAOĞLU. 20'İNCİ YÜZYIL SİYASİ TARİHİ

www.google.com.tr/url

Pdf olarak indirip okuyabilirsin, 1915-1999 arası herşey var

2|0
    0|0
  • Eğer daha önce okumadıysan sofie, nin dünyasını tavsiye ederim.
    Felsefe ile ilgili her türlü ayrıntıyı tek bir kitapta toplamış roman tadında bir kitaptır.
    En az üç kez okumuşumdur.
    Burasınıda incele aralarında çok güzel kitaplar var onedio.com/.../mutlaka-okunmasi-gereken-21-felsefi-kitap-530154
    Özellikle bhagavat gita, sessizliğin sesi, küçük prens, devlet, simyacı ve dhammapada son alarak Einstein dünyamıza bakış
    Politik kitap olarakta
    Türkiye'de ve dünyada casuslar, köle olmayacağız,
    komplo teorileri, derin devletin üvey evladı..

1|1
    0|0
    • Ayrıca Pierre loti Can Çekişen Türkiye ve katıldığım bir kitap fuarında kendisi ile uzun uzadıya sohbet ettik Vehbi Vakkasoğlu Önce Alkışladılar sonra Öldürdüler..

• Bazı kitaplar var ama anlamak için 6-7 kitap falan okuyup zemin hazırlmak gerekiyor...
    Felsefe açısından favorilerim :
    1- Böyle Buyurdu Zerdüşt ( Friedrich Nietzsche )
    2- Sokratesin Savunması (Pluto)
    3- Deliliğe Övgü (Desiderius Erasmus)
    4- Sofie'nin Dünyası (Jostein Gaarder ) (Başlangıç için iyidir)
    5- Varlık ve Hiçlik (Jean Paul Sartre)
    6- Saf Aklın Eleştirisi (Immanuel Kant)
    7- İyinin ve Kötünün Ötesinde ( Friedrich Nietzsche )

Bazıları gerçekten çok Ağır kitaplardır öncelikle Felsefenin temelini öğrenmeni tavsiye ederim basit kuramlar iddalar vs...

Politik ve Siyasi kitaplar (Çok fazla bu kitapları okumam ama )

1- Petrol Para ve Güç çatışmasının epik öyküsü (Daniel Yergin)
    2- Das Capital (Karl Marx)
    3- Dünyanın yeni sahipleri ve onlara direnenler (Jean Ziegler)

Bu yazdıklarım istediğin tarzlarda en basit anlatımları olan favori kitaplarım... Bunları okuyup bitir daha ağır ama daha etkili kitaplar öneririm...

3|1
    0|0
  • Düşünce Tarihi - Orhan Hançerlioğlu.

Harika bir kitaptır. Hikâye anlatır gibi felsefe tarihidir. Hikaye anlatır gibi, mitolojilerden, düşünürlerin hayatlarının ilginç anlarına kadar, bir çok yerde bulamayacağınız bilgilerle doludur. Şiddetle tavsiye ederim.

1|0
    0|0
  • Turgut Özakman'ın Çılgın Türkler, Diriliş, Cumhuriyet kitaplarını,
    İlber Ortaylı'nın Türklerin Tarihi, Türkiye'nin Yakın Tarihi, Cumhuriyetin İlk Yüzyılı kitaplarını,
    Şevket Süreyya Aydemir'in Tek Adam ve Ikinci Adam kitaplarını
    oku derim çünkü tarih bilmek genel kültürün zirvesidir. Tarih bilirsen bugünü daha iyi yorumlarsın.

Bunun dışında George Orwell, 1984 kitabını da okumalısın naçizane tavsiyem :)

Bugünkü güç dengeleri, bölgesel siyaset için Banu Avar okuyabilirsin.

Aklıma gelenler bu kadar unuttuğum mutlaka vardır ama :)

1|0
    0|0
  • Kanka malcolm x, martinluther king osmangazinin hocası şeyh edebali nin kitapları yazdığı sözleri falan oku pampa istediğin herşey mevcut

1|0
    0|0
  • ilk tavsiyem nihat genç olacaktır.
    köşe yazarları dışında kitap olarak başka politik kitap okumadım. hepsinin bir fikri empoze etme çabasını sevmediğimden okumadım diğerlerini

1|0
    0|0
  • Nutuk
    Kavgam
    20. Yüzyıl Siyasi Tarihi F. Armaoglu
    Oral Sander siyasi tarih 1 2 3
    2050 David passing
    Suc ve Ceza
    Capital

1|0
    0|0
  • Görüş paylaşmam için davet ettiğin soruya bak 😒
    Sana önerebileceğim bir kitap yok ufkun genişlesin, genel kültürün artsın bilgilen diye ama seni çok cici birine yönlendirebilirim 😐 onunla yapacağın kısa bir muhabbet ufkunu 2 yıl önceki bedenin kadar genişletir emin ol 😨
    Kim mi bu kişi 😨
    Tabiki ben 😳😨😱

0|1
    0|0
  • Ben pek romantik, felsefik, kisisel gelisim kitaplari okumam. Daha cok tarih, arastirma, bilim kurgu ve macera kitaplari ilgimi ceker. Bu nedenle tavsiye edeceklerimde bu kategoriler icerisinden olabilir. Şöyle ki;

Kavgam, Nutuk, Lord Knross Atatürk, Clive Cussler serisi, Amerikan Tanrilari, Marslı, Franz Kafka (Dönüşüm ve Dava) gibi önerebilirim 😊

1|0
    0|0
  • Her ideolojiye ait kitapları okumalısın
    Tarih kitaplarinda bile..
    Kazananlar farklı kaybedenler farklı yazar.
    En basidi haçlı seferleri hakkında kitap..
    Hristiyan yazarlar Jerusalemi muzaffer şekilde aldık der..
    Müslüman yazarlar ise o gün Kudüsün kan gölüne döndügünü söyler.

