Kelime haznesi bakımından en zengin dil #Arapça'dır. Arapça'da 15 milyondan fazla kelime bulunmakta. Tabi bunlar da dişi-erkek (müzekker-müennes) ayrımını da hesaba katarsak. Türkçe'de ise 110 bin kelime olduğu düşünülmektedir.

Bir dil başka dillerden ne kadar çok etkilenirse o dil o kadar çok zengin olur.

Dilimiz #Türkçe maalesef zengin bir dil olarak gösterilmiyor. Edebiyat yapmaya ve olayları çeşitli yönlerle anlatmada ise zengin bir dil olduğu iddia ediliyor.

Fakat güçlü edebiyat yapma da kelime haznesine bakar. Zaten Divan'dan bu yana yazılan bütün şiirlerin kafiyelenişi için kullanılan kelimeler Arapça kökenlidir.

Günümüzde kullandığımız birçok dilin kökü Arapça'ya dayanmaktadır. Eminim burada bile birçoğunuzun ismi Arapça'dır.

1|0
6|5

En İyi Kız Görüşü

• Dilin zenginliği ölçütü sadece kelime haznesi değildir. Dilin ne kadar eski olduğu, kaç kişi tarafından kullanıldığı da oldukça önemlidir. ''Bir dil başka dillerden ne kadar çok etkilenirse o dil o kadar zengin olur.'' demişsiniz. Dilin zenginlik ölçütlerinde böyle bir şey yer almıyor. Bu cümleniz nesnel değil, özneldir. Tıpkı, Arapça'nın en zengin dil olduğunu söylemeniz gibi. Zengin bir dil olduğu aşikar. Fakat en zengin dil olduğunu söyleyemezsiniz. Tatmin edici kaynaklara sahipseniz, belirtmenizi rica edeceğim. İyi akşamlar.

0|0
    0|0
    • Sadece kelime haznesini baz aldım zaten.
      Dilin zenginliğinde başka dillerden etkilenme önemli yer tutar. Bu öznel değildir.
      Tarihi ve kaç toplum tarafından konuşulduğu da bir kelime sayısı kadar zenginlik katmaz.

• Dilin zenginliğinde başka dillerden etkilenmeden çok, başka dilleri etkileme önemlidir. Tarihi ve kaç kişi tarafından konuşulduğu da kelime haznesiyle eşit öneme sahiptir. Dilerseniz dilin zenginliğinin ölçütlerini araştırabilirsiniz.

• Başka dilden etkilenme de dilin zenginliği konusunda önemli bir yere sahip.
      O dediklerinizi daha detaylı araştıracağım. Teşekkürler.

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 5

• Johan VANDEWALLE Belçikalı dilbilimci 34 dil ve lehçe biliyor.
    Türkçe hakkındaki görüşleri "... Anadili Türkçe olan bir kişinin kısa cümlelerle düşündüğü, konuşmaanında ise bu kısa cümleleri çeşitli yollarla birbirine bağlayarakkarmaşık yapılar kurduğu görüşündeyim. Bu "cümle bağlama eğilimi" bazıkonuşurlarda zayıf, bazılarında ise adeta bir hastalık derecesindegüçlü olabilir. Bu son durumda ortaya çıkan dilsel yapılar, insanzihninin üstün olanaklarını en güzel şekilde yansıtıyor. Farklı dilgruplarına ait birçok dili incelediğim halde şimdiye kadar hiçbirdildebeni Türkçe´deki karmaşık cümle yapıları kadar büyüleyen bir yapıyarastlamadığımı söyleyebilirim. Biraz duygusal olmama izin verirseniz, bazen kendime "keşke Chomsky de gençliğinde Türkçe öğrenmişolsaydı... ", diyorum. Eminim o zaman çağdaş dilbilim İngilizce´yegöre değil, Türkçe´ye göre şekillenmiş olurdu..

BU İŞİ BİLİRKİŞİLERE BIRAKALIM. ;)

0|0
    0|0
  • Farsça...

0|0
    1|0
  • Türkçemiz az, öz. ❤ şiveli konuşunca aslında ne kadar zengin ve zor olduğunu anlıyorum. Canım dilim.

1|0
    0|0
  • Aynen benim adımda arapça

0|0
    0|0
  • Deve kelimesinin 300 anlamı olduğunu duymuştum arapçada

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Türkçedir

1|0
    0|0
    • Belçikalı dil bilimci Johan VANDEWALLE 34 dil biliyor ve oda öyle düşünüyor Türkçe ile ilgili...

• farsça derler ama iddaalı değilim. 15 milyon uydurma bence hatta 1 milyon bile uydurma. dünya üzerinde ençok kulanılan ilk 10 dili toplasan 1 milyon kelimenin çıkacağından emin değilim

0|0
    0|0
  • Çince

0|0
    0|0
  • İngilizce küresel bir dil Pakistan bile ingilizce konuşuyor.

0|0
    0|0
Yükleniyor...