Dini içerikli korku filmleri hakkında ki düşünceleriniz nelerdir?

Ben senaryo olarak hepsini saçma buluyorum fakat yalnızken izleme taraftarı değilim tabi onuda ekleyim 😊 Türklerin korku filmleri kapasitesi dini senaryolar uretmekten ote gidemiyor. Sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz sizce izlenilir yapıtlar mı?

0|0
11|25

En İyi Erkek Görüşü

• Şimdi öncelikle dünyada da içerisinde din olan korku filmleri vardır. Sadece bizim ülkemize özgü olan bir durum değil bu. Ben türk korku filmlerini savunma amacında falanda değilim. Bir kişiye parantez açmak istiyorum. O da türkiyede bu akımı başlatarak devrim yapan Hasan Karacacağ. Bu adamın filmlerini ne diğer ülke sinemalarıyla nede diğer yerli korku filmleriyle kıyaslayamazsınız. Tamamen kendine has yapımlar. Üstelik sadece dini konular üzerinden ilerlemiyor. Bilim tarihi, anadolu kültürü, simya gibi bir çok konu mevcut yapımlarında. Ayrıca her filmde izleyiciyi ters köşeye yatırmayı başarıyor. Son filmi Magi ile Türk korku filmlerini islamiyetle birleşen klasik sistemden çıkartarak adeta ezber bozdu. Bu film aynı zamanda tarihte ingilizce çekilen ilk Türk filmi olmasının yanı sıra, Hollywod' da vizyona giren ilk Türk korku filmidir. 2012 yılında Dabbe Bir Cin Vakası isimli filmi New York korku filmi festivalinin açılış filmi seçildi. Kötü olan bir şey bu kadar ileriye gidemez. Tabiki zamanla dahada ileriye gidecek. Buna eminim.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Yabancılar korku filmlerine seytanı katar onlarda şeytan olduğu için. Türklerde cinlerle ilgili yaparlar. Musallat zaten olan bir sey. Bunun filme cekilmeside gayet iyi. Ve turk korkuları yabancı korkularından çok daha iyi. Dabbe serisi, siccin ve ilk izledigim büyü olsun hic zaman kaybı gibi hissetmedim. 😊

2|1
    0|0
    • Dabbenin hicbir serisini beğenmedim.

• @bidemethüzün aynen canım. Bosver türkler kendi yaptıgı seyi gommeye bayılır. 😊

• @Tiasta Kendimize saygımız yok ki başkaları da duysunlar bize.)

Erkekler Ne Diyor 24

• Malesef destek vermemiz gerekşrken köstek oluyoruz. Dabbeyle başlayan bu yeni akım hollywood dahil pek çok ülkenin ilham kaynağı oldu. Efektlerle korkutmak diyorlar hamgi filmde efekt aramadıklarını merak ediyorumParanormal aktivite, mezarlık buluşmaları gibi filmler hasan karacadağ filmlerinden esinlenerek oluşturulmuş ama bizde ki gibi din üzerinden gitmeyip evrensel kabul edilecek tarzlarda yapılmıştır. Zombiymiş gulyabsniymiş canavarmış bunlar bemi korkutmuyor ama birden bire ortaya çıkan ve ebeni dikmeye niyetli kötü varlıkları düşünmek iliklerime kadar geriyor

1|0
    0|0
  • Hepsi geri kafalı dinsizlerin uydurmaları hurafeler... En huzurlu yerin gece mezarlık olduğunu bilin tam tersine.

1|1
    0|0
    • Ve en güvenilir cok haklısınız.

• Ne güzel keşke bizde yapabilsek dediğiniz gibi aslında en güvenilir yer...

• İzmir Menteşte Harp okulu kampında yıkık bir kilise vardı. Gece orada nöbet tutan her kes korkuyordu ertesi gün orada birileri konuşuyor devamlı diyorlardı.. Bir gece ben nöbette idim gec saat 02:00 idi baktım gerçekten sesler geliyor.. Gittim bakmaya gördüğüm manzara bir baykuş yavrularını besliyor.. Akıl oyunlarına fırsat vermemek en iyi yol.

• Korku filmlerin o ülkenin nelerden korktuğunun sembolüdür aslında.
    Amerikan korku filmleri sürekli bir değişim gösterir.
    Komunizm korkusunun olduğu dönemlerde zombie filmlerinde artış görürken
    Devletin başına gelenekselci bir parti geçtiğinde de Exorcism gibi filmleri görüyoruz.

Türkiye'de de insanlar çocukluktan beri cin gibi şeylerle korkutuluyor,. Allah çarpar deniyor.
    Eee böyle bir kültürde dinden daha etkili bir korku etkeni olabilir mi?
    Ülkede bir senede 15-20 tane seri katil çıksın, bizde de slasher tarzı dediğimiz korku filmleri artar :D

Örnek bir slasher film: Texas Chainsaw Massacre
    https://www.youtube.com/watch?v=Vs3981DoINw

1|0
    0|0
  • Hayatımda Bir Defa İrkildim Korku Tarzı Filmlerde O da Şerefsiz Chucky Fırladığında Belli Etmedim Ama İrkildim.

2|0
    0|0
    • 😊😀 sinema ortamında korkmuyorum. Yalnızda izlemiyorum 😀

• Sinemada Film İlk ve Son Defa 1994'te Street Fighter'ı İzledim. Evde İzlerim.

• Bunlara inananların inandığı dinden de şüphe ederim.

Bir de film başında ''Bu olaylar gerçek yaşamdan alınmıştır'' diyerek izleyiciyi daha da fazla germek isterler.

