Unutulmayan kitap cümleleri paylaşabilir misiniz?

Çok sevdiğiniz, sizi etkileyen kitap cümlelerini paylaşabilir misiniz?

0|0
12|25

En İyi Kız Görüşü

• “Daha erken. Fakat yoruldum albayım. Artık hiçbir şey yapmak istemiyorum. Gerçekten hiçbir şey yapmak istemiyorum. Hiçbir şey yapmak istemiyorum. Korkuyorum. Hiçbir şey yapmak istemediğim için kötü bir şey yapmak istemiyorum. Yavaşça yukarı çıkmalıyım. Albaya belli etmemeliyim. Korkuyorum albayım. Beni tutacak mısınız acaba? Hayır, albayıma belli etmemeliyim. Acaba ağlar mı? Yazık, ben göremeyeceğim. Bu oyunu kendi başınıza oynayacaksınız albayım. İsterseniz ben daha önce yazarım size bütün aytıntılarıyla. Hikmet'in yükselişi ve düşüşünün son kısmı olur bu. Yorgun da olsam yazarım. Bir dakika dursam. Düşünsem. Düşünemiyorum. Düşünemediğimi belli etmemeliyim. Sonra şüphelenirler. Beni götürürler. Nereye? Biliyorsun. Hayır. Bilmiyorum işte. Dinlemiyorsun. İşte, oturmuş kitap okuyor albay. Ne var ne yok albayım? Oyun sanmalı. Kimseye belli etme, olur mu? Ben gidiyorum albayım. Albayım işte geldim. Sesini çıkarma. Hayır, belli etmem. Son bir hak tanıyamazlar mıydı bana? Bırak şimdi bunları. Albayım korkuyorum. Aşağıda olanları duydu mu acaba? Bilge boş bir eve dönmedi ki. Ben döndüm. Bilge, Bilge, neden beni yalnız bıraktın? Ağlarsan, her şey anlaşılır şimdi. Albayım, kusura bakmayın, balkona kadar yürümek zorundayım. Benim durumum Bilge'ninkinden farklı. Bu parmaklıklar da çok zayıf, albayım. Neden sözlerime karşılık vermiyor? Albayım beni tutmayacak mısınız? Parmaklığa dayandım albayım. Belki de bu parmaklıklar zayıftır, ne dersiniz? İnsanın ağırlığına dayanmaz sonra. Bana bakmıyor. Sesimi duymuyor. Artık çok geç, geriye bakamam. Bütün hazırlık bozulur. Neden geriye dönemiyorum? Aşağı da bakamıyorum. Gözlerini kapa. Buraya takıldım kaldım. Beni duymuyor musunuz? Bir şey yapamaz mısınız? Düşünüyorum.”

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 25

• '' Ey kavmim...

Sen ki peygamberlerini bile dinlemedin beni hiç dinlemezsin.

Korkarsın kendinden olmayan herkesten.

Ve sen kendinden bile korkarsın.

Hazreti İbrahim olsan, sana gönderilen kurbanı sen pazarda satarsın.

Hazreti İsa'yı gözünün önünde çarmıha gerseler,

sen başka şeylere ağlarsın.

Gündüzleri Maria Magdalena'yı 'fahişe' diye taşlar,

geceleri koynuna girmeye çabalarsın.

Zebur'u, Tevrat'ı, İncil'i, Kuran'ı bilirsin.

Hazreti Davud için üzülür ama Golyat'ı tutarsın ''

1|1
    0|0
  • link hahahhaa :DDDD

0|1
    1|1
  • Şu hayatta insan en çok sevdiklerini acıtır...

En derin yaralar ailede açılır, kabuk tutsa bile kanar hikâye, içten içe...

Aşkı aramadan evvel, düşün bir, ya benden nasıl bir âşık olur? İnsanın sevdası karakterinin yansımasıdır. Sen kavgacı isen, ha bire öfkeli, aşkı da bir cenk gibi yaşarsın. Gönlü pak olanın sevgisi de saf olur. Şu hayatta insan en çok sevdiklerini acıtır. En derin yaralar ailede açılır, kabuk tutsa bile kanar hikâye, içten içe...

Attığımız her adım, yaptığımız her işte kendimizi yansıtırız. Budur çözülmesi gereken bilmece..

