Sizce diller nasıl ortaya çıkmıştır?

ben bunu hep merak ettim hadi çıktı ama nasıl yayıldı hülooğ gibimi acaba

0|1
3|16

En İyi Erkek Görüşü

• çok güzel bir soru aferin. dilin tek bir kaynaktan ortaya çıktığını düşünen Monojenister ve Diler'in ayrı ayrı kaynaklardan doğup geliştiğini düşünen Polijenistler bulunur bilim dünyasında dil nasıl ortaya çıktı diye soruyorsan birkaç teori var

Örneğin yansıma kuramı öre değil ses çıkaran bütün varlıkların sesinden doğmuştur hayvanların çıkardığı sesler rüzgarın uğultusu suların şırıltısı gibi tabiatta var olan sesler aracılığıyla İnsanoğlu ilk kelimesini oluşturmuştur ve dil tabiattaki sesleri taklit ederek ortaya çıkmıştır

ünlem kuramı diye bir kural var bu kurama göre de değil Duyguları belirten seslerden yani ünlemlerden çıkmıştır

iş kuramına göre ise birlikte iş yapmanın ortak çalışmanın dilin doğuşunda etkili olduğunun esas alındığı Kuramdir Buna göre ilk insan kazmak kesmek vurmak işleriyle uğraşırken çıkardığı bazı seslerden Dildeki ilk kelimeler doğmuştur

rağbet gören başka bir kurumda ruhbilimsel Kuramdır bu kurama göre dilin doğuşunda sesli mimik ve jestler etken olmuştur insan Tıpkı çocuklar gibi karşısındakine düşüncesini istediğini anlatabilmek için bazı yansıma sesler çıkarmış ve her ses için de ayrı jest ve mimik ortaya koymuştur Böylece ortaya bir jest dili çıkmıştır

1|0
    0|0
    • diller yapı bakımından üçe ayrılır tek heceli diller Eklemeli diller bükümlü diller

tek heceli dillerde vurgu ve tonlama önemlidir ek getirilmez veya kelimeler bir kalıba göre çekimlenmesi bir kelimeyi telaffuz ederkenki vurgulu okunuşu kelimeye farklı anlam katar

Eklemeli diller de Türkçe'de olduğu gibi ekler getirilerek anlam ifade edilir veya anlamsal değişiklikler sağlanır

bükümlü diller de kelime kökdeki harfler kullanılarak bir kalıba göre tüketilir.

yapıca üç farklı grubun olması bana göre dillerin çekimli veya eklemeyi dillerden da olmayacağı anlamına geliyor çünkü eğer öyle olsaydı vurguya tonlamaya gerek kalmazdı. Dolayısıyla belki vurgu ve tonlama dan oluşan tek heceli diller den çıkmış olabilirler ama boyumdan büyük laf etmeyeyim yine de. Çünkü bu söylediğimin aksine yapıca birbiriyle çok farklı olan Hint Avrupa Altay ve Hami Sami dillerinin birbirinden çıktığını iddia eden nostratik dil kuramı bulunuyor. Valla ben de anlamıyorum nasıl oluyorsa

• Onemli değil her zaman :-)

• Teşekkür :-)

Erkekler Ne Diyor 15

• bende şu şehirler arasınyollar demiryolları falan eskiden (100-150yıl önce fln) nasıl yapıldı diye meraaknediyodum istanbul-izmir arası gibi uydular konum belirleme sistemleri de yok :/
    neyse sanırım senin dediğin gibi çıktkı ama tekdil olsa güzel olurdu

0|0
    0|0
  • Kesin kız mevzusundan.

1|0
    0|0
  • hiç bilgim yok

0|0
    0|0
  • Dünyanın çeşitli yerleri insanların doğal koşulların ve yeniliklerin etkisiyle oluşturduğunu düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • İngilizce böyle çıkmış
    encrypted-tbn3.gstatic.com/images

0|0
    0|0
  • Zamanla

0|0
    0|0
  • Galiba

0|0
    0|0
  • kafalarına göre uydurmuslar. d

0|0
    0|0
  • Okullar bunun için var eğitim mesela

0|0
    0|0
  • Mk açıklamaya kahkaha attım sdjfjfjfkkf

0|0
    0|0
  • ağzını açıyorsun salı veriyorsun öyle yolu bulup çıkıyor kendisi

0|0
    0|0
  • cevaplar verilerek

0|0
    0|0
  • 🐯🐯🐯🐯🐯🐯🐯🐯
    Böyle

0|0
    0|0
  • agzimizdaki dille😀😁😂😂😂😂

0|0
    0|1
  • hülogggg nedir :)

0|0
    0|0
    • Akp seçmeninin tayyibi sevme sekli :) Nasıl bilmezsiniz

• Yazdıklarının arasında sadece Alevilerin dinsiz olduğu kısmına takıldım Alevilik Müslümanlığın ve Anadolu Türklüğünün temel taşıdır önce bunu öğrenin sizi saygıya davet edıyorum akp nin reklamını yapmak için kimseyi karalayamazsınız. Zaten Akpye oy vermeyen ya dinsiz ya da terörist olmuş. Bu konu uzar gider daha fazla tartışmak istemıyorum

• @dertlivano kurana karsi gelen müslüman olamaz, saygisizlik yapan sensin bende sana göre konustum akp secmenleri hülogg der diyen sensin karalamak istiyen sensin hepsi ayni deildir o aptalla herkesi ayni kefeye koyamazsin, akpnin reklaminida yapmiyorum saten, evet sen ispatla bile terörün dinsizligin ne oldugunu anliyamiyorsan uzar cünkü inanmak istedigin bahaneler sacmaliklar, siyaset yapmak istiyende sensin bende sana göre cevabimi verdim by

Kızlar Ne Diyor 3

• Efsaneye gore insanlar Tanriya ulasmak icin bir kule yapmaya karar vermisler, o zamanlarda ( Babil donemi) insanlar Tanri'nin gokyuzunde olduguna inaniyorlarmis cunku. Neyse bayaa inşa etmisler kula uzadikca uzamiş sonra Tanri da bunu bir kafa tutma gibi mi degerlendirdi artik bilemiyorum kizmis sinirlenmiş felan ne curet diye. Sonra kulenin her katina ayri diller yollamis ki birbirleriyle anlasamasinlar diye sonra diller olusmus bu da mitimizin son cumlesi udhdhd

0|0
    0|0
  • Aynen ya mesela kaleme neden viçox değil de kalem demişler

0|0
    0|0
  • Adamlar konuşmuş sonra bunlar aile olarak ayrılmış germen slav falan olmuş bu yani bence çok da abartmayalım

0|0
    0|0
Yükleniyor...