Neyzen Tevfik ve eserlerini sever misiniz?

Güncellemeler:
Büyük üstatdan bir dörtlük daha...

Alemin bağ-zârını sikeyim!
Sümbül ü verd ü nârını sikeyim!
Andelib-i nizârını sikeyim!
Hâsılı nev-baharını sikeyim!
İyi bayramlar herkese :)

1|4
11|26

En İyi Erkek Görüşü

• Büyük adammış rahmetli, onun döneminde şimdiki yobazların dedeleri yaşıyormuş, hani şu Kubilayı linç eden yobaz kafirlerden bahsediyorum. Eserlerinde genelde vatanhaini yobazları hedef almıştır.
    Neyzen Tevfik halktan hiç kopmadan, halk ağzıyla ve halkımıza ait pratik zekayla kaleme almıştır eserlerini.
    Ruhu şad olsun

2|1
    0|0

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 25

• bir kıssa anlatalım madem (olayı anlatan kişi neyzen'i olayın doğruluğu, yanlışlığı hakkında konuşturamadığını söylüyor, fakat sükut ikrardan gelir demişler diyor)
    atatürk neyzen'in ününü duymuş olacak ki, çağırtmış köşküne sohbet etmişler, uzun uzun aşkla üflemiş neyzen.. ardından sormuş atatürk..
    - senin çok fazla içki içtiğini söylüyorlar, benim kadar içer misin?
    neyzen düşünüyor, içkinin hududu olmaz.
    - ne kadar içersiniz?
    - iki tane kiloluk rakı içerim.
    ata kelimelere basa basa şu sözleri söylemiştir, neyzen'in gözünü korkutmak istemiştir.
    - nasıl içersiniz?
    - canım ne isterse; susuz, mezesiz.
    neyzen:
    - ben de iki kiloluk içerim ama, öyle içmem.
    neyzen'in arzusu ile ortaya kocaman bir emaye kase geliyor, iki kiloluk rakıyı neyzen kaseye boşaltıyor. başını sokup lıkır lıkır içecek zannediyorlar. fakat neyzen'in isteği daha bitmemiştir, bir somun ekmek ve irice bir kaşık geliyor. neyzen ekmeği lokma lokma koparıp kasedeki rakının içine bastırıyo. lokmalar rakıyı iyice çektikten sonra çalakaşık yanaşıyor.
    yine anlatılanlara göre, ata:
    - pes, pes, diye bağırarak ayağa fırlamış ve elleriyle yüzünü kapamış, ayrılırken de saygılarını sunmuştur. yine rivayete göre ata öldükten sonra neyzen, evinden haftalarca çıkmamış..

1|0
    0|0
    • Bu adam, hem Osmanlı hemde Cumhuriyet tarihinin ilk Kemalistidir. (Kendisi 1879 doğumlu yani Atamızdan 2 yaş büyük)
      Zaten Ulu Önder Mustafa Kemal'i seven, onun yolundan giden herkes benim canımdır

• sevilmezmi üstat tabiki severiz

1|0
    0|0
  • son şiirini lisedeyken tahtada okumuştum :) ama sevmem ibneyi (ibne dedim diye kızmaz umarım (!)) .
    Bakmayın bu kadar duyar kastığına kendisi de az yobaz değildir (yobazlık için bknz (2-3):http://www. tdk. gov. tr/index. php? option=com_gts&arama=gts&guid=TDK. GTS.577bd2c2916cf4.69838416 )
    el-hasıl edebiyat güzel şey. kalemin iyiyse eğer ne söylediğinin önemi yoktur. süslü söylemen "vay be adama bak ne konuşuyor ne kadar haklı" tepkilerine sebep olur bu ülkede.
    her konuda öyle değil miyiz içerik önemsizdir hep kıyafete bakarız.

0|0
    0|0
  • severim
    #:S

1|0
    0|0
  • En sevdigim ve saygi duydugum şairlerdendir. be hey durzi şiiriyle bütün yobazlarla akrabalık bagi kurmuş Atatürk hayranı bir vatanseverdir. Özellikle Atatürk le yaptigi rakı yarısı mizahi yönünü ve hayat tarzını anlamaya yeter diye düşünüyorum.

