TÜRK, MİLLET ADI MIDIR, IRK ADI MIDIR YOKSA HER İKİSİ DE MİDİR?

Biliyorsunuz Osmanlı döneminde halk bayağı karışıktı. Ermenisi de vardı, Yunanı da vardı, Kürdü de vardı, Çerkesi de vardı, Bulgarı da vardı, Türkü de vardı... vardı da vardı... Ama yabancılar halkın hepsinden 'Türkler' diye bahsediyordu. Evet biliyorum. Biz Türkler bir ırkız ama acaba Türk adı hem de bir millet adı mı taşıyor?

• Millet adıdır.
    5% (1)33% (8)20% (9)Oy Ver
  • Irk adıdır.
    15% (3)42% (10)30% (13)Oy Ver
  • Hem millet hem ırk adıdır.
    80% (16)25% (6)50% (22)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
4|10

En İyi Erkek Görüşü

• Türk bir ırktır ama günümüzde millete haline geldi.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Türkiye'de yaşayan herkes Türk'tür. Aynı Fransa'da yaşayan herkesin Fransız olması gibi. Evet diğer halklardan ya da milletlerden de yaşayan olabilir ama sen burada yaşıyorsan o kimliği alıyorsan resmi olarak Türk gözükürsün.
    Ayrı bir ırkın da adıdır. Çünkü Türklük daha öncelere dayanır.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Millettir. Irk olması için herkesin aynı yerden gelmis olması gerekli.
    Bu arada osmanlı da ırk degildir. Bir ailedir.
    Osmanlı torunuyum demesin kimse boşuna.

1|1
    0|0
  • osmanlı döneminde türk kavramı diye bir şey yok. hatta türkleri devletin içinde önemli yerlere fatih'ten sonralarda getirmiyorlar. bunun yerine devşirmeler devleti yönetmeye başlıyor. bu yüzden ben osmanlı'yı bir türk devleti olarak görmüyorum. bu sebeple türk kavramı sadece ırktır. osmanlı türk kavramını millet olarak yaratamadı.

1|0
    0|0
  • Irk adıdır, kürt ırkı türk ırkı arap ırkı. O nedenle bir kürde veya arapa "ne mutlu türküm diyene" dedirtmek ırkçılıktır,

ama "ne mutlu osmanlılıyım" dedirtmek ırkçılık değildir, çünkü osmanlı bir millet adıdır, osmanlı ırkı yoktur milleti vardır

1|0
    0|3
    • Türkiye'de yaşayan herkes resmi olarak Türk adını taşır. O yüzden "Ne mutlu Türküm diyene" ırkçılık değildir. Bunu böyle görenler ırkçıdır.

• Sen çok yanlış anlamışsın. Ayrıca ne mutlu Türküm diyene deniyo ne mutlu Türk olana değil. Eğer ben Almanya da yaşamak istiyorsam oranın kurallarına uymak ve o millete saygı duymak zorundayım. Eğer bu ülkeyi ve milleti sevmeyen varsa s. ktir olup gidebilir. Kimseyi zorla tutmuyoruz. Çok var burada sonradan gelip hak sahibi olmaya çalışan hırt.

• ırk değildir bir türk millet denmekte yanlış olmasın ırk yoktur türklükte

0|0
    1|0
  • bir millete ait kavram değil ırk adıdır

0|0
    0|0
  • Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk milleti denir.

1|0
    0|0
  • İkiside

0|0
    0|0
  • millet içinde yasayaturkıye cumhurıyetınde yasayan her kışıdır dını mezhebı ya da geldıgı yer neresı olursa olsun eger tc kımlıgını tasıyorya k melletısdır ırk ıse turklukten gelen bırseydır

0|0
    0|0
  • Millet adıdır.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Bdedim

0|0
    0|0
  • Bence millet. Cunku irk olsaydi Şu an baske yerlerden gelen soylari karismis turkler var.. onlari turkten saymamis mi oluyoruz

0|0
    0|0
  • Irk adıdır

0|0
    0|0
Yükleniyor...