Gitar çalarken illa ritmi saymak gerekir mi?

Ben sayarsam çalamıyorum saymayınca çok daha rahat ritim atıyorum, sayınca karıştırıyorum nedense illa saymak gerekir mi?

0|0
0|6

En İyi Erkek Görüşü

• Ritm tutulması şart. O çalamayanlar için gibi bir yorum çok yanlış bir yorum. Müzikte süre en temel prensiptir. O yüzden ögrencilerimize mutlaka ama mutlaka metronomla çalışın deriz. Ben 17 yıldır uğraşıyorum ve hâlâ metronomsuz egzersiz yapmam. Profesyonel müzisyenler bile sahnedeyken olasî bir ritm kaçıklıgı için kulaklık takıp metronom saydırırlar. O yüzden sende eğer zorlanıyorsan metrobomla çalişma yap. Hem gelişmende çok faydalı olur hemde ritim kaçırmazsın. Yani çok önemli.

2|0
    0|0
    • akort uygulamasının içinde metronom var bir ara bakmıştım ama 4/4 lük ritimde mesela 8 vuruş var 4 vuruşta geçiyor metronomda veya ben mantığını anlamadım hızı da değiştirebiliyorsun birde anlatırmısınız mantığını?

• Mantıgı şudur... nota portesi üzerinde şarkının ölçüsü ve temposu yazar. Mesela 4/4 126 bpm der mesela. Bu senin referansındır. Bpm tempoyu gösterir. Buna göre ayarlar çalarsın. Söylerkende her vuruşa bir kelime gelerek söylemek bir prensiptir mesela. Genelde eserler bu şekilde yazılır. Eğer tab veya akor olarak çalışma yapıyorsan orjinal parçaya elinle ritm tutarak uygun tempoyu referans olarak ayarlayabilirsin. Tablarda büyük ölçüde bpm yazar gerçi. Olmadîğı durumda yakın bir değerle çalışma yapabilirsin. Sana tavsiyem eğer bir parçada zorlanıyorsan bpm seviyesini düşük tut. Zamanla artır. Daha çabuk alıştığını farkedeceksin.

• tamamdır anladım çok teşekkür ederim :)

Erkekler Ne Diyor 5

• Yok bazen de yazmak gerekli

1|0
    0|0
  • çalabiliyorsan sorun yok çalamayanlar için o zaten

1|0
    0|0
    • ben sayınca karıştırıyorum nedense saymayınca çok daha rahat ediyorum ve şarkıya göre hızınıda ayarlıyorum konsantrasyon bozukluğu var bende herhalde ondan sayarken karıştırıyorum

• pekala sen bilirisin :D :D iyi akşamlar

• teşekkürler sana da :D

• Gerek tabii.

1|0
    0|0
  • Bilmiyomki bilsem ben çalarım

1|0
    0|0
  • sarkiya ver kndini bir sure snra muzikle butunlesirsin

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0