Neden Türkçe'yi doğru kullanmıyoruz?

neden Türkçe'yi doğru kullanmıyoruz? saçma kelimeler türetiyoruz? en basiti gülerken böyle asfankfa gibi saçma şeyler yazılıyor oha oldum kal geldi gibi halk dilinde tiki denilen konuşmalar mevcut anlamış değilim. Daha mı havalı olunuyor yani böyle konuşarak?

0|0
11|3

En İyi Kız Görüşü

• havalı değil ergen tarzı konuşma oluyor artık ama maalesef belli yaşa geldiğinde bile kullanan insanlar var . hoş bir durum değil dilimize sahip çıkmamız gerek ama durum da bu :)

0|1
    0|0
    • zaten yavaş yavaş değil hızlı hızlı herşeyimizi kaybediyoruz dilimizi de kaybedersek vay halimize

• aynen öyle ki bunu da kaybetmeye başlıyoruz bir de artık her mağazaya her cafeye yabancı isimler vermek çok moda olmaya başladı. yabancı dile karşı değilim aksine dil öğreniyorum ama kendi dilimizden kültürmüzden ödün vermemek gerek bu bilinci aşılamak gerek

• aynen bende şu an 2 dil biliyorum ve öğrenebildiğim kadar öğrenecem fakat bu batıcılığın harbiden afedersin b.ku çıktı el arabasında bile yabancı isimler var

Kızlar Ne Diyor 10

• bilgisi ve kültürü kadar konuşur, kişiliğini yansııtır sözler..

0|1
    0|0
  • dili doğru kullanmak ne demek? Dil doğru kullanılmak zorunda olsaydı şu an orta Asya Türkçesi kullanmak zorunda kalırdık..

yaşamımıza giren yeni kavramlar var, evrenselleştik te haliyle yabancı kelimelerde olacak,

hayatın hızı malum... "ne haberler sizden" söyleyecek vaktimiz yok "naber" diyoruz işte

0|0
    2|2
    • o zaman dil kullanmayalım madem geçmişe gideceksek hareketlerle konuşalım daha iyi olur lütfen saçma saçma konuşmayalım lügatımızda olan kelimeleri kullanalım diyorum asya türkçesi kullanalım demiyorum

• güncelleme üzerine yorumları okudum. gördüğüm en acayip tartışma bu diyebilirim. nereden girmişsiniz nereden çıkmışsınız :)

madem o kadar okudum, bu konuda bir kaç şey söylemek istiyorum ben de :)

yabancı kelimeleri değiştirmeden kullanmak türkçe'mize zarar veriyor. bak fransızlara adamlar her şeyi fransızcaya çeviriyor, ülkede dil bilinci var.

ama yeni kelimelerin türetilmesine de karşı değilim. doğal olan bu çünkü. mesela kanka, kanki, panpa gibi kelimelere karşı değilim :D

• Türkiye dede var.. ama çok komik şeylere takıyorlar... Fransızlar da internete internet diyordur sanırım yani.. kompleks yapacak bir şey yok..

iyi bulunan kelime benimsenir zaten Bilgisayar gibi!

• ergenlik

1|1
    0|0
  • can sıkıntısı

0|1
    0|0
  • evet bencede neden böyle o.O

0|0
    0|0
  • sığ,boş kişiler olarak görüyorum oyle kişileri.öyle olmasalar bıle kendılerını oyle gosterıyorlar.

0|0
    0|0
    • aynen hepsini geç biz kültürlerle dolu bir memleketiz ve neden batıya bu kadar sempati duyuluyor anlamak mümkün değil

• ah bir anlasam ne demek istediğini

• sorunla alakalı değil fakat laf soktuklarını sanıp engelliyolar ya buna sinir oluyorum !

0|0
    0|0
    • aynen aynen okumuşsundur sanırım zaten yazılanları beyin meselesi işte

• 'Ahahah' diyerek gülmek bir tercihtir, 'sfgasldşhalk' diyerek gülmek de. Asıl sorun dilin içine pek çok yabancı kelime katmamız. Lakap yerine nick demek buna güzel bir örnek olsa gerek.

0|0
    0|0
    • kesinlikle ama bana bu asfdnfajdn saçma gelen tarafı dediğin gibi neden ahahahaha kullanılmıyor fdsfasdnhofdn bir anlamı yok nihayetinde normal konuşma içerisinde bu sesi çıkartamazsın zihinsel engelli falan değilsen diye düşünüyorum yanlış anlaşılmasın engellileri hor gördüğümden değil onlarda insan nihayetinde

• moda olunca insan ister istemez kullanıyor asdfdsasdf :D :D

1|0
    0|1
    • demek başka şeyler moda olsa onuda yapacaksın

• aynı zamanda kaşar ve hain de diyebiliriz o zaman

• teşekkürler:)

• türkçe öğretmeni misn

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• Türkçe çok zengin bir dil ve gündelik hayatını 15-20 kelime ile geçiren insanlardan

Bu dilin zenginliğini beklememek gerek

0|0
    0|0
  • saçma bir olaya gülünce adjkasdkjaskd şeklinde gülüyorum. o anda :D yapmak daha zor geliyor.

ama Türkçe'yi düzgün kullanmaya özen gösteririm. cümlelere büyük harfle başlamak haricinde :P

0|0
    0|0
    • zaten dediğim gibi yazma dilinde sorun yok kısalt küçük harf yaz normal ama bazen çok saçma şeyler görüyorum adamın kanına dokunuyor

• arada asdfasdfasd yazdığım doğrudur . ama Türkçeyle bir derdim yok

0|0
    0|0
    • bu sadece asfasffanfodsjı değil genelde öyle tamam yazı dilinde kısaltmalar yapılır bu gayet normal ama bilmiyorum o kadar kötü kullanıyoruz ki türkçeyi

• evet kötü kullanıyoruz ama bunun önüne geçemeyiz

• önüne geçemesek bile biz kullanmazsak bu bile başarı olabilir

Yükleniyor...