Gerçekte cinlerin insanlarla bir etkileşimi olmaz. Cin çarpması tamamen uydurma. Ayrıca cinlerin böyle şekillere girip insanları korkutması da söz konusu olamaz.

1|0
    0|0
  • Öteki tarafta görürler sonucunu diyorum sadece :)

1|0
    0|0
  • Hepsini komedi niyetine izliyorum.

1|0
    0|0
  • Dini olarak baskın olan toplumlar da dini suistimal ederek içini boşaltarak para kazanan isguzarlarin yaptığı tek amacı çıkar olan filmlerdir

1|0
    0|0
  • Reziller Türk sinemasının 100 karası ki dünyanın en kötü filmi Türk filmi imdbde bunlar izlenir möi anlamıyorum bu rolü kabul eden de oyuncu olamaz rol uymayınca milyon dolarları reddediyorlar hollywoodda hem oyunculular hem script hem efekt ışıklandırma aranjman ses her şey kötü

1|0
    0|0
  • Türkiye'de artık yıllardır çekilen korku filmlerine bakın tek konu var. o da ya cin ya da şeytan. bu filmlerden hiç izlemedim ama izleyenler nasıl buluyorlar merak ediyorum.

1|0
    0|0
  • dini yozlastırmaktan ıslamı ınsanlardan sogutmaktan baska bı halta yaramayan vizyonsuz kalıtesız sacmalıklar bütünü

1|0
    0|0
  • maliyeti cok düşük bir film cekiyorlar ıkı kemarayı sallıyorlar siyah bir görüntü veriyorlar arkadan bir ses verıyorlar alsana korku

1|0
    0|0
  • Bisi dusunmem.

1|0
    0|0
  • Sakincalidir , bu tur filmler toplumu kotu yonde etkiler ne kadar abartili konusu olursa olsun insanlar icin tehlike unsuru
    Bunyesi zayif olan insanalri goturmeyin , hayatlarina etki rtmeyin engel olun

1|0
    0|0
  • Diyanet'in bir tanesinin senaryosuna müdahale ettiğini biliyorum, senaryo da olsa bazı duaların ve ifadelerin tekrarlanmasini doğru bulmadilar, şahsen ben meselenin ciddiyetini hafifkettigini düşünüyorum fakat sinema yinede ozgür olmalı

1|0
    0|0
  • Dini kötüleyip insanları dinden soğutmak amaçlı yapıyorlar.

1|0
    0|0
  • Ülkenin inandığı kesime hitap edecek şekşlde yapılıyor sence mantıklı değilmi türkiyede cinler şeytanlar inanıldığından ona göre yapıyorlar, yurtdışındada hayalet peri vs inanıldığı için ona göre yapılıyor bu yönden dğşünün :)

1|0
    0|0
  • Salakça ya

1|0
    0|0
  • gerçekçi geliyor. Yabancı yapım korku filmleri exorcism of emily rose falan gerçekçi olmuuyo

1|0
    0|0
  • Sonra diyorlar ki yobazlar saldırdı..

1|0
    0|0
  • çok saçma buluyorum sadece efektlerle korkutmaya çalışan ticari amaçla yapılan filmler

1|0
    0|0
  • bir kaç yapım harici çöp ötesi filmler çıkarıp piyasaya bırakıyorlar çok sinir bozucu

1|0
    0|0
  • saçma ama gerizekalıların ilgisini çekiyor

1|0
    0|0
  • dini saçma buluyorum, dolayısıyla filmleri de

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• ben genel olarak kendimi germek için film izlemiyorum ama bunlar "biz film çekemiyoruz."un özeti. bir kızın içine cin sokma, bir hoca, bağrışan gençler.

1|0
    0|0
  • Ben çok seviyorum. Hasan Karacadağın filmleri gerçekten çok güzel. En son Magiye gittim. Olay örgüsü ve mantığı çok güzeldi.

1|1
    0|0
  • el cin haricinde hepsi aşırıya kaçmış gerçekçilikten uzak

1|0
    0|0
  • Bence türk korku filmlerinde en başarılı yapımlardan biridir siccin

1|0
    0|0
  • Klişe

1|0
    0|0
  • Gerçek konulardan esinlenerek yaqıyorlar. Gayette iyi yapıyorlar, izleyemiyorum.

1|0
    0|0
  • Çünkü millete göre seneryo üretiliyor. Hayalet falan yapsalar korkmazsın ama cin dersen dediğin zaman bile bir çok kişi ürperir yatkınlıklarla ve inançla ilgili o yüzden böyle yapılıyor.

1|0
    0|0
  • Aynen özgün değil insanların inançları üzerinden para kazanıyorlar
    Elm Street, Kuzuların Sessizliği, Evdeki Düşman vs varken açıp bakmıyorum bile

1|0
    0|0
  • Insanlari din uzerinden korkutuyolar cok igrenc gereksiz

1|0
    0|0
    • Dünyadada içerisinde din olan bir çok korku filmi mevcut. Bu ne iğrenç nede gereksiz. Korku kelimesini biraz açmak lazım. Bunun içerinde din var, simya var, bilim tarihi var, anadolu kültürü var, tarihimiz var. Bunun gibi bir çok öğe mevcut. Şimdi, insanları din üzerinden korkutuyolar demek normal olan bir durumu anormal göstermek gibi bir şey. Din zaten metafizik bir şey. Korkunun içerindede zaten metafizik olduğu için olay kendiliğinden dine bağlanıyo.

• Boş yere insanın psikolojisini etkiliyor ne yapıtı 😅

1|0
    0|0
Yükleniyor...