ELİF ŞAFAK İSKENDER

1|0
    0|0
  • "...aureliano içinde yaşadığı anı anlatan bölümün şifresini çözmeye koyuldu. bir yandan şifreyi çözüyor, bir yandan okuduklarını yaşıyor, konuşan bir aynaya bakıyormuş gibi son sayfalarda yazılı olayları söyleyerek yaşıyordu. sonra kendi ölümünün nasıl ve ne zaman olacağını öğrenmek için bir sayfa daha atladı. son satıra gelmeden önce, o odadan bir daha çıkamayacağını anlamış bulunuyordu. çünkü elyazmalarında aureliano babilonia'nın şifreleri çözdüğü anda aynalar( ya da seraplar) kentinin rüzgarla savrulup yok olacağı, insanların anılarından silineceği ve yazılanların evrenin başlangıcından sonuna dek bir daha yinelenemeyeği yazıyordu. çünkü yüzyıllık yalnızlığa mahkum edilen soyların, yeryüzünde ikinci bir deney fırsatları olamazdı."

Gabriel Garcia Marquez / Yüzyıllık yalnızlık

1|0
    0|0
  • '' Bir aşkın içinden , kendine sarılıp da örselenmeden

Daha sonra pişman oalcağı şeyler yapmadan çıkabilen

çok az insan vardır ''

Ahmet Altan

1|0
    0|0
  • en büyük mutsuzluk sevgisiz bir hayat sürmektir bundan daha kötüsü de bu dünyadan sevdiklerine seni seviyorum diyemeden gitmektir

1|0
    1|0
  • Şimdi bir yorganın veya bir haçın ya da bir mezar taşının altında veya kolay bir hayalin etkisine kapılmış,ya da bir incil taşır yanında veya bir golf çantası ya da evrak çantası : nasıl da değişirler , nasıl da ! hiç değişmez sandığın herkes.

Bukowski - Suda yan ateşte boğul

1|0
    0|0
  • 'insanlar birbirlerini tanımanın ne kadar güç olduğunu bildikleri için bu zahmetli işe teşebbüs etmektense, körler gibi rastgele dolaşmayı ve ancak çarpıştıkça birbirlerinin mevcudiyetinden haberdar olmayı tercih ediyorlar.'' Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali

1|0
    0|0
  • Yeter beklediğim, bir sabah ansızın çık karşıma,

Benim ol bugün, yarın ve daima,

En ölmezinde sevgilerin gel atıl kollarıma,

Benim ol bugün, yarın ve daima...

1|0
    0|0
  • Bir sokak köpeğini dahi beni severken kullandığın ses tonun ile sevsen sinirden kudurur ve sana zarar vermek isterdim.

Uyurken, bedenlerimiz kek kalıpları gibi birbirine geçerdi.

Şehirde ayak basılmadık yer bırakmaz ve her saçağın altında öpüşürdük.

Elini önüme atıp, seni gerçekten sevip-sevmediğimi en güvenilir kaynaktan kontrol ederdin.

Her yerde birlikte gider, her zaman çok ama çok eğlenirdik.

Tuvalette çişinin sesini duyunca, gülmekten katılırdım.

Seni bir bahar dalına, pirzolalara, yeşil papaz eriklere, porselenden biblolara benzetirdim hep..

1|1
    1|0
  • erkekler şekil vermeyi bekleyen hamurlar gibidir eşler eğer hamura istediği gibi şekil vercek karekterde ve güçteyse mutluluk olası bir gerçek tir. eğer ki gücü yetmez karekteri zıt ise mutsuzluk olası bir gerçek tir.

1|0
    0|0
  • LukretiuBen varken ölüm yok, ölüm varken ben yokum, o halde korkacak ne var? - Nietzsche Ağladığında isimli kitapta yazıyordu. Hayatımı değiştirdi diyebilirim.

1|0
    0|0
  • Hamam tası altın olsa ne cıkar cenabetlerın elınde olduktan sonra...

Mesnevi-Mevlana

1|1
    0|0
  • kitap satan bir mağazada öylesine bakınırken, dikkatimi çeken kitap kapağındaki bir söz; eğer kaderin seni güldürmüyorsa, espiriyi anlamamışsın demektir.

2|0
    0|0
  • "otuz yedinci kural: Tanrı kılı kırk yararak titizlikle çalışan bir saat ustasıdır. o kadar dakiktir ki sayesinde herşey tam zamanında olur. ne bir saniye erken ne bir saniye geç. her insan için bir aşık olma zamanı vardır, bir de ölmek zamanı."

1|0
    0|0
  • ekinler baş vermeden kör buzağı topallamazmışş.

1|1
    1|3
    • Verebileceğiniz düzgün bir cevap yokken.Neden yazarsınız anlamam.

• Cenabet adamın, karısı da cenabet gezermiş? duydun mu hiç?

• istanbullu canın kor buzagı ıstıyoo galıba

• Ahmet Altan “Yanımda kimse olmadığından değil yalnızlığım; yalnız olduğumu söyleyebileceğim kimse olmadığı için yalnızım ben."

