Suç ve Ceza adlı kitabı okudunuz mu?

"Önce biraz ağladılar, ama alıştılar şimdi. Aşağılık insanoğlu her şeye alışır!"

...

"Başkalarının zavallılığına bakıp kendi haline şükredenlerden tiksiniyorum."

...

- Şimdi neden hiçbir iş yapmıyorsun?
- Yapıyorum.
- Ne yapıyorsun?
- İş yapıyorum.
- Ne işi yapıyorsun?
- Düşünüyorum.

...

''Denginiz değilim efendim, dengesizim...''

...

"Fakat bir kadın hem zeki hem de kıskanç olursa, iki kadın haline gelir ve bu bir felakettir işte."

...

''Hem böyle yapıyorum hem de yaptıklarımdan korkuyorum.'' diye düşündü. ''Hım... Evet, her şey insanın elindedir. Fakat insan korkaklığı yüzünden çok şeyi kaybedebilir. Gerçek bu. İnsanların en çok neden korktuklarını bilmek isterdim. Onları en çok korkutan şey yeni bir adım atmak, yeni bir söz söylemek...''

...

"Kendi uydurman olan bir yalan söylemek, başka bir ağızdan işitilip tekrarlanmış bir gerçeği söylemekten daha iyidir. Birinci ihtimalde sen bir insansın, ikincisinde ise papağandan hiç farkın yoktur."

...

"Sevdiğimiz varsın mutlu olsun da ne çıkar, varsın hayatımız mahvolsun!.."

...

"Kilitleyecek bir şeyleri olmayan insanlar daha mutludur, öyle değil mi?"

.

"Suç, sosyal düzenin uygunsuzluğuna karşı bir protestodur."

...

"Hiçbir zaman insanlara kötü davranarak düzeltemeyiz onları, özellikle çocuklara iyi davranmak gereklidir. Bir çocukla ilişki kurarken iki kat dikkatli olmalıyız. Ah sizi kendini beğenmiş ilericiler! Siz insanları anlamazsınız. Başka birini ezerken kendinize kötülük ettiğinizin farkına bile varmazsınız."

...

"Sarayından çık, kenar mahallelerde şöyle bir dolaş. Gör ne sefalet, ne çirkinlikler var! Köpeklerle insanlar yan yana yatıyorlar!.. Bir lokma ekmek için namuslar satılıyor."

Suç ve Ceza - Fyodor Dostoyevski

#KitaplarKalpKırmaz

4|0
26|7

En İyi Kız Görüşü

• "Bazen hayatta öyle karşılaşmalar olur ki, hem de hiç tanımadığımız insanlarla, bir tek sözcük bile konuşmadan, birdenbire, tekbir bakışla ilgilenmeye başlayıveririz."

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• okunmalı Raskolnikov a selam olsun

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 25

Erkekler Ne Diyor 6

• Tabii ki.

0|1
    0|0
  • Evet okudum.

0|1
    0|0
  • Okudum

0|1
    0|0
  • O kitap ağırdır herkes kaldıramaz.

0|1
    0|0
  • Öyle cokta etkileyici sözler degil aslında, belkide dil kullanımıyla alakalıdır. Bizim diliizde bizi cezbeden cümleler cevirildiginde anlamını yitirebilir. Ama bu sözler bnei etkilemiyor. Bizi yazarlarımızın cok daha güzel aforizmaları var. Örn: Hakan Günday

0|0
    0|0
  • Okumadım

0|0
    0|0
Yükleniyor...