Kıbrıslılar neden Türkleri hatta özellikle Türk askerlerini sevmiyor

benim kıbrısta askerliğini yapan ve orda okuyan arkadaşlarımdan duyduğum hep ortak bir olay.Gidenlerin hepsi Türk halkını ve özellikle Türk askerlerini sevmiyorlar dedi bunun sebebi ne olabilir acaba.Ülke olarak biz bu kadar destek vermemize rağmen o bölgenin garantörlüğünü üstlenmemize rağmen

Güncellemeler:
peki madem Türk halkı bu kadar iyilik yapmış devletimiz onları sahiplenmiş günümüzde neden hala bu öfke bu tiksinme var.Orda subay olan bir arkadaşım yolda kalsan sana kimse su vermez bizden o kadar nefret ediyorlar demişti.Kızlarına Türk Subayıyım dediğin zaman senin yerine rumlar tercih ederim derlermiş...hatta kıbrıslılar pkk yı bile destelediğini şehit haberlerine seviniyorlar diye söyledi

0|0
1|7

En İyi Erkek Görüşü

• 1)Barış harekatı sonrası bölgede çok büyük bir askeri üs oluştu. (çok asker var)

2)Kıbrıslı kızlar zamanında askerlere yamanmak için çok vermiş (çok hatun götürmüşler)

3) Ekonomik olarak bize çok bağlanmışlar, hiç bir iş yapmıyorlar ama bizimkiler çalışın diyince sizene diyorlar(ekonomik)

4) İngilizler çok ciddi şekilde kültürlerini empoze etmişler bu yüzden doğu kültürü onlara göre değil(Sosyolojik)

5) Rum kesimi ile birleşmeyi istiyorlar çünkü rumların durumu 2 sene önceye kadar kuzeyden çok daha iyiydi çünkü adamlar çalışıyorlar ama Türkiye sürekli bunun önünde duruyor(Aslında Rumlar birleşmeyi istemiyor) (Ekonomik ve Siyasi)

6) Emirleri Türkiyeden alıyorlar özellikle Denktaş döneminde Ankaradan habersiz ülke dışına çıkmıyorlardı(Siyasi)

7) Eğitim seviyeleri çok düşük ve kültürel yozlaşma oranları çok yüksek (Sosyolojik)

8) Amaçları Avrupaya yakınlaşmak (Siyasi)

0|2
    0|0
    • iyi irdelemişsin durumu tebrikler...

• Aslında soru böyle 8 madde ile cevaplanamayacak kadar derin ama işte elimden geldiği kadar. Ama çok araştırdım Kıbrısı. Orada askerlik yapınca bir de ingilizce öğretmeni olarak askerlik yapınca okuyacak çok zaman oldu :D

• Mantıklı maddeler yaz şuraya, o Rum kesimiyle birleşmek isteyenlerin ve Türkiye'den nefret edenlerin tamamı da Rum kökenlidir, baskıyla Türkleşmiştir.

