Tolstoy mu Dostoyevski mi?

Tolstoy, düzyazıda Rusların en büyük yazarıdır. Öncülleri Puşkin ve Lermontov'u bir yana bırakırsak Rus düzyazısının en büyük sanatçılarını şöyle sıralayabiliriz; bir, Tolstoy; iki, Gogol; üç, Çehov; dört, Turgenyev. Bu biraz öğrencilere not vermek gibi bir şey; herhalde Dostoyevski ile Saltikov da, aldıkları kötü notları konuşmak için kapımda bekleşiyorlardır.

Vladimir Nabokov - Anna Karenina'nın Sonsöz'ünden.

0|1
22|8

En İyi Kız Görüşü

• En iyileri Tolstoy ve Dostoyevski tabi ki. Ama kişilik ve düşünce yapısı olarak Tolstoy u tercih ederim. Birkaç kez hayatımı değiştirmişliği vardır.

0|1
    0|0
    • Özel değilse anlatabilir misin?

• Psikologum bile bana yüz çevirmişti , hayatımın en berbat günüydü diyebilirim. Kendimi mutlu etmek istedim ve bir kitap aldım.(insan ne ile yasar ) bir anda bütün karamsarligim sona ermisti. Digeri de de vahşi zevklerdi şimdi üç yıldır et yemiyorum hatta veganım.

• Bende dün Anna Karenina adlı kitabını bitirdim. Müthiş bir yazar gerçekten.

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 21

• 2. si tabiki

2|1
    0|0
  • Psikoloji manyağı olduğum için, Dostoyevski, bi' tık üste bu versusta. En derine inişine yanıyorum çünkü.

Tabii bu Tolstoy'un, -belki de- dünyanın en iyi romancısı olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

0|1
    0|0
  • Her ikisini de sevsem de bu sıralar yeni yazarlar daha çok ilgimi çekiyor

0|1
    0|0
  • Dostoyevski. Kalemi daha hoşuma gidiyor. Ee ''Tanrı'ya mevlanadan, insana Dostoyevski'den daha yakını yoktur'' diye boşa dememişler :)

0|1
    0|0
  • Senin nickini veren adamı seçiyorum. Yani Fyodor Dostoyevski.

0|1
    0|0
  • Ben Dostoyevski yi seviyorum daha çok

0|1
    0|0
  • Dostoyevski iyidir iyi

0|1
    0|0
  • Tolstoy

0|1
    0|0
  • Dostoyevski'nin seçiyorum eser olarak bence daha önde 😊

0|1
    0|0
  • En büyük hazzı Dostoyevskinin tahlillerinden alıyorum

0|1
    0|0
  • Dostoyevski. "Dünyanın cehenneme kadar yolu var ama ben mutlaka çayımı içmeliyim."

0|1
    0|0
  • Dostoyevski

0|1
    0|0
  • Neye gore kime gore

0|0
    0|0
  • Ayrim yapmak zor

0|1
    0|0
  • Tolstoy okumak daha zevkli

0|1
    0|0
  • Tolstoy

0|1
    0|0
  • Suç ve cezanın bir kısmini okumuştum. Neden bitirmedim diye kızıyorum kendime

0|1
    0|0
  • dostoyevski severim

0|1
    0|0
  • Tolstoy akıcı anlatıyor. Ama Dostoyevski insanı başka bir yere götürüyor. Dostoyevski.

0|1
    0|0
  • Ikisini de sevmiyorum.

0|0
    0|0
  • Hiçbiri

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Dostoyevski bence. Yani çevirilerini okuyoruz hep, ne kadar sağlıklı hisler alıyoruz bilemiyorum, bir çok yazardaki derinliği algılayamıyoruz belki.

0|1
    0|0
  • Tolstoy dostoyevski borç ödemek için kitap yazan biriydi ama eline sağlık becerili adammış :) raskolnikov onun sayesinde oldu ama benim en sevdiğim romanı karamazov kardeşler :)

0|1
    0|0
  • Dostoyevski

0|1
    0|0
  • Dostoyevskinin dili ağır, Tolstoy daha akıcı.

0|1
    0|0
  • bir tarafta suç ve ceza diğer tarafta savaş ve barış. bu savaşta taraf olmak, ikisinden birini seçmek terbiyesizliktir.

0|1
    0|0
  • tolstoy der susarım

0|1
    0|0
  • Tolstoy'un metinleri daha sade ve açıklayıcı geliyor bana.

0|1
    0|0
Yükleniyor...