Türkçe ezan okuma?

Bence türkçe ezan okumak günah değil tabi artık şimdi okunmasin arapça iyi fakat ben türkçenin de günah olduğunu düşünmüyorum. Kuran-ı kerimi'de türkçe okunması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü biz türküz ve arapça bilmiyoruz sonuçta dimi? Zaten Allah türkçe bilmiyor diyede bir şey yok. eğer Allah isteseydi bir turke yollardi peygamber ve öyle okurduk yine aynı olur. nasıl Hz. Isa'ya hz. Musa'ya onlara kendi dilinde geldiği gibi hz. Muhammed'e de kendi dilinde gelmiş. siz ne düşünüyorsunuz?

• Bende günah olduğunu düşünüyorum
    60% (15)39% (7)51% (22)Oy Ver
  • Günah olduğunu düşünüyorum
    40% (10)61% (11)49% (21)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
Yanlış yazmışım bende günah olduğunu düşünmüyorum olucak ona göre değerlendirin
Yazdım 1. Seçeneği günah olduğunu düşünmüyorum diye degerlendirin diye öyle yapın. Ayrıca türkçe ezan okuyun bir çok güzel

0|0
8|13

En İyi Erkek Görüşü

• Kuran da allahın yasakladığı herşey günah yasaklamadığı hiçbirşey günah değildir Kuran da ezan kelimesi de geçmediğine göre ezan Hakkı'nda hüküm veremeyiz.

1|1
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• ben günah olduğunu düşünmüyorum. biz arapça bilmiyoruz anlaıdğımız dilde kuran okumak ezan okumak en mantıklı olanı. e peygamber herkesin peygamberi değil mi kuran herkese gönderilmedi mi? o zaman nedir bu arapça takıntısı? bana mantıklı gelmiyo zaten. bu yüzden deist oldum

2|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• Niye günah olsun ki? Arapça kaç kişi biliyor? Ne dediğini anlamıyor insanlar. Türkçe okunsa belki ilk başta garipseriz sonra alışırız.

2|1
    0|0
  • Kuran-ı Kerim Arapça okunmalı zira dinimizce böyle gerekmektedir. Tabii ki bu demek olmuyor ki sadece Arapça oku hiçbir şey anlama. Hayır kesinlikle içindekilerin anlamını bilmemiz lazım yoksa neye yarar? Sen Arapçasını oku mealine de bak en güzeli bu :)

Ezan ise zaten vahiy olarak gelmemiştir. Bu yüzden Ezan-ı Muhammediye denir ve kesinlikle orjinalinden vazgeçilmemelidir. Bir daha bu millet ve bu yeryüzü tanrı uludur diye bir ses duymaz İnşaAllah.

0|1
    0|0
  • Öncelikle merhaba. Kur-an ya da İslamda bence diye bir şey yoktur. Öncelikle Ezan konusuna gelelim. İslam evrenseldir. Bugün Hindistanda da Afganistanda, Çinde , Türkiyede, Amerikada vesayre... heryerde Ezan ilk okunduğu gibi okunur ve arapçadır. Hintlisi, Türkü, Almanı herkes ezanı tanır ve ortak olan camilerine gider ibadet eder. Düşün Amerikada ingilizce ezan okunuyor Türk anlamıyor, Çinli Anlamıyor. Herkes kendi dilini okusaydı ortak evrensel bir dinden bahsedebilirmiydik? hintli kendi camisine ingiliz kendi camisine giderdi. ve bunun gibi birsürü örnek... Ezanın türkçe okunması günahtan çok uygun olmayan, etik olmayan , islamın ahengini ve evrenselliğini bozan bir davranıştır. İslam dini hz Ademden buyana var olan Son peygamper hz Muhamettle tamamlanan bir dindir. Kur-an a gelecek olursak; Kuranı Arapça okumak gerekir ve türkçe anlamını bilmemek cehalettewn başka birsey değildir. Kuranın arapçası kadar içeriğini yani manasını bilmek gerekir. umarım yardımcı olmusumdur

0|1
    0|0
    • İyi açıklamışsın kardeşin emeğine sağlık :)

• @DüşünürKişi ulan adam ne diyor sen ne diyorsun . Zihniyetsiz adam ezan diyor ezan kuramının mealini okuma dedi mi sana?

• İki seçenekte aynı dostum. Ayrıca Allah isteseydi türkçede indirirdi lakin arapça duanı kimse neden türkçe ettin diyemez lakin ezan arapçadır öyle kalmalı bir zamanın dinsizleştirmeye çalıştıkları türkiye gibi olmamalı. Bu ülke namaz kılmanın kuran okumanın yasak olduğu günleri gördü ama artık öyle bir şey söz konusu değil sende bunu kafandan çıkar

0|0
    0|0
    • Kardeş türkiye hiçbir zaman dinsiz kalmadı sen merak etme. dinsiz olduğumuz zaman varsa o şimdiki zamandır.

