Balaban Hasan'ı daha önce duydunuz mu?

#Osmanlı Devleti içerisinde en kuvvetli ve en çok dil bilen yeniçeri: Balaban Hasan. Çok fazla dil bilmesi sebebiyle istihbarat askeridir. Zayıflayan #Viyana'nın kuşatılmasını isteyen Balaban Hasan durumu sadrazam Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'ya bildirmek üzere #İstanbul'a gelir.

Balaban Hasan, Avrupa'nın ve Viyana'nın durumunu Sadrazam Merzifonlu Kafa Mustafa Paşa'ya bildirir. Fakat sadrazamın umursamaz tavrı Balaban Hasan'ı öfkelendirir ve sadrazama hakaret eder. Bir yeniçerinin kendisine hakaret etmesini yediremeyen Merzifonlu Kara Mustafa Paşa, Balaban Hasan'ın kellesinin alınmasını ister. Konuşmaları dinleyen yeniçesi ağası ve yeniçeriyle, Balaban Hasan'ı cellatlara götürürken kaçmasına izin verirler.

Sürgün yıllarından birkaç yıl sonra Osmanlı'nın II. Viyana kuşatmasına sefer düzenlediğini öğrenen Balaban Hasan, kaçak olarak orduya katılır. Savaş meydanında ağır yaralanan Balaban Hasan, bulduğu bir atla oradan uzaklaşır. Bilinci kapalı bir şekilde ilerlerken kaderi onu İtalya'nın #Moena köyüne getirir. Köylüler buldukları bu yaralı genci iyileştirirler. #İtalyanca da konuşabilen Balaban Hasan köy halkıyla çok iyi anlaşır.

Bir zaman sonra köye #Alman askerleri gelir ve erzak, vergi ne var ne yok alırlar. Buna anlam veremeyen Balaban Hasan köyü ayaklandırır. Onlara bir sonraki vergi toplamaya kadar yeniçeri ocağında öğrendiği savaş taktiklerini öğretir. Daha sonra tekrardan vergi toplamaya gelen askerler karşısında Balaban Hasan komutasında askeri birliği görünce şaşırır ve geri çekilirler.

Balaban Hasan bu köyün tarihinde o kadar büyük önem taşımaktadır ki, köy o günden bugüne La Türkiye olarak anılmaktadır. Köy meydanlarında ise Balaban Hasan'ın heykelleri ve #Türk bayrakları bulunmaktadır. Aradan 300 yıl kadar geçmesine rağmen buradakiler Balaban Hasan'ın soyundan geldiklerini ve #Türk olduklarını iddia ederler.

NOT: II. Viyana kuşatması da başarısız olduğu için sadrazam Merzifonlu Kara Mustafa Paşa idam edilir.

Balaban Hasan'ı daha önce duydunuz mu ?

• Duydum.
    14% (1)33% (2)23% (3)Oy Ver
  • Duymadım.
    86% (6)67% (4)77% (10)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

2|0
2|3

En İyi Kız Görüşü

• İlk kez duydum, paylaşım güzel olmuş.

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Hikayenin başını İlk ke duydum. Yani istihbarat ve Merzifonlu kara Mustafa paşa ile yaptığı konuşmayı felan... Ama kalan kısmını biliyorum yıllar önce televizyonda bir çok kez gösterdiler hatta her yıl anma töreni yapıyorlar die aklımda kaldı. Bu güzel paylaşımın için teşekkürler

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Duymadım

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Cok etkileyici paylasim super arastiracam bunu atamizin ruhu şad olsun

0|0
    0|0
  • Hasan balamanı duydum, rahmetli ısparta belediyesinden iyi aşırmıs diyorlarrrr

0|0
    0|0
Yükleniyor...