Sanat konusundaki görüşünüz nedir arkadaşlar? Sanat sanat için mi ; sanat toplum için mi?

Bence sanat toplum için değil, sanat sanat içindir arkadaşlar, çünkü sanat insan duyguları ile ortaya çıkar ve biriciktir. Fayda sanatın işlevlerinden biridir ve olması da zorunlu değildir. Bugün SSCB'de çekilmiş bir sinema filminden zevk alan ben aynı zamanda, Hitleri filme almasına karşın mükemmel, sanatsal bir belgesel film ortaya çıkaran Leni Riefenstahl'i de seviyorsam ve filmleri İMBD'de en iyi ilk 10 belgeselden biri oluyorsa demek ki sanat sanat içindir. Yanlış mıyım?

• Sanat Sanat İçindir
    62% (38)43% (26)52% (64)Oy Ver
  • Sanat Toplum İçindir
    38% (23)57% (35)48% (58)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
4|24

En İyi Erkek Görüşü

• sanat sanat içindir. sanat mükemmelliğe ulaşma isteğinde bulunur. bu istek bir öncekinin destekcisi bir sonrakinin ilham kaynağı olur. bu ahenk içinde işleyen yapıda toplum sadece sanat içinde parlayan ışıktır.

0|1
    0|0
    • Katılıyorum. Bir Tartovsky filminden de zevk alıyorum. Ama favorim Riefenstahl. Çünkü onun filmleri öyle filmler ki ne gösterirse göstersin mükemmel bir sinematik haz yaşatıyor izliyenine. Ancak karşıma çıkan her beş makaleden en az ikisinde kadını yerden yere vuruyorlar. Kadın sanat için sanat yapmış. Tamam hitlerin yakınındaymış, Nazi döneminde de Soykırıma şahit olmuş fazla bir şey yapmamış ki yapamazdı da, çünkü idam edilirdi. Onun bütün bunlar yüzünden sinematik değerinin reddedilip sürekli olarak eleştirilmesine katlanamıyorum. Bence Olympia dünyadaki en iyi filmlerden biri. Ancak Triumph Des Willens filmi nedeniyle sürekli propaganda film yönetmeni denmesine katlanamıyorum. Hatta bazı yazarlar onun için entellektüel değil diyorlar tezlerinde. Çünkü eleştirel değilmiş. Ben mi hatalıyım düşüncem de bilmiyorum ama çok saçma geliyor. Sanatçı belli bir bakış açısına sahip ise ve bir şeyi farklı şekilde yorumluyorsa o da yorumladığı şeye karşı bir süzgeç işlevi üstlenmemiş midir?

• Asıl ben teşekkür ederim. Özellikle bu sitede Leni Riefenstahl'i bilen biri çıkması ve onunla Leni hakkında uzunca ve derince bir sohbet edebilmek beni çok mutlu etti. Onun hakkında kendim dışında bu kadar detaylı bir şeyler bilen birilerini görmek sanatsal bağlamda sinema ve benim için de keyif vericiydi. İlerideki sorularımda da bu derim yorumları görmek isterim. Bir taraftan da Leni Riefenstahl'i nasıl ve ne zaman bu kadar öğrendiğinizi ve sinema ile akademik olduğu kadar profesyönel bağlamda da ilgeleniyor mu merak ediyorum. Ya da bir yerde bu konu ile ilgili yazıyor mu? Bu sorumun da cevabını merakla beklerken, sabrınız, hitabınız, bilginiz ve açıklayış şeklinizle hak ettiğiniz EİG'yi size veriyorum.

• teşekkür ederim. sorularınızı yakalayabilirsem mutlaka bir kaç düşüncemi söylemek isterim. sinema benim hayatımda farklı bir yere sahip. aslında diğer sanatlar içinde öyle. her şey kubrick in o karesi ile başladı o gün bugündür yaklaşık 15 seneyi devirdim. yok yok öyle yazı ile ilgili her hangi bir çalışmam olmadı bir yerde. arkadaş arası sohbet sadece :)

Kızlar Ne Diyor 4

• Sanat sanat içindir. Alımlayıcısından bağımsız estetik bir değere sahiptir. Köydeki bir çobanın anlaması için değil

