Allah adaletli midir?

Zengin köpeğin içtiği sütü fakir bebek içemiyor sizce bu adaletli midir?
Binlerce insan tipsiz oldukları için intihar ediyor, dedikleri ise şu "Allah beni neden tipsiz yarattı?"
Allah adaletliyse neden anne karnında bir bebek sağlıklı doğarken, diğeri doğmadan ölüyor?
Madem Allah cennet için sınava soktu bizi neden doğmadan ölen bebekler cennete gidiyor? Yani demek istediğim sınav olacaksa neden yaşamıyor da ölüp direk cennete giriyor?
Allah adaletliyse neden depremler bütün dünyada olmuyor da sadece bir bölgede oluyor ve insanlar ölüyor?

0|0
916

En İyi Kız Görüşü

• Fakir- zengin olayi zenginlerin gozunun doymamasi zekat vs vermemesi, fakirin yeteri kadar cabalamamasi vs vs dunyanin adaletsizligi. Dis gorunusumuz bizim elbisemizdir Allah hickimseyi eksik yaratmadi intihar edenler psikolojik bunalim geciren kisilerdir adaletsizlikle bagdasamaz bile. Yaraticimiz Allah' tir bunun bilincinde olursak veren can da onun alan can da onun, belki de o cocuk dunyaya gelseydi anne babasinin basina turlu bela gelecekti boyle dusunulebilir o zamn kesinlikle adalet var. Gunahsiz bir bebegin cennete gitmesi gayet normal ve dunyada Allah' in istedigi sekilde dini veciblerini yerine getiren bir insanin derecesinin o bebekten daha ustun, hatta meleklerden bile daha ustun olabilecegi ihtimalini dusunursek gayet adaletli. Kisi sadece kendisiyle degil sevdikleri, yasadiklariyla da imtihan olur bebegin anne babasinin imtihanidir. Tum dunyada deprem olsaydi zaten kiyamet turu bisey olurdu. Bir yerde insanlar dogal afet sonucu olduler diye adaletsizlik olmuyo cunku herkese ameline gore muamele edilecek..

0|1
    0|0
    • Aynen kesin öyledir zaten hayatında 1 tane arkadaşı olmayan tipsiz yalnız bir çocugun bile çabası yoktur dimi aynen öyledir düz mantıgınız ölsün inançlarınız batsın.

• O kadar cahilsin ki ne desem bilemiyorum inanmaya devam edin.

• O kadar zavallisin ki ne desem bilemiyorum.

En İyi Erkek Görüşü

• ALLAHU TEALA'nın Azrail'e Sorduğu 2 Soru.. ALLAH ruhları bedenden almakla vazifelendirdiği ölüm meleği Hz. Azrail'e sormuş: En fazla kime üzüldün?" "Ya Rabbi! Herşeyi sen bilirsin. Bir defasında deniz üzerinde fırtınaya tutulan bir geminin suya dökülen bütün bireylerinin ruhunu almıştım. Fakat bu sırada kucağında küçük yavrusuyla bir tahta parçasına tutunmuş, suya bir dalıp bir çıkan anneninde ruhunu kabzedip, küçük yavrusunu tahta üzerinde sağ sağlim bıraktığım zaman, su yüzünde annesiz kalan o yavrucağa çok acımıştım. Onun acıklı hali, beni uzun zaman üzmüştü." ALLAH tekrar sormuş: Kimin ruhunu sevinerek aldın?" Azrail bu soruyada şöyle cevap vermiş: "Filan yerde zalim bir hükümdar vardı:Etrafını kasıp kavuruyor, halkı inim inim inletiyordu. İşte o zalimin ruhunu almam için bana emir geldiğinde ona doğru giderken derinden bir neşe duydum. O zalimin canını alırken duyduğum sevinç kadar hiçbir vakit o kadar sevinç duymamıştım." Nice sırlar ve hikmetler sahibi yüce ALLAH (c. c) bu dafa, Azrail'e şöyle bir soru sormuş: "Ya Azrail! O canını alırken sevinç duyduğun zalim kimdi biliyormusun?" "Sen bilirsin YA RABBİ!" " İşte ruhunu alırken büyük sevinç duyduğun o zalim, vaktiyle bir tahta üzerinde biraktığında büyük üzüntü duyduğun o mahsun çocuktu.

