En iyi dizi müziği hangisi peki?

en iyi filmi sormuştum bunu da sormak istedim yerli yabancı farketmez

0|0
7|13

En İyi Erkek Görüşü

Erkekler Ne Diyor 12

• Yeni keşfettiğim Poyraz Karayel dizisinin bölüm sonu müziği diyorum. Peki katıksız güzel mi? Yani mütenasip bir sahne ile desteklenmeksizin de aynı etkiyi uyandırır mı? Galiba evet.
    Aynı parçaya 1 gün önce meşhur Kenan Pars Gişesi'nin önünde de kulak misafiri olmak hoş bir tesadüftü:

https://www.youtube.com/watch?v=cZtgskHFMhM

Televizyon'a benim çocukluğumda "mavi ışıklı dadı" denirdi. Yani yaramaz çocukları teskin aracıydı o. Şimdiyse, Yeni Türkiye'cilerin pek sevdiği tanımla "algı operasyonu" yapıp duruyor. (Gerçi hep yapıyordu ya. İrtifa kaydetti diyelim. Miladı da, holding sahiplerinin birer birer gazete, tv. "patronu" olmaya başladığı 80'ler.)

İzleyenlerin algılarını peltemsi hale getiren ve beyin uyuşturan diziler ise aynı operasyonu çok daha sinsi gerçekleştiriyor. Arada zeka kırıntısı taşıyanlar da çıkıyor tabii. Poyraz Karayel de onlardan biri mi ne. İlk bölümlere üstünkörü baktım da. Zamanının küçük burjuva diye iteleneni, şimdilerinse badem gözlüsü Oğuz Atay'ın ekmeğini yiyerek başlamışlar. Karakterler ve tepkileri de sanki harcıalemden uzak.

Tabii neredeyse her dizi gibi inandırıcılık sorunu yok değil. Vodvilleri andırırcasına iç içe geçen öyküler, gereğinden hızlı tempo, çapraşık ilişkiler, zorlama tesadüfler. Eh, gerçek yaşamın mantık örüntüsüne birebir sadık kalmak da zor. Nasıl ki sokaktaki adamın mimiksiz/doğal tepkileri oyuncu olmak için yeterli değilse; bahsini ettiğim örüntüye mutlak sadık kalmak da senaryoyu tıkandıracak.

Formül, Nurullah Ataç'ta. Karalama Defteri'nde aynen şöyle yazar:

"Sanat, ne birebir doğanın taklididir, yani katı gerçekçidir. Ne de salt gerçekten kopuktur. ikisinin bireşimidir.
    O, Zola'nın deyimiyle 'tabiatın, mizaç ile yoğruluşudur.'..."
    ...

Güzel müzik... Akranları arasından sıyrılan bir dizi... ve 'Zülfikar ile küresel sermaye öğreniyorum'... :)

1|0
    0|0
    • Hoş geldin!
      Ali Babaoğlu'nun dünyamıza dair olan söylemini TV'ye de uyarlayabiliriz di mi: ''Hep kazurattı ama eskiden sıhhatli bebek kakası iken şimdi iyice ishal olmuş durumda.'' :)

• Sen de.

Genelin hali neyse, haliyle medyanın hali de o. Yalıtık değil.
      Paylaştığın için teşekkürler. Daha net özetlenemezmiş herhalde. İshal :) En az Türkiye'nin sanal gündemi kadar...

• 2 xper olmayı bekliyorum :(

• Dexter link

Dexter link

Game of Thrones link

House md link

Oz link

1|1
    0|0
  • 1|0
    0|0
  • Dizi müziğini bilmem de şu yeşilçamda ki final sahnesinin müziğini hiç unutamam

link

1|0
    0|0
  • Ghajini mutlaka izlemelisin... Ölü Ozanlar Derneğide cok iyidir ama kitabını okumanı daha cok tavsiye ederim... Dram istiyosan yerli film Umut... romantik olarakta Arkadastan Öte...

1|0
    0|0
  • link

on numara !

1|0
    0|0
  • prison break opening

1|0
    0|0
  • link 20 dakika

1|0
    0|0
  • Karadayı dizisi iyi müzikleride

1|0
    0|0
  • Türk malı dizisi,

1|0
    0|0
  • Leyla İle mecnun ...;)

1|0
    0|0
  • Karaşimşek

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Game of thrones link

Princess man link

Vampire diaries diziyi hiç sevmesemde müziğini severim link

1|0
    0|0
  • Eskilerden seçebilirmiyiz? Dallas :) ve Falcon Crest ve hani o adam vardiya arabası vardı Kit diye o serinin müziklerini cok seviyorum :)

0|1
    0|0
  • Lost

Dexter

1|0
    0|0
  • 1|0
    0|0
  • 1|0
    0|0
  • Lie to me,

Married with children,