0|2
    0|0
  • şimdi sanatçı nedir sorusunu düşünmek gerekir benim anlayışıma göre sanatçı toplumdaki herkesten algıları daha keskin ve olaylara farklı açılardan bakıp anlayan hisseden dünyayı herkesten farklı bir şekilde yorumlayan anlayan kimsedir. sanat sanat içindir dersek sanatçının yaşadığı ülkede olan bir olayda sanatçı ürünleriyle tepkisini koymaz sadece kendi derdinde olur bu da toplumla bütünleşmemesine sebep olur gerçek bir sanatçı yaşadığı ülkeye mal olabilendir. onu sanatçı yapan da kendisinden başka diğer insanlarında duygu ve düşüncelerini hissetmesi ona göre ürünler vermesidir yani verdiği üründen hem kendisi hem de içinde yaşadığı toplumun zevkini duygularını anlatmalı diğer taraftan da sanat tamamen toplum içindir dersek de bu anlayışa göre yazılmış kitaplar faydalı bilgiler kitabından öteye gitmez. sana sanat için olursa bir amacı olmaz bu bir kısır döngüdür ya bence gerekli durumda sanat sanat için olmalıdır gerektiği durumda sanat toplum için olmalıdır milli mücadele savaştan çok edebiyatçıların zaferidir.

0|0
    0|0
    • Sanat toplum için olduğunda estetik kaygılar hep ikincil planda oluyor. Ayrıca sanat sanat içindir bir kısır döngü değildir. Neden kısır döngü olsun ki? Aslında toplum için sanattan daha özgürdür. Çünkü sınırlamalar ve didaktizim yoktur.

• sanat sanat için

0|1
    0|0
  • sanat toplum için olsa daha iyi bence

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 23

• Bu değişkenlik gösterebilir. Sanat sanatçının özgürlük alanıdır. Toplum için bir şeyler yapma fikri varsa bunu o yönde yedirir eserine. Sanat bir dışa vurumdur. Sanatçının bilinçaltı da diyebiliriz. Bir derdi , anlatacağı bir şeyleri olmayan kişi sanat eseri üretemez. Popüler kültüre hizmet etmekle kalır.

0|1
    0|0
    • Size göre toplum için yani.

• Ben hala bekliyorum.

• aklımda. kusura bakma vaktim yoktu çalşyrm. bugün de çalşcğm. gece 11-12 gibi anca evde olurm fırsat bulablrsem bu gece yazarm yorum. bulamazsam 2 günlğne memlekete gidip gelcem dönşte mutlaka yazarım. aklımda ;)

• bu bence değişkenlik gösteriyor. bence göstermeli de. sevmediğim, düşüncelerini yanlış bulduğum bir sürü yazarı veya sanat adamını seviyorum, takip ediyorum. sanat toplum için olursa özgünlüğünü kaybeder. sanat sanat için olursa da... bunu bir yere bağlayamadım ama bir bağlantı kesinlikle kurulmalı. bazı şeyleri hiç sevmediğim halde takip ettiğim de oluyor. mesela basit bir örnek vermem gerekirse. leyla ile mecnun dizisi. sanatsal anlamda bir b. k yoktu dizi de. ama toplumun ufkunu açtığı, dizi sektörüne yeni bir renk kattığı için hep savunuyorum diziyi. sanat için sanat doğru yapılır ise, senin mantığın da doğru kabul edilebilir. bir sanatçı spermini peçeteye koyup, sergisinde bunu insanlara sergiler ise sokayım öyle sanat için sanata.. bence kesinlikle ikisinin ortamı olmalı. kahve ağzıyla anlattık ama anlamışsındır umarım.

0|0
    0|0
  • Yanlışsın çünki toplum olmadıktan sonra sanat hiçbirsey ifade etmez. Senin bir brey olarak o iki filmide seviyor olman o yapıtların başarım oranlarını belirleyen ölcüt olmanı sağlıyor. Buda sanatın sanat için değil toplum için olduğu ve olması gerekliliğini ortaya koyuyor. Zira sanat sanat için olsa idi o zaman ahlak kuralları estetik veya genel gecer bütün yargoılar bir tarafa bırakılarak yapılan bütün çalışmalar olumlu değerlerle değerlendirilmeli idiler. vakıa durum böylemidir. yapılan yapıtın başarımı toplumun beğenisi ile muteberdir. Dolayısı ile sanat toplum içindir ve topluma hizmettir. sanat sanat için olsa idi sanata birey beğenisini beklemek külliyen bir mantık hatası olurdu. Ve hali ile sergiler sinemalar vs vs amacın özüne ters düşerlerdi.

