#Takvim Kullanıyor musunuz?

#Takvim Kullanıyor musunuz?
9 Eylül 1916 Tarihli Osmanlıca Takvim

Takvim Zamanın Yüzyıl, Yıl, Ay, Hafta ve Gün Gibi Parçalara Bölünüp Düzenli Bir Sırayla Gösterildiği Çizelgedir.

Takvim, Sosyal, Ticari, Dini Ya da İdari Amaçla Gün Organize Eden Bir Sistemdir.

Takvim Organizasyonu Zamanı Dilimlere Bölerek, Gün, Hafta, Ay ve Yıl Gibi İsimlendirilerek Yapılır.

Dünyada En Çok Miladi ve Hicri Takvimler Kullanılır. Miladi Takvim, HZ. İsa A. S.'mın Doğumunu (0) Olarak Başlangıç Alır ve Güneş'e Göre Hazırlanmıştır.

Hicri Takvim İse HZ. Muhammed (S. A. S.) Efendimizin Mekke'den Medine'ye Hicretini Başlangıç Olarak Alır (622) ve Ay'a Göre Hazırlanmıştır.

İlk Babil Takvimleri Kameri Ay'ı, Yani Birbirini İzleyen İki Dolunay Arasındaki 29,5 Günlük Dönemi Temel Alan Bir Sistemdi.

Bu Döngüye Göre 365,24199 Gün Olarak Gözlemlenen Ortalama Güneş Yılından Daha Kısa, 354 Günlük Bir Ay Yılı (Kameri Yıl) Ortaya Çıktı.

Güneş Yılına Dayalı Takvimi İlk Geliştirenler, Eski Çağ Mısırlıları İdi. Mısır'da Yaşam Nil Taşkınlarının Etrafında Dönüyordu. Gece Göğünün En Parlak Yıldızı Olan Sirius, Her Yıl Nil'in Taştığı Zamanlarda, Gün Doğumundan Hemen Önce Parlamaktaydı. Mısırlılar Takvimlerini Bu Olayla İlgili Yapılandırdılar.

Mayalar da Zaman Kaydı Tutmakla İlgileniyorlardı Ama Takvimlerini Yıllık Bir Dönemle İlişkilendirmemişlerdi. Onlar Hem Geçmişe Hem de Geleceğe Yönelik Bir Takvim Sistemi Kurmuşlardı.

İlk Takvimin Mısırlılar Tarafından Bulunduğu da Söylenmektedir.

Modern Takvimlerin Temeli İse 8'inci Yüzyılda Atıldı.

Bu Takvimler MÖ 46 Yılında Jül Sezar Tarafından Kullanıma Sokulan Jülyen Takvimine Dönüştü.

Jülyen Takvimi, Son Şekline MS 8 Civarında, İmparator Agustus Döneminde Kavuştu.

#SerKan1923

@AsenaKrgzz @benaslındayoğumm @_EbuTurab_ @KntszmLq @Rüyamdagörsem @siray @Tugbu

@mehcab @Bakırköylüm @Bıyıklı20 @Dark_Trouble @Hüzün_Kovan_Kuşu @нейтральны @KalpsizBey @kaptanpırays @KurabiYe @NesliTükenmişErkek @TheKerim54

• Evet Kullanıyorum
    81% (13)67% (8)75% (21)Oy Ver
  • Hayır Kullanmıyorum
    6% (1)33% (4)18% (5)Oy Ver
  • Diğer (Belirtiniz)
    13% (2)0% (0)7% (2)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

1|1
12|12

En İyi Kız Görüşü

• Aslinda evde var cocuklar görsün bilsin diye ama coğunluk Applerimi kullaniyorum

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 11

Erkekler Ne Diyor 11

• mehmetçik vakfının Atatürk takvimini kullanıyorum oohhhh canıma deysin Arap köpeğinin takvimini eve sokmuyorum.

0|1
    0|0
  • Evet

0|1
    0|0
  • Takvim var ama pek bakmam

0|1
    0|0
  • Kullanıyorum

0|1
    0|0
  • Kullanıyorum.

0|1
    0|0
  • kullanıyorum

0|1
    0|0
  • Telefondaki takvimi kullaniyorum :D

0|1
    0|0
  • takvimsiz olmaz
    namaz saatlerini görmem gerek

0|1
    0|0
  • Okul zamanıysa kullanıyorum. Tatildeysek pek önemi olmuyor günlerin sadece cumayı biliyorum :)

0|1
    0|0
  • Kullanıyorum.

0|1
    0|0
  • Kullanmam.

0|1
    0|0
Yükleniyor...