Antik çağın destanları ve dini ritüelleri günümüzde ki 3 büyük dinle olan bağlantısı sizide çelişkiye düşürüyor mu?

Tevrat'ta ve Kuranı Kerimde geçen Nuh peygamber merkezli anlatılan tufan , Sümerlerde Atrahasis, Babillerde ve ünlü Gılgamış destanında Şuruppak sülalesinden 10. kral Ubartı oğlu Utnapiştim olyına yakın benzerlik göstermektedir. Ve bunun gibi bir sürü örnek var. O zaman bize gönderildiğini düşündüğümüz dinler kutsal değil de efsane mi?

Güncellemeler:
güncel..

0|0
1|11

En İyi Erkek Görüşü

• Bahsedilen efsaneler gibi, dinlerin de efsane olduğunu düşünüyorum uzun zamandır. Efsane olmadığını haklı tutan tek geçerli şeyin, dinlerin çıkış noktasından bu zamana kadar insanların birbirlerine kulaktan kulağa oyunu gibi ritüelleri fısıldaması ve günümüze kadar etkili bir şekilde gelmesi.

1|0
    0|0
    • Ahhh , sonunda biri anladı :)

• iğreçsiniz , size buradan ekmek çıkmaz beyfendi. kaybolun.

• Şarap alayım o zaman bir kadeh :)

En İyi Kız Görüşü

• Lütfen basit bir dille anlat :D Akşam akşam kafamız bulanık

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• İnsanoğlu varolduğundan beri dinlerle hayatlarına yön vermiştir. Liderlerin inandırıcılığı elde ettiği güçler sayesinde din veya herhangi bir oluşumda hikayeler senaryolar yazmasına vede bunları işini daha kolay yaptırmasına ve güçlenmesine sebeb olmuştur. En son örneğini verebilirim istersen. Fetullah gülen... Kendisi çocukluğundan beri son oeygamber ile görüştüğünü iddaa etmekte...

Ben kurana inanan biri olarak şunu söyleyebilirim. Bu anlatılan nuh tufanı bir hikaye değil. Diğer bahsettiğin olaylarında tarih kitaplarından bir farkı yok. Benzer olması çelişki yaratmaz, ha kitaplarda oynama eklenti var dersen bu tartışılır. Ama bende sana oturup bir hikaye yazabilirim. Yeterki tanınmış bir yazar olayım anında yönlenebilirsin... Bu yüzden dikkat etmek lazım iyi araştırmak lazım. Kuran nuh tufanından çok detay vermeden bahseder yani eşcinsellik sapkınlık peygambere itaatsizlik sonrası ceza. Ölen insan sayısını kimliklerine kadar vermiyor. Anlatılmak istenen şey gayet net mesaj vererek anlatılıyor. Günümüzde bu olaya eklentiler yapılıp güya peygamber anlattı diye insanlara sunuyorlar. Sorunda burdan kaynaklanıyor.

0|0
    0|0
  • Ayık kafa ile özümsenmeyecek bir soru..
    Yanıtını çok karışık..

1|0
    0|0
    • bir ara beklerim sorun değil yeter ki mantık konuşsun.

• Afrikalılar eğer o düzeye ulaşmış olsalardı , avrupalıya yardım elini uzatır mıydı? sonuç insan...

• tanrı ve mucizeleri insanlara yol gösterir.. Nuh gemisini yaparken insanlar ona aptal muamelesi yaptılar..

• Olabilir, hiçbir şeyden tam anlamıyla emin olamayız. Tanrı var mı yok mu? Ölümden sonra ne var? Dinler insanları uyutmak için mi doğmuş? Hiçbirine kesin bir cevap veremeyiz. En iyisi agnostik takılıp hayatın keyfini çıkarmak :)

1|0
    0|0
  • bide şöyle düşün en son gelen kitap kuran-i kerim öncesinde incil tevrat zebur ve daha binlerce din var bu olay gercek olduğunu varsayarak söylyorum olayın olduğu dönemde yaşamış ancak dinlere inancı olmayan insanların kendi uydurduğu ya da yaşadığını idda ettiği efsaneler olabilirmi

0|0
    0|0
    • Tabii ki olabilir ama o zaman bu kutsal kitaplarda yazanlar bu uyduranların efsaneleri mi?

• tam tersi bu kıtaplarda yazılanlar yaşanmış olabilir ancak bir takım dinden haberi olmayan ya da inanmayan kişi ya da kişiler tarafından farklı şekilde ve yerde anlatılmış olabilir demek istiyorum din derkende herhangi birini kast etmiyorum genel olarak yani

• Bir ihtimali de es geçiyorsun ama.
    Tufanı uzaktan görenler bunu not etmeyelim ileride din falan gelir onlar zaten yazarlarda demezler :D
    Doğal olarak anlatılır, yazıya geçerler normal bu :D

0|0
    0|0
    • soruyu anlamadığınız için teşekkür ederim :)

• Kurani kerim insan sözleri olamaz. Çünkü geçmiş ve gelecek herşey içinde yazıyor. Bunu yazabilmek için geçmişi ve geleceği bilmek gerekiyor ve bunu yapabilen bir insan yoktur ve olamaz. Basit bir açıklama bu sadece her zaman saygı çerçevesinde tartışabiliriz.

0|0
    0|0
    • Soruyu anlamadığın için teşekkürler :)

• Dinler efsane mi demissin. Ancak dinlerin varlığı kuranda geçiyor. Bu durumda sen kuranı yalanliyorsun. Yani bunu Allahin gönderdiğini inkar ediyorsun. Dolayisiyla bunu bir insan yazdi o zaman sana göre. Bende bunu kısaca açıkladım

• Evet mesela farklı bir kaynaktan İsa'nın akıbetini okuduktan sonra dinden çıkmıştım.

1|0
    0|0
  • Anlatılmış en büyük hikaye (, izlemeni tavsiye ederim aslinda izlemiş te olanilirsin

0|0
    0|0
  • Yanlış tespit.

0|0
    1|0
  • hayır..

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Yükleniyor...