0|0
    0|0
    • Başarı oranı hiç bir zaman alkış ya da toplulukların beğenileri ile ölçülemez. Bundan 100 yıl önce beğenilmeyen bir tablo bugün trilyonlar edebilir hatta paha biçilmez derecede sanatsal sayılabilir. O iki eser beğeniyle karşılandı. Çünkü sanat sanat içindir işlevini yerine getirdi. Toplulukların bu eserleri beğenmesinin nedeni toplumsal yarar gözetilerek değil, estetik hazlar gözetilerek yapılmış olması. Siz ise sanatın amacını değil sanatın var olması için gerekli olan temel etkenleri söylüyorsunuz yani insanlığı, toplumu. Ancak burada kast edilen toplum, yararcılık temeline kurulmuş yapıtları ele almaktadır. Bir sanat yapıtı bu iç güdülerle yapılmaz.

• Sanat bireyseldir. Toplumsal olarak yapılmaz sanat. Bu böyledir. Aksi halde sanatın estetik ve bireysel yönüne ters düşer

• Ayrıca sanatın sanat için olmadığı yerde sürekli toplumsallık olacağından duygusallık ve üretkenlik ikinci planda kalabilir.

• bence hatalı diye bir kavramın bulunması biraz garip. bütün sanatları yüreğine almış bir sanatın salt eleştirisini sadece yönetmen yapar

0|1
    0|0
    • Ama yapıyorlar işte çok acı. Neymiş naziymiş, neymiş kitleleri kontrol altına almak için film yapmışmış... Saçmalığa bak. Güzel olan her şey sanattır.

• sanat için çünkü sanat estetik zevk verir

0|2
    0|0
  • Herkesin bildiği bilgi bilgi değildir yetenek dediğin şey azınlıklar tarafından bilinip kavranması gerekiyor aksi halde o da yetenek değildir

0|1
    0|0
  • aslında sanat sanat içindir ama toplum olmasa sanat bir hiçtir

0|1
    0|0
  • Toplum da sanat zekası yükselirse sanat sanat için olsa bile toplum anlar

0|0
    0|0
  • Sanat, toplum içindir. Çünkü, bir kişi sanat eseri yapıyorsa bunu kimseye paylaşmadan yapamaz. Mesela basit bir örnek;

Dünyada hiçbir insan olmasa sadece tek siz kalsanız ve bir resim çizseniz sanat sanat içindir diye, bundan mutlu olur musunuz olmazsınız o yüzden bir beğeneni olacak ki sanatın değeri bilinsin :)

0|0
    0|0
    • Bakın herkes bunu söylüyor ama bu yanlış bir düşünce. Siz sanatın Varoluşsal gereksinimlerinden biri olan toplum algısını söylüyorsunuz. Ben ise sanatın amacı ve yönelimi ne olmalı diyorum. Buradaki toplumdan kasıt yarar algısıdır. Yarar gözetilerek, asıl amaç yapılarak sanat yapılmaz diyorum. Eğer sanat toplum için olursa topluluklar arası çatışma olur ve sanatsallık ikinci plana itilir. Çünkü sanatsal olgular ideolojik yaklaşımlara göre incelenir. Hangi ideolojik yaklaşımda ortaya çıkarsa çıksın sanat her şeyden üstün tutularak incelenmeli.

• Madem biliyosun bize niye sordun o zaman :) :)

• Bence ikisi de. Sanat sanat içindir çünkü gelişmesi gerek güzelliğin ortaya çıkması gerek.

Sanat toplum içindir çünkü ürettiğini toplumlara aktarmak istersin.

0|0
    0|0
    • Bu çabayla verilen eserlerin sanatsallığındam şüphe ederim. Sürekli bir didaktizm sanatı kendi çizgisinden çıkarır. Toplum için sanat yapanlar toplumu üstün tutarlar. İdeolojik yaklaşımlarına göre sanatı irdelerler. Oysa sanat her şeyden üstün ve güzeldir.

• ''Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.''

Sanat toplum içindir.

