Nazım Hikmet RAN vs Necip Fazıl KISAKÜREK? Sizce hangisi daha iyi bir şairdir, dava adamıdır?

Nazım Hikmet RAN vs Necip Fazıl KISAKÜREK? Sizce hangisi daha iyi bir şairdir, dava adamıdır?
Nazım hikmetin sosyalizm davası var idi, Necip Fazıl'ın ise şeriat davası gençleri namaza başlatma davası var idi.
Zeka olarak sormuyorum zeka olarak zaten Necip Fazıldır bu kesin. Bazı mahkemelerde Hakimler veya yargıçlar Necip Fazıl'ın zekasından çok fazla etkilendiği için defalarca değiştilmişlerdir.

Bence Necip Fazıl.
En güzel şiiride : Sakarya Türküsü'dür. Okuduğum en güzel şiir...

1|1
12|14

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• İkisi de büyük şairdir ama Necip Fazıl ses ve ahenk hayal gücü bağlamında üstündür Bu yüzden daha iyi bir şairdir senin de dediğin gibi bizde kalsın yetiştir ve şiirlerinde düşünce gücünü kullanır ya Sakarya Türküsü sadece Necip Fazıl'ın değil Modern Türk edebiyatının en büyük şiiridir.

bir şiiri Büyükşehir yapan 3 şeyi bulma Sezai'nin hayal gücü ve anlam şairler bu uç unsurdan herhangi birini sağlamaya çalışırken diğer bir unsuru feda etmek zorunda kalabiliyorlar. Necip Fazıl 3 unsuru aynı değerde şiirine alabildiği için Büyük şairdir.

Örneğin:

Ne ağır imtihandır başındaki sakarya
    Binbir başlı kartalı nasıl taşır kanarya

Dizelerinde anlam türk ordusunun güçsüzlüğüne, zayıflığına karşın üstlendiği sorumluluğun cok büyük olduğudur. bu anlam dizelerde ses uyumlariyla ölçüyle ve uyakla ahenkli şekilde ifade edilmiştir. ikinci dizede k ve ş seslerinin tekrarı müzikal değer taşır. ayni zamanda anlam hayal gücüyle verilir. Kanarya kadar zayif türk ordusun sorumluluğu bin bir başlı bir kartal kadar ağırdır.
    İste Necip Fazıl bu yüzden büyük şairdir.

Örneğin şair baki'nin der sitayiş-i sultan süleyman isimli kasidesinin tegazzül bölümünde bir beyit bulunur:

Bulsa cam-ı lal'i can-bahş-i lebünden cür'a hak
    Hâk içinde mürde-i şad-sale cisme can gelür

Günümüz türkçesiyle:

Ey sevgili şarap içerken can bağışlayan al kadehli dudaklarından toprağa bir damla şarap düşse o toprağın içindeki yüz yıllık ölünün bedenine can gelir.

Bu beyitte de anlam-tema sevgilinin guzelelligidir. ses tekrarları ölçü ve hayal gücü kullanılarak anlam değerli hale getirilmiştir.

Necip Fazıl'ın düşünce dünyasını Hiç doğru bulmam. Ama şairlik tabiatı Nazım Hikmet'ten de diğer bütün şairlerden de üstündür.

1|1
    0|0
    • Senin de dediğin gibi zekası müthiştir. birinci paragrafta.

Bir şiiri büyük şiir yapan ses, ahenk, hayal gücü ve anlamdır. İkinci paragrafta. Düzeltmeyi unutmuşum :-)

Kızlar Ne Diyor 11

• Ne batıcılık ne doğuculuk tercihim Ziya Gökalp Türkçülük.

0|1
    0|0
  • Tabii ki Nazım Hikmet.
    Necip Fazıl şahsiyet olarak da hiç sevmem, şiirlerini de hiç sevmem.

O mavi gözlü bir devdi, minnacık bir kadın sevdi 💙

0|1
    0|0
    • Hiç bir şiirini okumadigin ve ya şiirden hiç anlamadigin veya ideolojik düşündüğün belli oluyor. Benim yorumumu oku bence :-)

• İdeolojik evet 💙
      Geri kafalı bir adamı sevecek halim yok her halde, üstelik Nazım in cümlelerini çok daha samimi buluyorum.

Hiç bir sevgiye benzemez halkını sevenin sevgisi,
      Hiç bir korkuya benzemez, halkını satanın korkusu..