0|1
    0|0
    • OKUMAYACAM ÇÜNKÜ BIKTIM ARTIK BU YALAN YAZILARDAN

• işte okumadığın için zaten böylesin istersen oku istersen okuma ilgilendirmez +1 xper gelecek yine bana

• Zamanında müslümandım artık 21. yy gençleri bilinçleniyor.

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 8

• O Allah'ın degil insanların adaletsizligi. Birbirine karıstırmayalim.

1|1
    0|0
  • Çünkü Allah burda sana vermediğini öteki dünyada fazlasıyla verecek sadece dayanmanı sabretmeni istiyor ve en çok da Allahı herşeye rağmen sevip şükretmeni istiyor dayanabilirsen burda sana vermediğini fazlasiyla verecek ve belkide sen ilerde direk cennete gideceksin ama o güzel olan kişilerin işleri daha zor zaten o yüzden zenginler fakirlere para verir ya fakirler için değil asıl kendileri için verirler fakir sabrermeyi zenginde cömert olmayı öğrenir zaten her zengin fakirlere paralarindan verseydi fakir birisi olmazdi iste bu duzeni bozanlarda cezalandirilacaklar dayananlarsa oteki dunyada cok mutlu olacaklar

1|0
    0|0
    • Ahahaha ne kadar güzel dimi öteki tarafta fazlasını verecekmiş :D
      Peki burda fazladan verdiklerini orda alacak mı tekrar?
      Ne kadar saçma konuşuyorsunuz yav
      Sabır falan olmuyor bu işler

• Kusura bakmada korka korka yaşayacağıma osura osura cehenneme giderim.
      Eğer Allah varsa da ben mahşer günün de bunları soracam.

• Aynen işte bak bu senin seçimin

• Allah adaletlidir.

1|2
    0|0
  • Bunlarin hepside bir sınav. Bebeklerin ölmesinin nedeni anne babasini ve o bebegin kardeslerini sınamak mesela.

1|2
    0|0
    • Sınav ise aynı sorular olması gerek dünyanın neresine gidersen git bir sınava giren öğrenciler aynı soruları çözer anladın mı

• Senin öğretmenin yaptığı 3 sınavıda aynımı yapıyor calisinca kolay calismayinca zor geliyor

• @superisiim Ya bak insanlık bir sınavdaysa hepsine aynı sorular sorulmalıdır bunu anlamıyor musun sen?
      Aynı sorular sorulmazsa bu eşit sınav olmaz. Eşit olmazsa da buna sınav denilmez

• Yarattığınız allah adaletli degil

0|1
    0|2
  • Dediğin zengin köpekle fakir bebek sözü Paul Samuelson'a ait.

0|0
    0|0
  • bütün bu sorulara cevap bulsan bile inanacağından şüpheliyim..

1|2
    0|0
  • bişeye inanıyo musun merak ettim cidden

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 15

• Henüz Allahı yeterince tanımıyor ve yeterince bilgi sahibi degilsin. Gerçi zaten bilgi arayışından dolayı sormuşsun ama sorundan bu konularda biraz geri kaldığın aşikar. Bizim yaşadığımız bu evrende sebep sonuç ilişikisi vardır. Rüyalarda sebep sonuç ilişkisi yoktur mesela. O çok farklı bir boyut. Bir rüyada adam on kurşun sıkarsın karşına geçip sırıtıp rap yapabilir adam. Ama gerçek dünyada tek kurşunla birini indirebilirsin ve ölürken rap yapamaz. Ve Allah bizim dünyamızda olmasını istedigi çok istisnai şeyler hariç sebep ve sonuçlar şeklinde yürütür. Ölen bir bebeğin hayatta kaldığında neler yapabileceğini sen bilemezsin. Neden ölmesi gerektigini de bilemezsin. Tek bilmen gereken eğer Allah bunu öngördüyse öyle olması gerektigi içindir. Sebep sonuç ilişkileri üzerine biraz çalışırsan bu saydıkların sana daha anlamlı gelecek. Mesela şöyle düşün. Yaratıcı senin gibi romantik ve duygusal düşünseydi ve kimsenin ölmesine izin vermeseydi Dünya nüfusunun hali ne olurdu ve sonuçları ne olurdu dersin?

