Kader varsa dua etmenin ne anlamı var?

Cübbeli Ahmet diyor ki kader tamamen baştan sona yazıldı ve asla hiçbir şey değişmeyecek , eğer öyleyse dua etmeni anlamı yok ki? Zaten bir şey değişmeyecek aynen kader gerçekleşecek

Güncellemeler:
Diyanet mealine göre İsra suresi 13. ayet:
'' Her insanın amelini (veya kaderini) boynuna bağladık. İnsan için kıyamet gününde, açılmış olarak önüne konacak bir kitap çıkarırız. ''

0|2
7|26

En İyi Erkek Görüşü

• Kader aşağıdaki hikayedeki gibi bir paradokstur.

Bir gün bir yetimhaneye bir kız çocuğu bırakılır. Yetimhanedekiler bu çocuğa Jane adını verirler ve büyütürler. Jane, bir gün okulda Jim adlı bir adamla tanışır, aşık olurlar; fakat sonra tartışır ve ayrılırlar, ancak Jane hamiledir. Çocuğu doğurur ancak aynı akşam birisi hastaneye girip çocuğu çalar. Jane ise çok hastalanır ve tek çare olarak doktor, Jane'i kurtarmak için onu bütünüyle erkeğe çeviren bir operasyon yapar. Jane, Jim adını alır. Bir gün barda birisiyle kavgaya girişir ve dayak yer, barmen yanına gelir ve der ki, "Bu zamanda mutlu değil gibisin, benim bir zaman makinem var, geçmişe gitmek ister misin?". Jim geçmişe gider ve orada Jane adlı bir kızla tanışır, aşık olur ama sonra ayrılırlar. Bir gün Jane' in bebeği olduğunu öğrenir, gizlice gidip hastaneden çocuğu çalar ve zaman makinesiyle daha da geçmişe giderek onu bir yetimhaneye bırakır. Daha sonra zaman geçer ve birkaç iş değiştirdikten sonra barmen olur. Bir gün dayak yiyen Jim ile karşılaşır ve yanında gidip der ki: 'Bu zamanda mutlu değil gibisin, benim bir zaman makinem var, geçmişe gitmek ister misin?"

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• kaderimizi biz yönlediriyoruz zaten

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 25

• arkadaşım merhaba kader tektir fakat kaderi mutlak ve muallak olarak değerlendirmek gerekir kaderi mutlak Allah'u tealanın evvelde senin ne yapacağını bildiği için leffu mafuz kitabına tüm herşeyini yazı kederin muallak ise yine senin başına gelecek olan olayların dua namaz sadaka gibi ibadetlerin kaderin değişmesinde vesiledir. biz insanların kaderini kendi cabalarına bağlı kıldık İSRA SURESİNDE Allah'u teala bize bildirdi... şimdi güzel kardeşim s enin iki tane evladın olsa bu iki evladından biri sana asi olsa içki içse kumar oynasa zina yapsave insanlara zulmetse diğer evladın ise ttam tersi olarak sana dua etse senın adına sadakalar verse senınj adına hayırlar yapsa ınsanlara yardımcı olsa senin nezninde hangısı degerli olurdu benımde bıldığım ıyı olan dıyeceksin. sana şöyle soyleyeyimki eğer ınsanlar işlediği gunahlardan dolayı hemen yargılansaydı tovbe dıye bışsey olmazdı yıne az öncekı saydığımız o kotu evlat tövbe edip cennetlıkte olabılır ışte bu kaderi muallak vaz geçmiş ve tövbe etmiş iyi guzelde ınsan ne zaman olecegınıde bılmıyo demekkı buradan sebeple su olay cıkıyor ınsan her zaman her yerde ve her seılkde ve her sıkıntıda rabbıne ıtaat ederk kullugundan vazz geçmeyecek kendı cabalarının karsılıgı olarak ılahı rızaya kavusacak cennette cehennemde haktır ınsan dıledığıne gırmekte serbestır saygılar.

0|0
    0|0
  • Tamam dua etmeyelim kadr var o zaman trafikte karşıdan karşıya geçerken de hiç sağına soluna bakma.

1|2
    0|2
  • Eline bir takvim alıp yarın güneşin saat kaçta doğacağına bir bak ve orda güneşin doğacağı saat yazıyor (saat 6:00 da diyelim ). Bunu takvime yazan kişiler aylar önce yazdı bunu. Peki şimdi bir soru, takvimde güneşin saat 6:00 da doğacağı yazdığı için mi güneş o saatte doğdu yoksa güneş 6:00 da doğacağı için mi insanlar takvime o şekilde yazdı. Umarım anlamışsındır ince düşünmelisin.

1|0
    0|0
  • şu kendi içinde sıkışmış artık sonuç çıkmayan şeylerle ugraşmayı bırakın be :D yok öyle bişe kökten yok mevzu çok başka :D

0|0
    0|0
  • zaten senin ettiğin o dua da kaderinin içinde. hoca o lafı söyledikten sonra neden söylediğini de açıklamıştır bence eksik dinlemişin. Allah bütün olacak olayları sonsuz bilgisi ile biliyor zaten seni günahkar ol diye programlamıyor yeryüzüne indirip, sen seçimlerin sonucunda hayatına yön vererek yaşıyorsun göçüp gideceğin güne kadar.