1|0
    0|0
    • Bu adam, hem Osmanlı hemde Cumhuriyet tarihinin ilk Kemalistidir. (Kendisi 1879 doğumlu yani Atamızdan 2 yaş büyük)
      Zaten Ulu Önder Mustafa Kemal'i seven, onun yolundan giden herkes benim canımdır

• Işıklar içinde uyusun...
    Su-i tedbirimle ya hu öyle. oklaştı ki işim
    hem ağzıma. ıçtı felek hem de.. ildi geçmişim

Neyzen Tevfik

1|0
    0|0
    • Tanrı ölmez, O dilerse görünür bir müddet,
      Kaybolunca O’nu kalbinde bulur her millet.
      Biliyormuş kaderin cilvesini evvelce,
      Bütün ecrâm-ı semâ yasla büründü o gece.
      Yaklaşan bir acı önce güneşi korkuttu,
      Ay tutuldu diyemem gökyüzü mâtem tuttu.
      Ata geçtin ebedin mevki-i müstahkemine
      Bir direktif veriyor arza, beşer âlemine!
      Bize ilhâm ile isâl ediyor her haberi,
      Ki O’nun kudret-i külliye, emirber neferi.
      Bağladı dâr-ı fenânın ebede telsizini,
      Güdelim açtığı yollardan mübârek izini.
      Atatürk’ ün beşere sunduğu peymânı budur:
      Atatürk’ e inananlar er olur, sulhu korur!

• Halk ihtilali.
      Şimdi diyeceksinki bu sığır halk, ne zaman yanacakta, ihtilal yapacak.
      Emin ol, o vatanhainine oy veren insanların %15 i uyandı, li bu bile yeterli

• Genede güvenmiyorum...

• Doğru konuşuyor bu adam. Çok doğru hemde severiz

1|0
    0|0
  • bana yar olmayan eserini çok severim itfaiye hortumu kilit kelime :D

1|0
    0|0
  • Severim 😄

1|0
    0|0
    • Onu seveni bende severim :)
      Onu sevmeyenler zaten malum kişiler
      yani şey kılı yobaz pislikler

• :D :D

• Atatürk!.. 👈🏻👍🏻✋🏻

• Severim.

1|0
    0|0
    • Bu adam, hem Osmanlı hemde Cumhuriyet tarihinin ilk Atatürkçüsüdür

• Hadi ya bilmiyordum hiç araştırmadım adamı arada şiirleri denk geldikçe okudum sadece.

• Acık sözlügü severim fakat adam edebiyat yapacagım diye sövüp sayıstırmıs degindigi noktalar haklı noktalar fakat sevmiyorum :)

1|0
    0|0
  • aynen. hak edene hak ettiği lafı söyleyeceksin!

1|0
    0|0
  • Be Hey Dürzü Neyzen'in değil, ilgi çeksin diye altına Neyzen Tevfik yazılmış bir şiir. Neyzen Tevfik sevenlerinin %90'ı da o şiir için sevdiğini düşünürsek, devamı sizde.

0|0
    0|0
  • son söz on numara :D kıllar gelsin :D

1|0
    0|0
  • Hayatını okuduktan sonra rakıya başladım

1|0
    0|0
  • Verirse verir vermezse leylayı da seveyim 😄

1|0
    0|0
  • takip ettiğim biri değil, ama sağda solda karşıma çıktığında gülümsetiyor. zeki biri olduğu belli.

1|0
    0|0
  • Severim harbi adamdır

1|0
    0|0
  • Küfür den başka meziyeti olmayan insanların eserlerinin neyini seveyim.

0|0
    0|0
  • karnıma agrılar girdi :D :D :D

0|0
    0|0
  • ahaha son ikisinde koptum biliyodum gerçi şiirlerini sevdiğimiz abilerdendir.

0|0
    0|0
  • 1. Si dışında diğerleri uydurmadır. Neyzen Tevfik adına uydurulmuştur...

0|0
    0|0
    • araştırdım biraz, bu dördüde ona ait

• İnternetten araştırmıştım zaten, ayrıca edebiyat fakültesinde okuyan bir arkadaşımada sormuştum

• Bende onu diyorum internetten araştırdın. Bilakis edebiyat konusunda internete güvenme derim. :) Zaten neyzenin eserleri muallaktadır bir çoğu atfedilmiştir aslında. :-

• Sevmem ben

0|0
    0|0
  • Kadınları aşağılıyor çoğu zaman

0|0
    0|0
  • Bektaşi'nin kalenderliği.

1|0
    0|0
    • Aynen.
      Kurban olmuşum Bektaşi kültürüne ve geleneğine

Kızlar Ne Diyor 10