Osmanlı Devleti (Devlet-i Aliyye) sizce sömürgeci bir devlet miydi?

0|1

En İyi Kız Görüşü

• Sömürgeci olabilmesi için o bölge halkına kendi dilini ve dinin zorla dayatması lazım ve o işgal ettiği bölgenin tüm kaynaklarını sömürmesi lazım balkanlara bak balkanlar yunanistan sırbistan bosnahersek ermenistan burada hala daha hristiyan var ve dillerini konuşabiliyorlar hala o bölge halkı inançlarından dillerinden bir şey kaybetmediler. bir de afrikaya bak çoğu fransızca konuşuyor ingilizce konuşuyor.

0|0
    0|0
    • Ben zaten sömürgeci olduğunu düşünmüyorum. Insanlar ne düşünüyor diye sordum bu soruyu. Diğer milletler gibi insanlara işkence etmemisiz köle gibi calistirmamisiz.

• edebiyat senin?

En İyi Erkek Görüşü

• Sömürgeci değildi Tabii ki işgal ettiği yerlerde Maddi manevi bir Sömürgecilik yapmamış veya Kültürel asimilasyon yok bakanların çoğunluğu Hristiyanlık dinimizde dayatsaydı bugün Müslüman olurlardı Osmanlı döneminde erdel bogdan kirim Eflak Çerkesya gibi bazı Özerk yönetimler var Bunlar Osmanlı'ya bağlıdir ama ic işlerinde serbest devletlerdir Osmanlı eyaletlerden aldigi gibi buralardan vergi almıştır Tabii ki ama onun karşılığında hizmette götürmüştür Balkanlarda her tarafta kervansaraylar Yollar Köprüler camiler var Ayrıca bugün bütün devletler kendi halkından Vergi alıyor o zaman kendi halkını sömürüyorlar mı? devlet bir aygıttır. Osmanlı hristiyanlara askerlik bile yaptırmıştır onun yerine sadece erkeklerden vergi (cizye) almıştır. Bizans'ın yaptığı gibi 30 bin ermeni'yi sırplarla savaşması için zorlayıp çoğunu yolda telef etseydi daha mı iyiydi? İlber Ortaylı'nın imparatorluğun en uzun Yüzyıl'ı insanı kitabında bu bilgiler var çan çaldırılmaması gibi bazı kısıtlamalar var tabii ki ama ama aynı durum Müslümanlar için de söz konusu. Kaptan ve hatta Osmanlı Balkanlar'a Anadolu'ya yaptığından daha fazlasını yapmıştır Anadolu'ya bak bakalım Bursa dışında Osmanlı'nın yaptığı ne var? Osmanlı sömürgeci değildi

0|0
    0|0
    • Kardeşim ben osmanlının sömürgeci olduğunu düşünen birisi değilim. Ben de senin gibi düşünüyorum. Bu soruyu sormadaki amacım insanlar bu konuyla ilgili neler düşünüyor onu öğrenmek istedim. Osmanlı gittiği her yere hizmet götürmüştür ve hakkına da kötü davranmamistir.

• biliyorum zaten:-) Ben başkaları için yazdım tartışmaya vaktim olmadığı için aşağıdaki gibi yabancılaşmışlar buradan okusunlar diye

• Eyvallah kardeş 😊

Kızlar Ne Diyor 2

• Hayır

0|0
    0|0
  • Sömürülen devlet

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• Sömürgeci degil iktacı bir devletti.

0|0
    0|0
    • Iktacidan kasıt ikta sistemi mi anlamadim?

• Evet. Kaba hatlarıyla belli bir bölgeyi ele geçirip o bölgeyi iç işlerinde serbest dış işlerinde kendine bağımlı kılardı Osmanlı. Müslüman olmayanlar askere alınmaz onun yerine vergisi toplanırdı belli başlı kişi ya da bölgelere toprak verilir bu toprağı işleyen kişi ya da halk o bölgedeki askerin maaşını üstünü başını yemegini karşıladıktan sonra üste kalan tüm geliri alma hakkına sahipti. Ve sistem genel olarak böyle yürüyordu. Ben sana toprak veriyorum sen o toprağı işliyorsun benim memurlarımın tüm ihtyaçlarını karşıladıktan sonra artan parayı cebine atıyorsun. Al gülüm ver gülüm.

• bütün güçlü devletler sömürgeci devletlerdi

0|0
    0|0
    • Osmanlı Devleti değildi diye düşünüyorum.

• Sen yaptıklarını nerden biliyorsun? elbette fetih yaptı ama oradaki insanlara en azından insan gibi davrandı. Onları köle olarak alıp satmadi ya da daha başka şeyler işte.

• şuanda bile bu kadar ilkeliz o zaman bunun olmadıgı savunmak akla mantıga aykırı.

• Değildi

0|0
    0|0
  • osmanlı devletini günahım kadar sevmem ama gerçekleri de inkar edemeyiz. sömürgeci bir devlet olmamasının yanında, içinde bulundurduğu azınlıkları kayıran bir devletti.

0|0
    0|0
    • Neden kardeşim?

• Kardeşim valla yalan olmasın ben hepsini severim türk devletlerinin 😊

• Siyasal zor bölüm allah yardımcın olsun.

• Kesinlikle değildir...

0|0
    0|0
  • SSCB sistemi ile sömürüyordu. Ya da SSCB, Osmanlı sistemi ile sömürdü demek daha doğru olur.

0|0
    0|0
    • Kardaş biraz açıklık getirsen iyi olur benim için tam anlayamadım.

• İmparatorluk içinde toraklarına kattığı diğer ülkeleri sömürüyordu... Örneğin Dimyat a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak.

• degildi

0|0
    0|0
  • sömürgeci olsaydı dünyanın yarısı şimdi Türkçe konuşurdu.

0|0
    0|0
    • Haklısın kardeşim. Insanlara zorbalık ile kendi kültürümüzü benimsetmek için ugrasilmamis. Hoşgörü ile bizim kültürü benimseyenler benimsemiş.

• ben bir osmanlı hayranıyım ama kesinlikle sömürgeci bir devlettir

0|0
    0|0
  • Sömürgeci devlettir ama kendilerini değil düşmanlarını o yüzden 7cihana hükmettiler

0|0
    0|0
  • Hayır.

0|0
    0|0
  • Anlatılanlara göre hayır.

0|0
    0|0
  • Evet.

0|0
    0|0
Yükleniyor...