Sanat sanat için midir topum için mi? Neden?

Çok klişe bir soru yıllardır soruluyor cevabı bulunamadı. Sizce hangisi ve neden?

0|0
16|43

En İyi Erkek Görüşü

• sanat sanat içindir. sanatta sonuca ulaşmadaki amaç salt düşünce eylemi zevk alarak imkansızlığa ulaşmaktır. toplumu buna adapte edemeyiz. sanat tüm bu evren içinde kendini sürekli yenileyerek kendine hizmet eder. toplum bence sanatın muhteşem ahenginde eşlik eden birer ışıktır. (bence)

2|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• İşte benim sorum :3

Bence sanat sanat içindir. Çünkü herkes sanatı hissedebilir ancak sanat yapamaz. Bir sanatçı sırf toplumdan beğeni alsın diye sanat eserlerini indirgemek zorunda kalmamalı. Aksine toplum eğitilmeli ve üst seviyeye çıkarılmalı.
    Yani sanatın seviyesinin düşmesindense toplumun seviyesinin artması daha mantıklı.
    Bazı insanlar '' Ben sanattan anlamam.'' diyerek kendilerini geri çekerler. Zaten sanat anlamak için değil hissetmek içindir. Bu yüzden toplum bilinçlendirmeli ve sanatın önemini anlamalı. Herkes sanat yapmak zorunda değil ancak sanata önem vermek zorunda bence. Tezimi desteklemek içinse Atatürk'ün sözlerinden alıntı yapmak istiyorum;
    “Sanatsız kalan bir milletin, hayat damarlarından biri kopmuş demektir.”

“Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz. Hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat sanatkar olamazsınız.”

“Sanatkar el öpmez, sanatkarın eli öpülür.”

1|0
    0|0
    • Çok güzel açıklamışsın. ben de böyle düşünüyorum da bu kadaar güzel açıklayamadım :D

• Teşekkür ederim ^^

Erkekler Ne Diyor 42

• sanatın toplum için mi yoksa sanat için mi yapılması gerektiğinden çok bir bir eserin ne kadar sanatsal nitelik taşıdığı sorusu daha önemlidir. sanat ister toplum ister sanat icin yapılsın mutlaka estetik bir değer taşımalıdır.

Örneğin Mehmet Akif bir şiirinde:

Burdur cihanda benim en beğendiğim meslek
    sözüm odun gibi olsun hakikat olsun tek

sözüyle amacının hakikatleri Dile getirmek olduğunu söylemiştir Mehmet Akif'in şiirleri toplumsal bir amacı taşır aynı şekilde Nazım Hikmet'in de siirleri Toplumsal değer taşır. Necip Fazıl'ın bazi şiirleri de destan şiirinde olduğu gibi toplumsal nitelik taşır ama her üç sairin de toplumculuğu odağa alarak şiirin sanatsal amacından feragat ettikleri söylenemez.

ancak bizim toplumcu sanatÇılarimiz Örneğin edebiyatçılarımız eserlerinde sanatsal amacı geri plana atmış Hatta büşbütün ihmal etmiştir sanatımizin gelişmemesinin en büyük sebebi budur. ideolojik düşünerek yazı makinesi gibi romanlar yazmış edebiyatçılarımız bulunur eserlerinin Hiçbiri de ideolojik tez olmak dışında başka bir mahiyet taşımaz

Bu durum sadece sanat değil bilim anlayışımızda da görülür maalesef

1|0
    0|0
  • Bu sorunun cevabı olmaz zira anneni mi çok seviyorsun yoksa babanımı sorusu bu. Yani cevabı yok, kişiye göre değişkendir bunun cevabı ama ben şahsen ne yapaılırsa yapılsın bu dünyada herşey insanlık için olduğu sürece bir anlam ifade ediyor bence.