Politik ve siyasi kitapları bu bazında bakmalısın..
    Felsefik kitaplara gelince..
    ortaçag felsefe döneminden başlamanı öneririm hatta Antik Yunan dönemindeki Tarihi olguları anlatan kitaplar düşünürlerin kitapları mevcut

Sana şu kitabi muhakak oku demiyorum.. kendince yorumlayıp bir kitap listesi oluşturmanı öneriyorum

0|0
    0|0
  • ihsan oktay anar-puslu kıtalar atlası

1|0
    0|0
  • Alamut kalesi son darbe olaylarından sonra okunası

1|0
    0|0
  • Prens, Cumhuriyet, Uluslarin Zenginligi, Utopya, 1984,

1|1
    0|0
  • Milliyetçi krdeslerimin okuması gerekenler;1-altin ışık
    2-reisim çatlı
    3-kanli çukur
    4-yesil
    5-devletin değnekçileri (ihtiyarlar meclisi)
    6-atsizin kitapları
    7-ziya Gökalp kitapları

1|0
    0|1
  • Dünya savaşları tarihi

1|0
    0|0
  • Gorki - Kucuk Burjuva Ideolojisinin Elestirisi

1|0
    0|0
  • Biyografileri okuman daha çok yardımcı olacaktır.

1|0
    0|0
  • jonathan livingston martı

1|0
    0|0
  • kuran ve hz. muhammedin yaşamı

1|2
    1|4
  • Halil Cibran in eserleri...

Friedrich Nietzsche nin eserleri...

1|0
    0|0
  • marcel maus
    turkıye de caglaşmaşma
    sabrı ulgener

1|1
    0|0
  • Dikka Vücudunuz Konuşuyor-Ahmet Şerif izgören

1|0
    0|0
  • O kadar çok kitap var ki hangisini yazayım. Akşam fotoğraf atsam olur mu 😊

1|0
    0|0
  • Jostein Gaarder- Sofie'nin Dünyası
    Paulo Coelho- Simyacı

1|0
    0|0
  • dr tamer tahir kumkale

1|0
    0|0
  • Cemil meriç nurettin topçu ismet özel alev alatli nfk oku

1|0
    1|0
  • öyle kitaplar okumam

0|0
    0|0
  • Herkesin görüşü farklı ya, ondan ortak kitap zor olur

0|0
    0|0
  • Cin ali serisi

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    7

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 15

• Sofienin Dünyası felsefeyi gerçekten işleyen bir kitap

3|1
    0|0
  • Burada siyaset, devletle alakalı çok güzel kitap önerileri olmuş. Ekleyebileceğim bir kitap yok. Benim önerim bu yaygın ve kolay bulunabilen kitapları kitapçıdan birinci el değil de ikinci el fiyatıyla alman. Fahir Armaoğlu'nun 20. Yüzyıl Siyasi Tarihi adlı yeşil renkli kitabı var bende. 900 küsür sayfalı, 2007 civarında 40TL'ye almışım, üniversitedeki hocanın tarihi anlamak istiyorsanız bu kitapları mutlaka okuyun dediği kitaplardan. Halbuki bunları ödünç alabilirsin ya da ikinci el kitapçılarda kolaylıkla bulabilirsin. Hiç olmadı kitapagaci. org'a sorar, orda ararsın.

1|0
    0|0
  • Ben siyaset konulu kitap önermiştim. Belki işine yarar.
    www.kizlarsoruyor.com/.../a69848-mutlaka-okumaniz-gereken-tarih-siyaset-konulu-kitaplar

1|0
    0|0
  • tek tavsiye edeceğim kitap yılmaz özdilin kitapları... yakın siyaseti farklı bir bakış açısıyla anlatıyor

1|0
    0|0
  • Benim onerebileceğim das kapital karl marx".

1|1
    0|0
  • Hanefi Avcı kitapları

1|0
    0|0
  • Franz kafka dönüşüm

1|1
    0|0
  • Hiç kimse sıradan değildir

2|0
    0|0
  • Kafes/john perkins : ekonomik/siyasi

1|0
    0|0
  • Cumhuriyet tarihi

1|0
    0|0
  • Devleti okumalisin

1|0
    0|0
  • Sofie nin dünyası 👍

1|0
    0|0
  • Vallah ben kendi yazdığım kitapları okuyorum ama geçmişte okuduğum güzel ve yaşamayı öğreten kitap vardı isimleri:
    *Susacak var (Yazar: Kahraman TAZEOĞLU)
    *Yaralı (Yazar:KAHRAMAN TAZEOĞLU)
    *Vazgeçtim (Yazar: Kahraman TAZEOĞLU )
    *Suskunlar (Yazar :İhsan Oktay ANAR)
    Benim yazdığım kitaplar daha yayımlanmadı Allah izin verirse seneye. Bu tavsiye ettiğim kitapları mutlaka okumalısın ben okudum ve hayata bakışımı değiştirdi ve birazda ağladım...

0|1
    0|1
  • ahmet şerif izgören kitapları

1|0
    0|0
  • Her insanın okuması gereken bir kitap yok.

0|0
    1|0
Yükleniyor...