0|0
    0|0

• Bakın herkes bunu söylüyor ama bu yanlış bir düşünce. Siz sanatın Varoluşsal gereksinimlerinden biri olan toplum algısını söylüyorsunuz. Ben ise sanatın amacı ve yönelimi ne olmalı diyorum. Buradaki toplumdan kasıt yarar algısıdır. Yarar gözetilerek, asıl amaç yapılarak sanat yapılmaz diyorum. Eğer sanat toplum için olursa topluluklar arası çatışma olur ve sanatsallık ikinci plana itilir. Çünkü sanatsal olgular ideolojik yaklaşımlara göre incelenir. Hangi ideolojik yaklaşımda ortaya çıkarsa çıksın sanat her şeyden üstün tutularak incelenmeli.
      Yorumla

• Ayrıca Atatürk bu sözüyle sanatın uygarlık için olan gereksiniminden söz ediyor. Bu da sanatın var olması için gereken şartlardan biri olan toplum algısını ortaya koyuyor. Ama bu demek değil ki Sanat yapılması için toplum gerekli olduğundan sanat toplum içindir. Toplum bir şeyi neden beğenir? Estetik olduğu için beğenir. İşte bu da sanatın amacıdır ve nedenidir. İkisi farklı şeyler karıştırmayalım.

• nihat hatipoğluna sorulan sorular gibi bu soruda. yap gitsin kime yaparsan yap topluma yap kendine yap aşkına yap komşuna yap.. yapda o yerini bulur nasıl olsa.
    entel dantel olacağım diye saçmalamayın gözünüzü sevem

0|0
    0|0
    • Entel olmak istiyoruz. Bu ülkenin entellere ihtiyacı var. Akşam derbi izleyip zıbaranlara değil. Beğenmiyorsan okumazsın. Yorum yapmazsın.

• bunlar hep cahillik işte entellik sandığın ne bilmiyorum fakat şu saçmalaman entellikle pek bir alakası bulunmuyor sana yanlış anlatmışlar canım. sanat sanat için mi yoksa toplum için mi diye saçmalayarak entel dantel olunmuyor. ülkenin hangi gelişmemiş noktasına el atıyorsunuz hengi kültür eksikliğini sosyal anlamda halkın anlayacağı dilden yaklaşarak anlatıyorsunuz. senin bu sorun kültürün yozlaşmış olduğunun ispatından öteye geçemiyor malesef. daha geniş düşün. bırak sanat kimin için ne için yapılır kısmını sen yap üstüne alan olursa olur almayan olur ise sanat yapmış olursun topluma erişememiş olursun. konuyu daha nasıl anlatayım bilemedim seviyene çıkamadım galiba entel dantel :)

• Ben entel olduğumu iddia etmedim. Entellektüelite'ye ihtiyacımız olduğunı söyledim. Evet sanatın nedeni ve amacı felsefenin alt dallarından sanat felsefesinin bir tartışma konusu. Ama türkiye'de bunu tartışan kaç kişi vardır diye sorduğumuzda aldığımız yanıt çok az. İşte değinilen bir sorun. Sanat hakkında ne derece konuşuyoruz? Ülkenin sorunları siyasal problemlerden mürekkep değil. Sende bunu bu şekilde gördüğün için bu konuda yozlaşmış görünüyorsun. Açık ve net. Bugüne dek bu platform'da ne kadar çok sanat ve kültür bencesi yazdım çoğu süper bencedir. Senin sorun anlıyışına uymuyor diye beni ve burada tartışanları yargılayamazsın. Eğer yaparsan asıl cahillik budur.

• Sanat, "sanatçı"yi bilenler tarafından "sanatçı"nın, eserleri olan insanlara anlatılmasidir, bence...

0|0
    0|0
  • Sanat her ikisi içindir. Sanatı sanat yapan sanatçının hayal gücüdür. Sanatçı özgürdür istediği tarzda sanatını sergileyebilir sanat bu yüzden sanat içindir. Fakat topluma hitap ettiği ve mesajlar verdiği içinde toplum içindir :)

0|0
    0|0
  • sanat para içindir

0|0
    0|0
  • bir sanatçı olarak sanat insan içindir..

0|0
    0|0
  • Sanat toplum icin olmali ama toplum sanattan anlamiyor

0|0
    0|0
  • Gunumuzde sanat para icindir otesi yok.

0|0
    0|0
  • Benim için

0|1
    0|0
  • hadi tanzimat edebiyatıyla serveti fünun edebiyatını tartışalım :)

0|0
    0|0
  • sanat para kazanmak için =))

0|0
    0|0
  • Bence^' den sonrasını okumayanlar beğensin

0|0
    0|0
  • Sanat toplum içindir anlayışı

0|0
    0|0
Yükleniyor...