• @ütopik-kadın Arap özentileri olan. Şeyhlere biat eden adamlar bişe anlamaz. Boşa uğraşma bence. Onlara göre Atatürk ya ingiliz ajanı ya yahudi ya da dini yasakladı yaşatmadı. Alimleri astı (İsyancılar gerçeği),12 adaları falan verdi. Onlar karalamak için herşeyi yaparlar. Son olarak Atamın bir kaç sözünü yazayım.
      -
      Bizi yanlış yola sevk eden kötü yaradılışlılar, çok kere din perdesine bürünmüşler, saf ve temiz halkımızı hep din kuralları sözleriyle aldatagelmişlerdir. Tarihimizi okuyunuz, dinleyiniz... Görürsünüz ki milleti mahveden, esir eden, harap eden fenalıklar hep din örtüsü altındaki küfür ve kötülükten gelmiştir.
      -
      Devlet idaresinde bütün kanunlar, nizamlar, ilmin muasır medeniyete teinin ettiği esas ve şekillere, dünya ihtiyaçlarına göre yapılır ve tatbik edilir. Din telakkisi vicdani olduğundan cumhuriyet, din fikirlerini devlet ve dünya işlerinden ve siyasetten ayrı tutmayı milletimizin muasır terakkisinde başlıca muvaffakiyet görür. -Mustafa Kemal Atatürk

• @WS101010 Neyini yıktırmış be canım

• 2 şık günah yazmışsın bende Türkçe olması taraftarıyım Kur'an-ın dili yok kim nasıl anlıyor. Kur'an çine inseydi çince olacaktı farkeden bir şey yok

0|0
    0|0
  • İnsanın günah olduğunu düşünüp düşünmemesi değil günah olup olmaması önemli. Ne demek bence günah değil? Biraz dikkatli, cümleler sarf etmekte yarar var.

0|0
    0|0
  • milliyetçililk kokan hareketler bunlar

0|0
    0|0
  • Birşey soracağım türkçe yazısı kaç yıllık bir dil

0|0
    0|0
  • Günah olmakla alakalı değil bu. Ezanın asıl metni arapça ve farisi ile ezan caiz değil

0|0
    0|0
  • Bence günah değildir ama şıklarda göremedim.

0|0
    0|0
  • Ezan arapça okunur konu kapanmıştır

0|0
    0|0
  • Türkce okutmak günahtır

0|0
    0|0
    • Kesin emir olarakmı yazıyo? Allah akıl fikir versin

Kızlar Ne Diyor 7

• İki şık da aynı olmuş :)

Arapça kuran hatmetmis olup fatihanin mealini bilmeyen insan var. Böyle olunmamak için türkçe okunabilir, ben de bir sıkıntı göremiyorum. Anlamak lazım okuduğun şeyi, yoksa körü körüne inanmak olur bir anlamı kalmaz.

2|1
    0|0
    • Evet telefon kendi kendine düzeltmiş dhdirnf... Bende öyle düşünüyorum senin gibi

• Ben günah olduğunu düşünmüyorum ama her arapça kelimenin karşılığı yok türkçede tam olarak, o sıkıntı yaratabilir

1|1
    0|0
  • Günah olduğunu düşünmüyorum.

1|0
    0|0
  • Günah değil arapcanin kutsal bir tarafı yok ki. Ezan altı üstü namaza cagriyor. Türkçe olarakta gayet iyiydi bence

2|0
    0|0
  • Türkçe okunabilir. günde 5 vakit duyduğumuz şeyin anlamını bile bilmiyoruz. halbuki türkçe okunsa herkes anlayacak. nedir bu arap ve arapça hayranlığı ve Türkçe karşıtlığı anlamış değilim. Mili değerlerini kaybetmiş bunlar

1|1
    0|0
  • İki şıkta aynı ya slkafhdjkajdklajdlksajd

0|0
    0|0
  • Ezan sembolik bir şey arapça okunmalı saçmalamayın

0|0
    0|0
    • Anlamını bilmediğin seyde sembolik diye bir şey yoktur. Hiç bir dilin üstünlüğü yoktur. Eğer dil üstünlüğü olsaydi tevrat kitabının dili yunancada üstün olur..

• yav anlamını nasıl bilmiyosunuz cahilmisiniz anasını satim camiye cağırıyor işte vakit geldi kıl namazını diyor. Ufacık çocuklar bile biliyor artık

• Menderese din tüccarı dediler ya la :O Birde din tüccarı omurgasızı paylaşıyorlar dini konuda :O daha nasıl cahiller görecez acaba

Yükleniyor...