Piyano dersleri sadece 3 ve 5 yaşları arasında mı alınmaya başlanır?

Açıkçası bir piyano aşığıyım fakat çalmayı hiç denemedim. Öğrenmeyi çok da isterdim fakat bazı sitelere bakınca 3 ve 5 yaşları arasında alınmaya başlanır, yazıyor. 17 yaşındayım ve sizce başlanır mı?

0|0
7|3

En İyi Kız Görüşü

• Hiçte bile. Geçen yaz gitar kursuna gidiyordum. Yan taraftz piyano kursu vardı. 30 küsür yaşındakiler bile gidiyordu kursa.

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• selam,

önce kendimden örnek vereceğim, ardından sorunu kendimce cevaplamaya çalışacağım.

multi-enstrümantalistim, yani birden fazla enstrüman çalabiliyorum. şuanda temel olarak ilgilendiğim enstrüman, öncesinde hiç üflemelilere bulaşmadığımı ve hiç diyafram çalışmadığımı belirteyim, saksafon.

teknik olarak bir sorun yaşamıyorum, 15 yaşımdan sonra başladığım 3. enstrümanım. 19 yaşımdan sonra çalmaya başladım.

şimdi diyeceksin ki, senin müzikal altyapın yeni bir enstrüman çalmak için yeterli.. ya da çok yeteneklisindir..

şöyle düşün, şuanda enstürmanlara sadece özenerek başlayan ve teknik hiç bir şey öğrenmeyen, nota okumayı bilmeyen binlerce müzisyen takılan tip var. öte yandan senin de bu konuda özel yetenekli olup olmadığını, sen denemediğin sürece bilemeyeceğiz.

bir de piyano, belirli bir düzeye kadar herkesin çalabileceği bir enstrümandır. çünkü enstrümanı yönetmek, diğerlerine göre bir nebze daha kolaydır. fiziksel yeterlilik gerektirmez.

aynı zamanda müzik olgunluk da gerektirir. tekrar altını çiziyorum, yaş ilerledikçe reflekslerin yavaşlasa da çok ileri yaşlara kadar dahi çalmayı sürdürebilirsin.

demem o ki, bana kaybettiğin 10-12 yıldan bahsetme, önünde daha en az 40 yıllık bir müzik hayatın olacak :)

daha da önemlisi, hayatında keşken olmasın.

iyi akşamlar :)

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Başla tabii ki 😊
    Amatör olarak ilgilenmiş olursun yaşa takılma 👍

0|1
    0|0
  • sorun kalkacak

0|1
    0|0
  • İstediğin yaşta başlayabilirsin yeter ki iste 😊

0|1
    0|0
  • Hocamın 43 yaşında öğrencisi var

0|0
    0|0
  • Tabi ki başlanır.

0|0
    0|0
  • Bende piyano aşığıyım.. Çok istiyorum. Tabiki olur başlanır bence neden olmasın?

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• yooo daha geçte alabilirsin
    mesela 18 - 20 yaşında falanda

0|1
    0|0
  • 3-5 yaş aralığında başlanacak diye bir şart yok sadece yetenek fark edildiyse çok erken başlanıyor. Müzik kulağın varsa çalarsın notasız olarak klavyede birşeyler çıkartabiliyorsan gerisi zamanla kendiliğinden geliyor zaten.

0|0
    0|0
Yükleniyor...