Bu gece hıdırellez ritülleriniz neler ?

belki unutanlar vardır bu gece dualarla gül dibine dilekler yazılır, bazıları, toprağa gömüp gün doğmadan alırlar yazdıklarını , sizin bildikelirniz neler,

ateş üstünden atlayanın da evi olurmuş , buralarda ateş yakanda yok ;(

Güncellemeler:
hızır yardımcısı olsun darda olanların

0|0
1|5

En İyi Erkek Görüşü

• Bu yüzden Edirne bugün ayrı bir güzel :)

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Asla müslümanlık dininde yeri yoktur. "Şirke girer".

Dilek yalnız Allahtan dilenir.

Onun dışında medet umduklarınız için ahirette güzel sorular hazırlanacağını haber veriririm. Bu tip ritüeller, putperestlikten, paganizmden, ateşe tapıcılıktan günümüze kalanlar... İsteyen uygulasın tabi de, ahirette bana demedi demesin...

0|0
    0|0
    • kardeşim bir asan da var mı senin ? Dilek ve dualar tabiki Allah içindir. bu kadar ciddiye alınacak bir durum yok, Hızır 'ın varlığına inanıyorum ama sen inanmayabilirsin, dilek ve dualarda tek bir şekil tip yoktur, herkesin inancı kendine,

• Hz. Peygamber'e soruyorlar bir ayetin açıklamasını. "Pek çoğunuz şirke bulaşmadan iman etmezsiniz" ayeti. Açıklıyor. "Bundan sonra artık bir daha ne aya ne de güneşe iman edersiniz. Burada bahsedilen gizli/örtülü şirktir."

Peki o nedir diye soruyorlar.

Dini temsil ettiğini düşündüğünüz kişilerin ağzından çıkanı dinin kendisi saymak da şirktir diyor ve ekliyor, "gizli şirk benim ümmetimin içine, karanlık gecede, kara kaftanın üzerinde ilerleyen kara karıncanın ayak sesiyle girer."

• Allah dışındaki bazı şeylerden, nehirlerden, çiçeklerden, mekanlardan, zamanlardan birşeyler beklemek/dilemek de işte bu karıncanın ayak sesidir.

Benim bu ayrıntıyı fark edecek bilgim, birikimim oldu çok şükür. Ama bu ayrıntıyı fark etmek pek çok kişiye nasip olmaz. İlk anda fark edemezler. Ben sadece bu olguyu dillendiriyor, gözünüze sokuyorum ki düşünüp haklıya/haksıza karar verebilesiniz.

Hayata renk katmak için dini kullanmanın yanlış olduğunu nasıl anlatsam bilemiyorum. Sizlerin tercihi.

• sevgilisi olmayanlara umut mu ?

0|0
    0|0
  • Sokaklarda kutlanan ( Ahırkapı ) herkese açık olan etkinlik, içince sapıtan beyinsizler yüzünden daha doğrusu ooo hadi parti var gidelim kızlara sulanırız diyen tipler yüzünden pek eğlenceli geçmiyor diye biliyorum. Zaten Sultanahmet meydanına almışlar orda da pek içilmez .

Ben hiç katılmadım. İstanbulda gece takılmaktan nefret ediyorum maalesef.

Hıdırellez şenliği daha ok Türki devletlerde yaygın oluyor. Özbekistan, Kazakistan gibi. O gün resmi tatil oluyor ( artık oluyor mu bilinmiyor ) ateş üzerinden atlanıyor, manili şarkılar söylüyorlar, tabii dua tarız şeyler bunlar işlerinin bereketli geçmesi gibisinden isteklerde bulunuyorlar.

Kaynak: Annem ve kendi bilgilerim :D

0|0
    0|0
  • Güzel bir gelenek olmakla birlikte,

Batıl inançlar olduğunu düşünüyorum.

Ateş üstünden atlama ile dilek kabul olmaz :)

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

Yükleniyor...