• Ahh ah yemin ederim sen şu sözleri söylerken o kadar üzülüyorum ki bence de geri kafalıdır ve ben bunu senden daha idrak ediyorum batı tefekkürü ve İslam tasavvufu ile komünizm sosyalizm ve insanlık isimle inceleme eserlerini okumuştum Necip Fazıl'ın söylediği pek çok şey zirvadir vardır.
      ama büyük bir şairdir bizim insanımız her zaman akılcı gerçekçi bilimsel ve estetik düşünmek yerine her zaman ideolojik düşünmüştür. bizde bilimin ve sanatın zayıf olmasının en büyük sebebi budur. edebiyatçılarımız da her zaman yani büyük çoğunluğu ideolojiyi öncelemiştir. teknik acidan iyi roman yazmak yerine ideoloji zerk etmeye çalışmıştır Bu yüzden çok kültürlü okuyan okuduğunu hayal gücüyle farklı şekillerde dönüştürerek yeni Romanlar üretebilen romancılarımız azdır.

• Necip Fazıl

0|1
    0|0
  • Var mı Necip Fazıl gibisi

0|4
    0|0
  • Her ikisi de birbirinden güzel eserler verdi
    Ama necip fazılın verdiği eserler çok iyi

0|2
    0|0
  • İki sanatçıyı kıyaslamak demek iki yaratılmış dünyayı kıyaslamak demektir. Dava adamı olarak Nazım'ın daha güçlü öne çıktığı muhakkak. Genel sevgim Nazım'da baskın fakat Necip Fazıl'ın bazı sözleri vardır ki çoğu şeye noktayı koymuştur.

0|1
    0|0
  • Necip Fazıl'ın şiirlerini daha çok seviyorum.

0|1
    0|0
  • Necip Fazıl'ın kişiliğini ve hiç bir şiirini sevmediğim gibi Nazım Hikmeti de bir o kadar çok severim.

0|1
    0|0
    • Hiç bir şiirini okumadigin ve ya şiirden hiç anlamadigin veya ideolojik düşündüğün belli oluyor. Benim yorumumu oku bence :-)

• @conquer sen de degismiyorsun. Bana attiklarin haric senin hic bir yorumunu okumayacagim tesekkurler😊

• Bu millet böyle geldi boyle gider.

• Necip Fazıl

0|1
    0|0
  • www.orjinalsozler.com/.../A.jpg

scontent.cdninstagram.com/.../..._1203708066_n.jpg

Ikisinide ayri ayri severim, sahsiyetleri her ne kadar tanimasamda...

0|0
    0|0
  • İkisinden de nefret ederim

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• kişilik olarak necip fazılı seviyorum ama ikisi de sanat bakımından iyi imişş

0|1
    0|0
  • Necip fazıl seviyorum
    Şiirleri daha güzel ayrıca

0|1
    0|0
  • ikisi de iyi şair ve dava adamı ama düşünce olarak necip fazıl derim

0|1
    0|0
  • Nazım tabi ki. Necip fazıl komik adam hepsi o.

0|0
    0|0
  • Vatan Şairi Namık Kemal.

0|1
    0|0
  • Nazım Hikmettir. Vatanhaini olan fazıldan benim gözümde bir cacık olmaz. :)

0|0
    0|0
    • Necip Fazıl mı hain? Ayrıca vatan sevgisi imandan gelir , eğer müslümansan nazım'ın vatanını hiç sevmedıgını bilirsin çünki onda iman diye birşet yoktu.

• Ne alaka vatansevgisi imandan gelir. Element uydurmayın.

• Bence ikiside degil. Özdemir ASAF he dersen ikisinden birini sec Nazım HIKMET

0|0
    0|0
  • Tabii ki vatan şairi Ran

0|1
    0|1
  • Eserleri su götürmez bir gerçektir ki şahanedir ancak her ikisini de sevmem...

0|0
    0|0
  • Şair olarak Necip Fazıl ama dava adamı dersen Ran

0|1
    0|0
  • Nazım Hikmet tabi ki
    Necip Fazıl o dönemin iktidar yalamasıdır.

0|0
    0|0
  • ikisi de leziz birer sanatçıdır at gözlüklerimizi çıkarıp baktığımızda. ideolojileri beni hiç ilgilendirmiyor ama zamanımızın kofti sağcılarının da solcularının da yapamadığını yapmışlar, inandıkları davanın sonuna kadar gitmişlerdir.

0|1
    0|0
  • Elma ile armudu kıyaslamam. :/

0|0
    0|0
Yükleniyor...