0|0
    0|0
  • 1. Öncelikle Zenginde malıyla mülküyle imtihan olur. O malın mülkün zekatının hesabını yapıcak vericek hayır yapıcak. ALLAHIn verdiği o malı mülkü ALLAH yolunda harcamaktan çekinmiyecek 2. Allah sizin dış görünüşünüze ve mallarınıza bakmaz. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar." (Müslim, Birr, 33; İbn Mâce, Zühd, 9; Ahmed b. Hanbel, 2/285, 539) 3. . Bebeklerin doğarken ölmesi anne babasına imtihandır. ALLAH çoçuğu ergenlikten önce ölmüş kimselerin çocuklarını cenntte o kişilere vericektir. Cennette üreme yok evlat sevgisini sadece çoçuğu vefat etmiş kişiler yaşıyıcak cennette.4. Depremleri sadece ALLAHA bağlamak saçma. ALLAH kullarına akıl fikir vermiş kullar eğer bu akıl fikirle doğanın dengesini bozarlarsa ölümcül yok edici deneyle yaparlarsa sonuçlarını direk ALLAHA bağlamak doğru olmaz.

1|0
    0|0
  • e herkesin imtihanı farklı diyecekler şimdi ama...

iki ateist düşünelim ikisi de cehennemlik. birisi çok zengin yakışıklı mutlu mesut yaşadı öldü.

diğeri fakir ıssız adada hatta hiçbir şeyden dinden haberi yok ıssız adada öldü gitti. ikisi de cehenneme gidecek.
    diğer ateist en azından mutlu mesut yaşadı dünyada yüzü güldü diğer garibime her türlü girdi :D şimdi o daha az yanar diye zırvalanmasın lütfen. öyle ödül mü olur diğerini çok yakacam seni az diye :D

0|0
    0|0
  • Allah eliyle hop diye düzelse sence nasıl olurdu dünya? Allah ateist olmayı bile seçenek olarak sunmuş. Ben ateistim diyipte anında kömüre dönen insan var mı tabikide yok. Ama cezası var tabi bunların hepsi özgür irade seçim hakkı tanıyor sana, Allah a göre belki ben çok yakışıklı olabilirim o öyle yaratmış ama kadınlara göre değilim mesela bu bir örnek olabilir. Yani yakışıklılık güzellik görecelidir. Bana göre güzellik neşeli konuşkan kadın demektir.

0|0
    0|0
  • 1- En pahalı süt bile anne sütünden kaliteli değildir.
    2 - Bir tek Allah'ın kendisine ruh vermediği insanlar Allah'a karşı düşmanca tavır gösterir. Çünkü yaratılış amaçları zaten odur. Acıyı hissedecek bir ruhlarıda yoktur. Allah kuranda sen onları yaşıyor sanıyorsun ama onlar ölüdürler diyor
    3 - Dediğim gibi anne karnında ölen bir bebeğe Allah ruh vermemiştir.
    4 - Sınav yok eğitim var. Hz. Adem cennette yaratıldı ama dünyada eğitim görmediği için oranın kıymetini anlayamadı. Dünyada eğitimini aldıktan sonra cennet onun için çok daha anlamlı bir yer
    5 - Bir olayın iç yüzü varsa bir de görünmeyen yüzü vardır. Sen sanki olayın tamamına vakıf mısında Allah'ı adaletsizlikle suçluyorsun. Hadi tamam senin dediğin olsun, Allah zalim biri. O zaman sana neden yiyecek içecek veriyor. Neden oksijeni yaratmış. Dileseydi gayet boğulma hissiyle oksijeni vermeden bizi sonsuza kadar yaşatırdı. Neden deriyle örtmüş bedenimizi. Madem zalim biri neden her saniyemizi dayanılmaz acılarla kaplamıyorda bize nimetlerini sunuyor. Neden hepimizi kör yaratmadı sağır yaratmadı. Neden aklına gelebilecek tüm nimetleri bize verdi? Nedenler baya uzatılabilir