1|1
    0|0
  • Bence sanat toplum içindir neden mi?
    Şimdi ben kemençe çalıyorum ( sanat ) Bunu sanat için çalsam kendim çalar kendim dinlerim ve bir müddet sonra icra ettiğim sanadım yok olmaya başlar. Ama toplum için sanatımı icra ediyorsam gayem insanların duygularına tercuman olmak olur. ya da ; Müzik dinliyoruz , portrelere bakıyoruz. Sanatcı sanatını topluma adamış ki görebiliyoruz, dinleyebiliyoruz. Eğer TRT 2 deki ressam Bob Ross Sanatı sanat için yapsaydı kendi kendine tuvaline o gülen ağaçları çizer resim bitincede o resmi yakar idi :)

1|0
    0|0
  • Sanat sanattır bence. Yani sen ne için icra edersen onun için olur?
    Bazı arkadaşlar sanatın ön koşulu olarak toplumu koymuş. Çok yanlış. Çünkü eserden ilk önce sanatçı tatmin olur. Beğenmediği eserini toplumla zaten buluşturmaz. Ki sadece kendi için yazan insanlar bile var.

Sanat her şeyden önce ihtiyaçtır, şahsidir muhteremdir.

1|0
    0|0
  • Daha önce sormştm bu soruyu :) Bu sefer de cevaplayan olaym bari. Sanat bir amaç ya da araç değildir. Sanat bir dışa vurumdur. Bir derdi bir sıkıntısı olan kişi bunu yazıya döker ya da notalara ezgilere... ya da bir tablo haline getirr bunu... O yüzden sanat zaman zaman toplum için zaman zaman sanat için olmuş olur.

1|0
    0|0
    • Olabilir benim gözümden kaçmış demek o soru :D evet mantıklı bir cevap

• ben mantıksız bir cevap vermem sayın gizli :D

• dinleyecek toplum olmayacaksa niye sanat sanat için olsa ne? Toplum için tabii bacım...

1|1
    0|0
  • Sanat evvela sanatçı içindir. Ama sanatçı bu işi toplum için yapmalıdır. Yapılan işler seni doyurabilir tamam ama kim ne derse desin insan başkalarının da beğenmesini kendisini anlamasını istiyor ben şahsen kelimelere dökmediklerimi ya da herkese teker teker acılarımı umutlarımı sevinçlerimi anlatamadığım için bu yolu seçtim e bunu da Toplum anlamayacaksa yapılan sanat değil çöptür.

1|0
    0|0
  • sanat yap denize at. sanki o kadar sanat varda birde bunu tartışıyonuz

1|0
    0|0
    • İlgilenene gayet de var sanat niye milleti gömmeye bu kadar meraklısınız anlamıyorum

• ben toplumdal bir yaraya parmak bastım çekme parmagı ordan kan akmasın daha fazla

• Eskiden günümüze doğru sanat sanat içindir gorusu yerine sanat toplum içindir anlayisi hakim olmuştur..

1|0
    0|0
  • sanat kendin içindir.

1|0
    0|0
  • Cevabı zaman göre toplumun bazı konularda bilinçlenmesi gerekiyorsa toplum için yoksa sanat için. Kurtuluş savaşı zamanını düşünelim toplum içindi zaten toplumun sanatla uğraşacak hali yoktu.

1|0
    0|0
  • Olması gereken toplum için.

1|0
    0|0
  • Sanat, sanat içindir diyelim geçelim

1|0
    0|0
  • Herşey benim için ben yoksam zaten hiç bir şeyinde anlamı yok...

1|0
    0|0
  • Sanat için...