1|0
    0|1
  • kıtap okumayı sevmıyorum..aslında okudugum bır kac eser oldu ama hepsı ekonomı ustune yazılmıs kıtaplar ondanda hos bır cumle cıkmaz

0|0
    1|0
  • Düşündüğünü düşündüğümü düşün/Alacakaranlık Şafak Vakti Part 1

1|0
    0|0
  • "... Oysa mesela Selim Işık

Anlatmadan anlaşılmaya aşık

..."

Tutunamayanlar - Oğuz Atay

1|0
    0|0
  • Sen şimdi gidecen ya s*ktir git

1|0
    1|0
  • bana ışık lazımsa ben güneşi isterim

haha

1|0
    1|0
  • ali ata bak :D

0|0
    1|0
  • zaten herşeyimiz kopya bunu da mı kopyalyalım:)

0|0
    1|1
  • Karayla suyu değiştiren insan boğulmayı göze almalıdır.

-Bozkırkurdu

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 11

• Nehir alışkındır karmaşaya, deli dolu akışa.

Zaten çağlamak için bahane arar ya, hızlı yaşar, çabuk taşar.

Atılan taşı içine alır; benımser, sindirir ve sonrada unutur

kolaylıkla. Karışıklık onun doğasında var, ne de olsa.

Ha bir eksik ha bir fazla.

Gel gelelim göl hazır değildir böyle aniden dalgalanmaya.

Tek bir taş bile yeter onu altüst etmeye, ta dibinden sarsmaya...

Göl taşla buluştuktan sonra bir daha asla eskisi gibi olmaz, olamaz.

Elif Şafak / Aşk

Paragraf oldu ama kusura bakma artık:S

2|1
    0|0
  • biliyorum ki öfke geçiyor. bambaşka hallere bürünüyor duygular.

bir zamanlar uğruna ölürüm sandığım kişiler, olaylar, önemler; başka bir şeye dönüşüyor.

unutmak üzerine kurulu insan sistemi.

biraz susabilmeyi öğrenmek gerektiğini anladım

kelimeler çok keskin, çok acıtıcıdır ve kan döker.

bense beni şaşırtacak kadar dövüşçü olup, ortalığı kan gölüne çevirebilirim.

ucundan kıyısından ağzımdan çıkanların tesirini gördüğümden bu yana, bunu pek tercih etmiyorum.

susulmuş, söylenmemiş çok şeyim var.

oysa ne çok anlatıyor gibiyim..

her zaman frene bastım. giderek daha çok basıyorum ve daha çok yoruluyorum.

ve arkamda yaralı bırakmak istemiyorum.

çünkü biliyorum; yaralı insan tehlikelidir.

1|0
    0|0
  • 1|0
    0|0
  • küçük bir odada birlikteydik

birileri kirilov'du

birileri nastasya filipovna

birileri ormanda keman çaldı tek başına

herkes kendi marienbad'ını yaşadı

hortlak yaşamların gölgesine doğru

ölmedi onlar

başka bir biçimde aynı şeyi yaşıyorlar

küçük bir odada birlikteydik

odalar büyüdükçe birlikte olunamıyor...

1|0
    0|0
  • iyi bir kadınla iyi bir erkek birlikte değildir.çünkü kadınlar kötü erkeklere aşık olup iyi erkeklerle dertleşir. victor hugo!

2|0
    0|0
  • '' Rahatsınız, hem ne kolay rahatlıyorsunuz. İçinizde boşluklar yok. Neden ben de sizin gibi olamıyorum? Bir ben miyim düşünen? Bir ben miyim yalnız? '' - Aylak Adam .

2|1
    0|0
  • " İnsanlar birbirlerini tanımanın ne kadar güç olduğunu bildikleri için bu zahmetli işe teşebbüs etmektense, körler gibi rastgele dolaşmayı ve ancak çarpıştıkça birbirlerinin mevcudiyetinden haberdar olmaya tercih ediyorlar." (KMM)

2|0
    0|0
  • "gülüşünüz insanın içini ısıtıyor"

gülyüzlü tarlalar, aziz nesin

çocuk kitabı..

1|0
    0|0
  • ne sen söyledin derdini ne ben sevdgine inandım unut geçen eski günleri bunca yıl snr nasılsn..

1|0
    0|0
  • Ben siyahı severim. Bu sırların ve sessizliğin rengidir.

Ben kırmızıyı severim. Bu şehvet ve gücün rengidir.

ve

you.are.mine :)

0|0
    0|0
  • pardon allah beni böyle yaratmış son kitabı..

0|0
    0|0
Yükleniyor...