0|0
    0|0
    • Senin düşündüklerini ben de düşünmüştüm. Bu dünyada bizi çok az yaşatıyor, hatta sonsuzluğun yanında bir hiç gibi. Burada yaptıklarımızdan ötürü bizi sonsuza kadar yakması zalimlik değil mi? ama her şey göründüğü gibi değilmiş. Zahire bakarsan Allah zalim biri gibi görünüyor. Ama zalim. Allah acıyı kendisine acıyı hissedebilen ruh verdiği hiç kimseyi cehenneme koyacağına inanmıyorum. Allah cehenneme koyacağı kişilerin nasıl insanlar olduklarını kuranda açıklamış. Allah gözleri var ama görmezler diyor, kulakları var ama duymazlar diyor. Kalpleri var ama bununla anlayıp kavrayamazlar, sen onları yaşıyor sanıyorsun ama onlar ölüdürler diyor. Yani ben onlara acıyı hissedebilecek bir ruh vermedim diyor. Allah insanı cahil ve nankör olarak yaratmıştır. Dünyayı da ruhların eğitildiği bir yer olarak yaratılmıştır. Kötü olmadan iyinin kıymeti olmuyor. kötüyü özel olarak yarattı. Allah'ın kulları onlarla mücadele etsin ve ruhları eğitilsin diye özel olarak yarattı. Kuranda hepsinin cevabı var

• Ben insanlardan ve cinlerden bir çoğunu cehennem için yarattım diyor. Ama Allah kuranda bu kişilerin yaşıyor gözükmesine rağmen yaşamadığını söylüyor. Bunun tek bir açıklaması var o da ruhlarının olmayışı. Ruhu olmayan biri cehenneme gitse bile, acı çeker gibi görünse bile acıyı hissedecek bir ruhu yoktur. Aslında bakarsan biz de sadece var olduğunu sanan canlılarız. Gerçekte Allah'ın zatı dışında hiçbir şey yoktur. Biz sadece gölge varlıklarız. Mutlak varlık Allah'tır. Bizi yaratan bize öğreten bize her şeyi veren odur. isteseydi hiçbir şey vermezdi ama verdi. Allah zalim olsaydı bunları yazacak rahatlığı bile bulamazdın. Bence o zalim değil. Kuran'ı göndermemiş bile olsaydı aklı olan, ruhu olan her insan bunu anlayabilirdi. Allah ruh verdiği herkese elinde sonunda hidayet verecektir. Ruh verdiği hiç kimseyi cehenneme koymaz. Allah zalim değildir

• Kanka anladığım kadarıyla acaip tipsiz arkadsşı olmayan o kişilerden birisin doğrumu

0|0
    0|0
    • Haklısın bu tipi ben seçmedim onların inandığı Allah yarattı sözde :D

• Herkesin brad Pitt, angelina jolie gibi mi olmasını bekliyodun?
    Zenginin köpeğinin içtiği süt zengin olmasını ilgilendirir çalış sende iç
    Deprem ve doğal afetler insanların yaşadığı coğrafyanın kaderidir
    Insanı yaratıp aklı fikri vermiş. Dinsel olarakta sosyal yaşam olarakta seçimlerin kişinin kendini ilgilendirir
    Her şeyi devletten beklemeyin

0|0
    0|0
  • adaletli olsaydı her insanı güzel yaratırdı. hani kuranda insanoğlunu mükemmel yarattık diyor ama hiç kimse beni mükemmel görmüyor.

0|0
    0|0
    • İşte bu tam aradığım cevap :D

• evet adaletlidir.

0|0
    0|0
  • Değildir

0|0
    0|0
  • Hesabın kalsın mahşere

0|0
    0|0
  • İsyan etme zamanı gelince herkezin sorucagi bir soru olacak yukarıda.

0|0
    0|0
    • İsyan değil, insanlık onurumuz.

• Önce Allah kimdir bunu öğren... Bu kadar basit düşünme..

0|0
    0|0
    • Basit düşünmedim iyi oku yazdıklarımı

• Tabi sizin gibiler köşeye sıkışınca böyle olursunuz.
      Ya eleştirilecek bişey bulursun söylersin ya da konuyu kapatmaya çalışırsın hadi güle güle şimdi

• tamam tamam hadi uç artık..

• Artik o soruyu bizzat Tanrinin kendisine sorarsin

0|0
    0|0
  • sen kendini ne sanıyorsun rabbimize laf atıyorsun. her hayırda şer her şerde bir hayır vardır. ..

0|0
    0|0
Yükleniyor...