Sosyalizm, komünizm ve anarşizm arasındaki farklar nelerdir?

ben bunları bir türlü anlayamıyorum aralarında ne farklar var?

0|0
2|6

En İyi Erkek Görüşü

• Benimde anladığım kadarıyla Sosyalizm; İlk önce halkın beklentilerini isteklerine kafa yoran onları düşünen bir saftır... Kominizm; Bir nevi Diktatörlüktür anarşizm de direkiflere kurallara yasaklara karşı bir saftır.

0|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 2

• sosyalizm komunizm öncesi hazırlık evresi gibi birşeydir insanların bilgi kültür seviyeleri artırılır ekonomi ilerletilmeye çalışılır. komunizmde ise artık herkes ne yapacağının bilincindedir. anarşi ise devlet ve otorite varlığını reddeder her insan kendi belirlemeli nasıl yaşayacağını der. bu saatte anca bu kadar anlatılıyor :/

0|0
    1|0
  • bende karıştırıyorum

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• komünistler; rejimle alakalıdır. komünist rejimi siter

sosyalistler ekonomiyle alakalıdır. ekonomik poliikalarla ilgilenirler

anarşistlerin ne istediğini ise hala anlamış değilim. niye yakıyonuz kırıp döküyonuz

1|0
    0|2
  • sosyalizm komunizm öncesi hazırlık evresi gibi birşeydir insanların bilgi kültür seviyeleri artırılır ekonomi ilerletilmeye çalışılır. komunizmde ise artık herkes ne yapacağının bilincindedir. anarşi ise devlet ve otorite varlığını reddeder her insan kendi belirlemeli nasıl yaşayacağını der. bu saatte anca bu kadar anlatılıyor :/

2|1
    1|0
  • Sosyalizm "Herkeze emeğine" yani "eşit işe eşit ücrett" i savunur

Komünizm ise "Herkeze ihtiyacına göre" der :)

Anarşizmse her türlü hiyerarşiye karşı çıkmaktır...

( not : her komunist, sosyalist olmak zorundadir ama her sosyalist komunist olmayabilir..sosyalizm, komunizmin ilk adımıdır)

0|0
    1|0
  • Sosyalizm komunizm'in soft halidir. Anarşizm düzene, otoriteye karşıdır, eylem yapar. Bknz ODTÜ. Öğrenciden çok anarşist barındırır.

0|0
    1|0
  • En basit ve en yüzeysel anlatımla: Sosyalizm geçici bir işçi sınıfı diktatörlüğü, komünizm ise sosyalizm sonrasında ulaşılan sınıfsız bir toplum hali. Sosyalizmde "piyasalar" var, komünizmde yok. Anarşizm ise aile dahil her türlü örgütü yok sayıp bunları kaldırmaya çalışan bir akım

0|0
    1|0
Yükleniyor...