1|0
    0|0
  • Sanat mutluluk içindir, yeri gelir sadece seni, yeri gelir sevdiği, yeri gelir en fazla 3-4, bazense bütün bir toplumu mutlu eder... Sadece bir kişisel görüş tabi ki :)

1|0
    0|0
  • Sanatı zaten hayatından çevrenden bir şeyler katarak yapmıyor musun :) Sanat sanat için olsaydı ortada bir çok sanatçı olurdu başı boş :) Toplum için :)

1|0
    0|0
  • Sanat sanat icindir, sanat icin yaptigin zaman otomatikmen toplum icinde yapmis olursun zaten

1|0
    0|0
  • Sanat icindir. Sanat bir amactir. Arac degildir

1|0
    0|0
  • esasında var olan birşeyi aktarım tarzı dileyen sanat için der dileyen toplum için der
    ama yaradan sanatını yapmış bizim için
    dileyen kullanır dileyen aktarır

1|0
    0|0
  • Sanat toplum içindir. Eğer toplumda ruhsal ihtiyaclar olmasa sanatta olmazdı zaten. soru çok basit bunu mu düşünüyorsun

1|0
    0|0
    • Basit dediğin soru yıllardır tartışılan ve bir türlü ortak bir sonuca ulaşılamayan bir soru. Senin gibi düşünen oldugu kadar tersini düşünen de var yani senin cevabın sana göre doğru bu kadaar iddialı olma genel bir cevap değil bu

• Felsefe mi okuyorsun?

• Yoo hayır felsefe okumuyorum

• Sanat, sanatçı içindir. Çünkü bütün sanatçılar toplum için mi sanat için mi kaygısına düşmeden, sanatlarını sırf kendi istedikleri gibi, kafalarına göre yaparlar. ;)

1|0
    0|0
  • Sanat toplum içindir kı toplum sanata deger verıyor ise turkıyede sanata deger veren bir kesım var çoğunluk tırt

1|0
    0|0
  • Sanatı gösterecek, duyuracak bir toplum olmasa, sanat olmaz diye düşünüyorum.

1|0
    0|0
  • Sanat toplum içindir

1|0
    0|0
  • Sanat içindir. Gücünü toplumdan alır ama sanatkarın ellerinde vücut bulur. Yani önceleri dağınık parça parça olan metalar bir araya getirilir.

1|0
    0|0
  • Sanat para kazanmak icindir
    Bir tablo yapip hayrina bir fakire veren hiç ressam görmedim :D

1|0
    0|0
  • Sanat toplum icindir. Sanat'in sanat icin oldugu toplum da sanat anlamini yitirmistir.

1|0
    0|0
  • Sanat toplum içindir

1|0
    0|0
  • Sanat aydınlanma içindir. İnsanlığın ilerlemesi için.

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    12

Kızlar Ne Diyor 15

• sanatçı ne için yaparsa onun içindir

1|0
    0|0
  • Sanatı sanat için de yaparsın toplum için de
    Bu kişinin ruh hali ve o günün durumuna bağlı değişir
    Ama şu var ki sanat toplum içinken daha iyi

1|0
    0|0
  • Sanat şahsi ve muhteremdir. :D

2|0
    0|0
  • sanat sanat içindir. sanat için olmalı

1|0
    0|0
  • Bir filmde vardı , "Şiir, ihtiyacı olana aittir" diyordu..

1|0
    0|0
  • Sanat için

1|0
    0|0
  • Sanat sanat içindir

1|0
    0|0
  • Toplum için

1|0
    0|0
  • Hangi edebiyat döneminde olduğumuza bağlı djnd

1|0
    0|0
  • Sanat sanat içindir.

1|0
    0|0
  • Bir sanat eseri ne kadar sanata hitap ederse topluma da o kadar hitap eder. Yani sanat önce sanat içindir, sonra toplum için bence

1|0
    0|0
  • Ikisi icinde

1|0
    0|0
  • sanat içindir tabi ki , bir özelliği bir ayrıcalığı olsun yani di mi

1|0
    0|0
  • bence toplum ıcın. bir kere sanatcı sanattan kar amacı guduyor sanatı sanat ıcın yapsa ne olur sanat sanatcıya ne kazandırır

1|0
    0|0
  • sanat sanat içindir. öznel olmalıdır.

1|0
    0|0
Yükleniyor...