Tarih bilgim çok zayıf?

Tarih bilgim gerçekten hiç yok denecek kadar az. Sürekli kitap okuyan belgesel izleyen birisiyim ama hiçbir zaman tarihe karşı bir ilgim olmadı. Şu inanılmaz derecede kendimi eksik hissediyorum. Kitap okuyarak başlayacağım işe ama nerden başlayacağımı bilemiyorum. Demek istediğim bazı kitapları okurken öncesinde başka kitapları da mutlaka okumanız gerekir. İlk nerden başlarım? Önerebileceğiniz sağlam kaynaklar varsa yardımcı olursanız sevinirim

0|1
4|6

En İyi Erkek Görüşü

• Keyf almak için değilde bilgi edinme amaclı okumak istedigin icin soruyorsun o yüzden tarihi genel anlamda öğreten çok fazla teferruata girmeyen bir kitap var. John Morris Roberts'ın Avrupa tarihi diye bir kitabı Avrupa tarihini anlatırken biraz Asya tarihine de giriyor tek ciltlik bir kitap onu okuyabilirsin. Türk tarihi ile ilgili istiyorsan jean paul roux isminde bir Fransız tarihçinin Türklerin tarihi diye bir kitabı var Bu da tek çiltlik. Türk tarihini en başından günümüze kadar anlatıyor ve karışık falan değildir. tarihler vererek, Neden sonuç ilişkisi içinde ve metodolojiyi dikkate alarak yazmıştır. Bu iki kitaptan başlayabilirsin. laslo rasony diye bir tarihçi'nin tarihte Türklük diye bir kitabı var ama onu bulamayabilirsin belki basımi yoktur. bu kitaplarda bazı değerlendirmeler Ve tabii ki ayrıntılarda olur. Türk tarihi ile ilgili özet şeklinde tarihi gelişimi ve ayrıntılı bir devlet teşkilatını öğrenmek istiyorsan eğer kpss kitabı da alabilirsin.

Ama tabii ki biraz da senin elinde anlayıp öğrenmek nasıl okuyacağına bağlı. tarihi öğrenirken neden sonuç ilişkisine dikkat etmen gerekiyor. Çünkü Tarihi olayların gelişimi neden sonuç ilişkisine bağlıdır. Bu yüzden de aslında olayların tarihleri çok önemlidir. olayların sırasını bilirsen gelişimi de iyi takip etmiş olursun tarihsel olayların sırasını bilirsen bir olayın gelişmenin veya savaşın gerçekleştiği yılı bilebilirsin, yılını biliyorsan da yaşananların sırasını ve neden sonuç ilişkisini kavrarsin.

Bir de kitapları her zaman altını çizerek oku isimleri ve tarihleri yuvarlak içerisine al o şekilde daha akilda kalabiliyor.

İnşallah faydalı olur :-)

0|0
    0|0
    • Gerçekten istediğim yorum buydu. Yeterince açık ve gerekli kaynakları da vermişsiniz. Çok teşekkür ederim :)

• Önemli değil kolay gelsin :-)

Erkekler Ne Diyor 5

• 2. Dünya savaşı belgeseli var onu mutlaka izle sana sevdireceğinden şüphem yok.

1|0
    0|0
  • Tarih bilgisi soğutur insanı benim o kadar bilgili olduğum bazı tarihi konular var ama her zaman tartışma yaratır tarihi konular. Yaz mesela buraya Cengizhan Türk mü Moğol mu diye tartışmanın kralını gör.

1|0
    0|0
  • Beynin almiyordur kendine fazla yüklenme senin kapasitende sınırlı ne yapalim. yani

0|0
    0|0
    • Kapsiteyle alakası ne? Dikkat edersen dikkatimi çekmiyor dedim

• Tarihte kapasite gerektiren durum ne? Okuyacaksın öğreneceksin bu. Bir matematik, fizik olsa kapasite dersin. Neyse pek adetim değil böyle yazışmak. Yorma kendini sen

• Laf atıp konuyu kapattığını san sen

• tarihini bilmeyenlerin coğrafyalarını, başkaları çizer...

0|0
    0|0
  • ROman tarzı oku sıkmaz seni.

Yavuz Bahadıroğlu ile başka ilk.

0|0
    0|0
    • Teşekkür ederim şimdi onu araştıyorum :)

• Ayrıca youtube üzerinden anlatan videolar var onları da deneyebilirsin daha kalıcı olur.

• En iyisi o olacak sanırım. Bir savaşa giriyorsun öğreneyim aslını diye içinden başka başka olaylar çıkıyor. Tekrar bu şeklide döngü halinde :)

Kızlar Ne Diyor 4

• Genel kısa dünya tarihi kitapları var başlangıç için idealdir. Onun dışında tarih belgeselleri var ki şiddetle tavsiye ederim. Normal hayvan vs belgeselinden 40 kat daha zevklidir.

1|0
    0|0
  • cahiliye dönemimden başla yaklaşık 1400 yıl kadar önce yani :)

0|0
    0|0
  • Kendi tarihimizi öğren önce. Hunlardan başla.

0|0
    0|0
  • Ygs lys konularına çalışarak başlıyabilirsin.

0|0
    0|0
    • Şu ana kadar ders olarak algıladığımdan soğudum ve ilgimi çekmedi. Bunlardan ziyade yazarlar lazım bana :) Teşekkür ederim

• Aslında Tarih göründüğü gibi sıkıcı değil. Eskiden bende öyle algılıyordum ama bu öğretmene bağlı birazda. Bunu şu an bir Tarih bölümü öğrencisi olarak söylüyorum :)

• :) İşin içine girince öyle olmadığını anlıyorsun aslında ve merakta etmeye başlıyorsun; fakat şimdiye kadar hadi lys ye çalış şu çıkacak ezberle kesin aman kpss yaklaşıyor ezberle. ezber ezber ezber öğrenme değil yani. Hep sınav korkusu olduğu için :)

Yükleniyor...