0|0
    0|0
  • "Biz her insanın kaderini kendi çabasına bağlı kıldık"

1|1
    0|0
  • ne kadar ne dua bir şeyi değiştirebilir. ama aklını kullanırsan tüm hayatın değişir. Use it.

0|1
    0|1
  • kader var ama insan iradesi de var eğer herşeyi kader belirlemiş olsa bize verilen iradenin ne anlamı var

0|1
    0|0
  • İsra suresi 13 " biz insanın kaderini kendi çabasına bağladık " son noktayı Allah koyuyor

0|1
    0|0
    • Bu arada soru çok güzel tebrik ediyorum çok beğendim

• Anladım yorumunuz için teşekkür ederim

• Rica ederim kardeşim

• İste bu bomba kisim kime sorsam burda donup kaliyor kader var ise o zaman cennet cehenmem yok hersey yazili ise biz neyin hesabini verecegiz

0|0
    0|0
  • biz sizin kaderiniz kendi çabanızı bağlı kıldık diye ayet var yazlılı olan bizim neyi seçeçeciğimi ne yapacağımız bilmek demek bize seçim yaptırmak değil

0|0
    0|0
    • İsra suresi 13: Her insanın amelini (veya kaderini) boynuna bağladık. İnsan için kıyamet gününde, açılmış olarak önüne konacak bir kitap çıkarırız.

• Kimin meali diyorum , diğer kullanıcıdan gördüğünü mü kopyaladın sende

• İsmail Hakkı Bursevi

• Dua etmende kaderinde yazıyor , birde öyle düşün.

0|1
    0|0
  • Kaderinde dua etmek varsa zaten dua ediyosun yoksa etmiyosun bunun bir şeyleri değiştirmekle veya değiştirememekle alakası yok.

0|0
    0|0
  • 0|0
    0|1
  • qanqi o kaderde senin dua edip o olacağı değiştirceğinde yazıo -

1|0
    0|0
  • Ya mantiksiz konusma kader dua ile degistirilecek yerler var kaderin bazi yerleri tam net pnlar degismez

0|0
    0|0
  • o zaman ben sana durduk yere tokat atayım kader böyleymiş de hiç tepki verme

0|0
    0|0
  • En çok şaşırdım soru ve bir cevap bulamıyorum. Bence insan kaderi kendi yazar ve kaderinden dua etmek bunu bilmek belki de buraya yazmak vardi

0|0
    0|0
  • bizher insanın kaderini cabalarına baglı kıldık. buyruluyor.

0|0
    0|0
  • İsra suresi 13. Ayet
    Bir her insanın kaderini kendi çabasına bağlı kıldık.

0|0
    0|0
    • İsra suresi 13: Her insanın amelini (veya kaderini) boynuna bağladık. İnsan için kıyamet gününde, açılmış olarak önüne konacak bir kitap çıkarırız.

• :)))))) şakamı bu yazdığın

• Anladım cevap veremeyeceksin

• inanıyouş fake si yap :D

0|0
    0|0
  • Karışık üş

0|0
    0|0
  • ona çok aldırmayın ya

0|0
    0|0
  • Kader diye bir şey yok yoksa neden sınava geldik? Kaderi insanları kullanamk için uydurmuşlar

0|0
    0|0
    • Kader varsa sınavın anlamıda olmaz dogru

• Saçmalık hepsi yaaa aman koca tanrı seni neden sınamak istesin aklını kullan inanmayın bu hikayelere

• Bu yüzden ateistim.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Çok saçma düşünüyorsun allah gerceklestirmeyecegi duayı ettirmez zaten

0|0
    0|0
  • öyle değil tatlım o kaderin belli annen baban evleneceğin adam doğuracagın çocuk gibi şeyler hayatında nitekim öyle ama değiştirmek senin elinde...

0|0
    0|0
  • Cübbeli Ahmet diyor Allah'ım şu adamı dinlemeyin. Bir kader vardır, evet ama alın yazısı yoktur. Allah senin başına ne geleceğini bilir, onun için zaman kavramı yoktur çünkü. Ama kader, Allah bildiği için gerçekleşmez. Kader gerçekleşeceği için Allah onu bilir. Bu nedenledir ki Allah hep çok çalışmamızı söyler, o adamın dediği gibi olsaydı çalışmamız gerekmezdi. Bütün gün totomuzu da yaysak aynısı olurdu sonuçta

0|0
    0|0
  • Belki kaderinde Dua edip olması var. Bilemezsin

0|0
    0|0
  • Bugda kaldım...

0|0
    0|0
  • Umudun varsa hayattan birsey istiyorsan dua edersin sen bildiğin ölmüşsun be.

0|0
    0|0
Yükleniyor...