Gerçekte çöl gördünüz mü? Çölde en fazla kaç gün hayatta kalabilirsiniz?

Gerçekte çöl gördünüz mü ? Çölde en fazla kaç gün hayatta kalabilirsiniz ?
Çöl ucu bucağı gözükmeyen, yürüdükçe sonunun gelmeyeceği hissiyatını yaşatıp kişinin moral bozukluğu ve psikolojik sıkıntılar çekmesine sebebiyet veren bir iklim çeşididir.

1517 yılında Yavuz Sultan Selim'in 2500 km uzunluğundaki #Sina Çölü'nü sadece 13 günde geçmesi birçok tarihçinin kafasında soru işareti bırakmıştır. Türkiye'nin bile en batısı ile en doğusu arasındaki mesafenin 1565 km olduğunu düşünürsek o zaman şartlarında bu oldukça kısa bir süre. Bununla beraber aşırı sıcaklık ve kuraklık da söz konusu. Bütün bunlara rağmen 13 günde çöl aşılıp #Ridaniye'ye ulaşıldı.

Ridaniye'ye ulaşılmadan evvel Suriye, #Halep'in içerisinde yer alan #Mercidabık'da Memlük Devleti ile ilk karşılaşma gerçekleştirildi. Bu muharebe sonunda #Memlük halifesi esir düşmüştür. Fakat Memlük'lerde halife ile hükümdar ayrı kişilerdir. Mağlup olan Memlük askerleri Sina Çölü'nü aşarak Mısır'a döndüler. Osmanlı ordusunun Sina Çölü'nü aşamayacaklarından eminlerdi.

Peki çöl nasıl aşıldı?

Yavuz Sultan Selim, Doğu siyaseti için bölgeyi tanımak amacıyla ''Selimname'' ve ''Heşt Behişt'' adlı kitapların yazarı, Kürt asıllı bir bilgin olan ''İdris-i Bitlisî''yi okumuştur. Kısa yolları ve iklim şartlarını iyi öğrenen Yavuz, sıcaklığın en uygun olduğu dönemde harekete geçmiştir. Çölü aşmada 150-200 arası Osmanlı askerimiz çöl akreplerine şehit düşmüştür. Ayrıca çölün bitmek bilmemesi askerlerin moralini epey bozmuştur.

Yavuz, çölde ilerlediği esnada birden atından inerek yürümeye başlamıştır. Haliyle O inince bütün askerler de atından inmiştir. Yeniçeri Ağası yanına gelerek atından inme sebebini sorar. Yavuz ise önden Peygamberimizin gittiğini ve bize yol gösterdiğini söyler. Bazı tarihçiler Yavuz'un bunu askerlerini gaza getirmek için uydurduğunu söylerken, bazı tarihçiler ise Yavuz'un ciddi bir kişilik olduğunu ve yalan söylemeyeceğini iddia ederek bu hadiseyi onaylar.

Ridaniye'de yapılan savaşın ardından Yavuz, 17 gemi dolusu altın ve kutsal emanetlerle birlikte İstanbul'a geri döner.

  • Gördüm.
    0%(0)8%(3)Oy Ver30%(3)
  • Görmedim.
    100%(29)92%(36)Oy Ver70%(7)
Cinsiyetini belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim

2|1

Kızlar Ne Diyor 2

Erkekler Ne Diyor 3

Yükleniyor...