Çalıkuşu adlı kitabı okudunuz mu?

"Daha o gün anlamıştım Feride; ben ömrümce seninle sınanacaktım.
Çünkü insan daima en sevdiğiyle sınanır."

...

"Ne arsız gönlüm var benim? Etrafımdaki insanları ne kadar çabuk seviyorum."

...

"İnsan birini sevmek felaketine uğradı mı esir gibi bir şey oluyor..."

...

"Yan yana yürümeye başladık. Yeni yakalanmış bir kuşun yüreği, göğsünde nasıl atarsa benimki de öyle atıyordu. Fakat zannediyorum ki, beni bıraksa da artık kaçmaya kuvvet bulamayacaktım."

...

-Şimdi söyle bakalım Kâmran, gülbeşekeri beğendin mi?
Genç adam gülerek cevap verdi:
-Beğendim
-Sevdin mi?
-Sevdim
-Bir daha söyle.
-Sevdim.
-Öyle değil Kamran, ''Ben Gülbeşeker'i sevdim'' de, Kamran bu çocukca ısrarı anlamayarak gülüyordu.
-Ben Gülbeşeker'i sevdim.
Feride, gözlerinde yanaklarında ateşler uçarak utancından kirpikleri titreyerek yüzünü ona yaklaştırıyor, yalvaran bir çocuk gibi boynunu büküyordu. Dudakları tutuk nefeslerle:
- Bir kere daha Kamran ''Ben Gülbeşer'i çok seviyorum'' de.
Genç adam istediği verilmezse ağlayacak çocuklar gibi bükülen, titreşen bu dudaklara heyecanlı bir hayretle bakıyordu. Sebebini kendininde bilmediği gizli bir teessürle titreyerek:
- Ben Gülbeşer'i çok seviyorum, senin istediğin kadar çok seviyorum, dedi.
Feride bir çocuk sevinciyle ellerini çırptı, fakat dudakları gülerken gözlerinden yaşlar geliyordu.

...

''Felaketi ağır ağır haber vermek testere ile adam kesmeye benzer.''

...

"Ben başkaları gibi değilim. Çok sevindiğim, mesut olduğum vakit duygularımı sözlerle anlatamam. Mutlaka karşımdakinin boynuna sarılmak, onu öpmek ve hırpalamak isterim.."

...

"-Haydi artık içeri girin, üşüyeceksiniz, hasta olacaksınız, derken tatlı tatlı sırıtıyordu.
Üşümek mi? İnsanın içinde güneş yanarken üşümek mi? Bu akşam, gökyüzü bana, batıdan doğuya kadar dallarını uzatmış bir ağaç gibi göründü; yavaş yavaş sallandıkça, üstümüze beyaz çiçeklerini döken kocaman bir yasemin ağacı!"

Çalıkuşu - Reşat Nuri Güntekin

#KitaplarKalpKırmaz

2|2
30|8

En İyi Kız Görüşü

• Evet okumaz mıyım hiç çok güzeldi etkilenmiştim baya dokunmuştu bana...

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Hiçbir şey yapmasına da gerek yoktur hani kitabın özellikle; her sayfanın buğusu ayrıdır ve alır götürür seni...
    En sevdiğim Türk romanlardandır; Eylül'ü de çok beğenirim. Bide, ah işte; daha güzel bir son olsa idi...

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 29

• Çalıkuşu 💙 bilmem ki kaç kere okudum.

Lisede edebiyat dönem ödevimdi, bilmem kaç sayfa özet çıkardım, sayfalara sığdıramadım..

Altını çize çize okudum hep.

Her sayfasına biraz ani biriktirerek.

