Hocaların hocası Halil İnalcık'ı vefatında kimler biliyor?

Hocaların hocası Halil İnalcık'ı vefatında kimler biliyor?

Türkiye'nin yetiştirdiği açık ara en büyük tarihçi, üstün meziyetli bir bilim adamı, 100 yaşına kadar hiç durmadan çalışmış olan, İlber Ortaylı'nın 'Anlatmaya bizim lügatımız yetmez' dediği Halil İnalcık alem-i bekâya göçmüş.

Kendisini bilmek elzemdir.

0|0
3|8

En İyi Kız Görüşü

• Universitede makalelerini okurken cok soylenirdim cunku oku oku bitmez ve dili cok agir yazilardi fakat anliyorum ki bana bircok seyi onlar katmis. Cevremdeki insanlarin fransiz kaldigi konularda soyleyecek uc bes kelimem olabiliyor o nedenle okutan hocami da yazan bu muhterem sahsi da saygiyla sık sık anarim, anacagim. Kattigi onca seyle umarim obur dunyasi cok guzel olur.

0|1
    0|0
    • www.inalcik.com/.../...7117GAZAVATISULTANMURAD.pdf

Şunu gördüydüm en son. Eski makalelerinden. İlber Hoca'ya dili ağır diyenler kendisine ne der acaba. Ama böylesi daha iyi, ben William Blake şiirlerini zorlanmadan okurken 1960'lar Türkçesi'nde zorlanıyorsam burda bir sorun vardır.

Elin ingilizi dilini bana kendi ülkemin öğrettiğinden daha iyi öğretmeyi becermiş demektir.

• Bunlar hep otu poku 'sadeleştiren', herşeyi basitleştiren kardeşim yayıncıların işi.

• Evet gercekten eski Turkce kelimeleri oldukca fazla kullaniyor. Eski Turkce bilmeyen bir toplum olusumuz, eski metinlere yabanci kalmamiz benim de cok hosnut oldugum bir durum degil, bence herkese Eski Tr dersi verilse ama gunluk hayat yine su an konusulan sade Turkce seklinde olsa super olurdu. Yoksa bes yasinda cocugun annesine peder zat i sahanelerk bugun nasillar madercigim vs diye konusmasi da yuzyil icim biraz garip olurdu.. uzun harfler vs diger dilleri zorlastirirdi ve kuflu bir gunluk konusma dili olurdu..

En İyi Erkek Görüşü

• Işıklar içinde uyusun hocam. Yeri dolmaz elbette ama umarım onun yolundan gidecek birilerini yetiştirmiştir..

0|1
    0|0
    • İlber Ortaylı için 'Çok gezmese çok daha iyi tarihçi olur' demiş idi, gülmüştüm.

• Haklıdır, ki düşün İlber Hoca'yı :D

• İlber yaşı 60'a dayandıktan sonra işi biraz keyif pezemenkliğine vurdu tabii. Makaleleri falan görece azalttı.

Asıl uzmanlığı tanzimat dönemi ve sonrasıdır yanlış bilmiyorsam.

Halil Hoca klasik dönem konusunda Dünya çapında bir ekoldür. Chicago Üniversitesi'nde senelerce ordinaryusluk yapmış adamdır.

Kızlar Ne Diyor 2

• Çok üzüldüm :(

0|0
    0|0
  • Allah rahmet eylesin. Toprağı bol olsun.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Tarihin Kutbu Halil İnalcık Mekanın Uçmağ olsun inş senin gibi gerçek Tarihçiler yetişir bu topraklarda...

0|0
    0|0
  • Allah rahmet eylesin. Dediğin gibi en önemli isimdi tarih konusunda

0|0
    0|0
  • Kadir mısıroğlu varken bu kimmiş heyt be hadir hocama allah uzun ömürler ihsan eylesin gerçek türk islam tarihinin aklı başında yetiştirmiş olduğu en mantıklı en büyük düşünür tarihçisidir.

0|0
    1|4
    • Kadir Mısıroğlu aklı olan hiçkimsenin adamdan saymayacağı boş beleş bir şarlatandır.

• tarih öğretmenim çok bahsederdi. bugün ölmüş allah rahmet eylesin😓

0|0
    0|0
  • Ülkemizin başı sağolsun milli hazinemiz

0|0
    0|0
  • Ogrendim uzuldum allah rahmet eylesin

0|0
    0|0
  • celal Şengör denen dangalaktan çok iyidir. sakın benimle polemiğe girme , senden iyi tanırım onları...

0|0
    0|1
    • Celal Şengör bir doğa bilimci, tarihçi değil. İkisi birbirinden tamamen farklı kafadalar.

Yükleniyor...