Çok güzel romandır vesselâm, en bir sevdiğim 💙

0|1
    0|0
  • Lise birde okumuştum edebiyat sınavı için.
    O yaşımda bile beni derinden etkilemişti, fazlasıyla güzel bir kitap.
    Romantizm aşk temalı bir kitap olarak anlaşılır hep. Ne kadar içinde bol miktarda romantizm aşk bulunsa da asıl amacı o yıllardaki Anadolu gerçeklerini yansıtmaktır ki bu amaç gayet güzel yerine getirilmiştir bence.

0|1
    0|0
  • Ben bu kitabi tam 4 kere okudum ne zaman okusam kalbime dokunur. bazen bir gecede bitiyor o guzel sayfalar. bak su yukardaki parcasini okudum ya tekrar en bastan okuyacagim sanırım. Bir roman daha guzel yazilamazdi. Kalbine kalmeine saglik Reşat Nuri Güntekin 🍂💕

0|1
    0|0
  • Okumayan utansın

0|1
    0|0
  • hem kitabını okudum hemde dizisini izlemiştim

0|1
    0|0
  • :) şu klasiği merak edip okumak istemeyen kalmış mıdır? bir parça kendime benzetirim Feride'yi ben. Bakış açısını, hislerini. ne biliyim.

bu arada baştaki söz kitaptan değildi :))))

0|1
    0|0
  • Cocukken okudugum en guzel kitaplardandi..

0|1
    0|0
  • okumaya başladıktan sonra sıkıldım bıraktım

0|1
    0|0
  • Kaç defa okuduğumu bile unuttuğum, en sevdiğim kitap 😍 özellikle gülbeşeker kısmında çok duygulanmıştım. İlk defa bitirdiğimde bitti diye ağlamıştım 😊

0|1
    0|0
  • Alacaktım yanımda o kadar param yoktu bir kaç sayfa orda okudum bıraktım

0|1
    0|0
  • Okumuştum o Feride az sorunluydu heralde?

0|0
    0|0
  • Okumak isterdim.. kısmet olmadı. m

0|1
    0|0
  • Okumadım ama hep gözüme çatmıştır orda burda. Güzel mi? Bende alıp okumak isterim.

0|1
    0|0
  • 2 defa okudum :)

0|1
    0|0
  • Okudum.

0|1
    0|0
  • okudum ve kitap okuma alışkanlığı kazanmama vesile olan yegane kitaptır kendisi

0|1
    0|0
  • Dizisine aşık olmuştum. Umarım kitabını da okuyunca severim. Siz sevdiniz mi?

0|1
    0|0
  • 5. Sınıfa gittiğim sene okumuştum 😊

0|1
    0|0
  • Okudum

0|1
    0|0
  • evet okumuştum. ortaokulda hoca sınavını yapmıştı. iyikide yapmış

0|1
    0|0
  • Doyamadiklarimdan

0|1
    0|0
  • okumuştum. ama bir daha okumak gerek.

0|1
    0|0
  • 15 yıl önce :)

0|1
    0|0
  • Okudum kardesim 😊 Xperim düşük yazamadım sana

0|1
    0|0
  • Okuduğum en güzel kitaplardan biri

0|0
    0|0
  • Okumadım

0|0
    0|0
  • Okudum kesinlikle çekilen dizi ilen yakından uzaktan alakası yok. Dizi de sadece Kamran ve Feride'nin aşkı var. Kitap ise çok başka şeylerden bahsediyor

0|0
    0|0
  • okumadım

0|0
    0|0
  • Harikaydı.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Evet okudum güzel romandı ilk okuduklarım arasındadır :) geçen spoiler verdim bu sefer yorum yapmamak en iyisi :)

1|1
    0|0
  • çok okudum birden fazla :D

0|1
    0|0
  • Hiç okumadım.

0|0
    0|0
  • Evet okudum

0|1
    0|0
  • Reşat nuri güntekinin hemem hemen tüm kitaplarını okumuştum.

0|1
    0|0
  • Okumadım

0|0
    0|0
  • Cok guzel bir kitap, okudum evet.

0|0
    0|0
Yükleniyor...