Kızlar Ne Diyor 1

• Barış harekatını geç başlatmışız duyduğum bu ona kızıyorlar.Biz gitmeseydik Kıbrıslı Türk diye bir şey olmıycakmış.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• hepiniz boş konuşuyorsunuz, bütün yazılanları okudum, yok kürkleri destekliyormuşuz, yok şehit verilince seviniyormuşuz, yok yolda kalsan kimse yüzüne bakmazmış, şimdi size burdan herşeyi detaylı bir şekilde yazacam, AMA LÜTFEN DÜZGÜN BİR ŞEKİLDE SSONUNA KADAR ANLAYARAK OKUYUN...
    --KKTC de çok fazla askeri birlik var, askeri birlikler hep deniz kıyısının en güzel yerlerini tutuyor, balık avlamaya gidiyorsunuz, hop askeri bölge, av'a gidiyorsunuz hop askeri bölge.. AMA BU GÜNE KADAR ASKERİ SEVMEYENİ DUYMADIM.
    --KKTC de ben türk ve müslüman olarak doğdum ve öyle yaşarım, 6 yaşından beri okulda her sabah ''TÜRKÜM DOĞRUYUM ÇALIŞKANIM...'' diye başlayıp, pazartesi ve cuma günleri ' KORKMA SÖNMEZ BU ŞAFAKLARDA'' diye devam eden marşlarımızı okudum, resim derslerinde bayrağımızı çizdim, ama ne oldu, dinsiz dediler, rum dölü dediler, o. çocugu dediler, neden, nedeni bilinmez.
    -- ada'da halk 1960'lardan 1974 e kadar direndi, sehit verdi, kan döktü, sonuç;
    sonuç olarak 1974 te savaş büyüdü ve türkiye ada'ya çıkarma yaptı, ERBAKAN öyle emir verdi, çıkarma olmasaydı daha büyük kayıplarımız olacaktı, ECEVİT ne dedi; '' biz oraya her iki halk için barışı sağlamaya gidiyoruz''
    -- yine allah şükür ki TC geldi ve savaş daha çok büyümedi, ( dedem anlatır ki, türk jetleri adaya geldiginde , nöbet tutan rum askeri titreyerek elinden silahı düşürmüş :) )
    --neyse 1974 ü geçelim,
    ADAYA aktarılan nüfusun kimler veya nerden oldugunu biliyormusunuz?
    --ilk olarak adaya sehit aileleri, gazi aileleri, vs. kişiler türkiyeden aktarıldı, onlara kalacak ev, tarla, bahçe vs.. verildi.. hemde dönüm'lerce tarla birsürü.
    -- peki adada 1960 tan 74 e kadar direnenlere extra ne verildi? HİÇ. neyse.
    -- daha sonra burada türk devlet daireleri açıldı ve denildi ki '' hadi eli kalem tutan herkez memur olacak'' bizmi açtık devlet dairesini? TC dedi ki maaşlar benden çalışın.. kıbrıs türkünün %70 i memur yaptılar.
    -- yıl oldu 1990 civarı, TC 'den gelen nüfus arttı..

-----DEVAMI ALTTLA-----

0|0
    0|0
  • TC den gelen nüfus arttı, nedenmi, çünkü kıbrıslı çalışıyor 50 kuruşa, tc den gelen çalışıyor 30 kuruşa, parayı duyan koştu geldi, ama kimler geldi, doğudan en cahil adam bile kalktı geldi, neden, çünkü ucuza işliyorlardı ve burdaki tüccarında işine geliyordu,
    -- sonra kıbrısta daha önce hiç olamayan şeyler olmaya başladı, hırsızlık, tecavüz, cinayet... kıbrıs eskiden öyle güvenilir bir yerdi ki, herkez kapısını açık bırakıp evden cıkıp markete giderdi, HADİ SIKIYSA ŞİMDİ BIRAK
    -- yıl oldu 2000 civarı, okula gidiyorsun, 6 yaşında çocuk gelip sana diyor ki ''SİZİ BİZ KURTARDIK'' tamam kurtardınız ok, başka bir yerde konu oluyor, hemen aldıgın cevap '' sizi biz kurtardık'', başka yerde bir konu oluyor '' sizin paranızı biz veriyoruz''
    --yıl 2015, internette en ufak bir ters konuşma vs, görseniz hemen videonun altına ( rum dölleri, piçler, paranızı biz veriyozz, biz olmasak rumlar ananızı s.., o. ocukları) bu nasıl birşeydir ya, kıbrısın yerini sorsan bilmiycek ama yorumları destekleyip stres atsın diye bir satır küfür de o yazıyor.

--ama şimdi aynı şey TC ye oluyor, yavaş yavaş heryeri suriyeliler basmaya başladı, hırsızlılar artacak, olaylar artacak, rahatınız kaçacak, o zaman kıbrıs halkının ne çektigini anlıycaksınız...

--- siz sanıyorsunuz ki türkiye insanıyla alıp veremedigimizmi var, hayır, buraya gelen cahil, pis, hırsız, insanlar yüzünden kötü göründü TC. ama bu kimsenin suçu değil , her insan aynı değil ,

-- düşünün ki, heryerde ve her videonun altında şu sözler yazsın;
    sizi biz kurtardık
    rum dölleri
    biz gelmeseydik ananız...
    paranızı biz veriyoruz
    biz olmasak
    biz vermesek
    biz yapmasak...

demezmisin ki; VAY GELMEZ OLAYDIN DA VERMEZ OLAYDIN SİKTİR GİT MADEM ÖYLEYSE...

kıbrıs halkını siz böyle yaptınız, aşşaglıyorsunuz, laf sokuyorsunuz, küfürler cabası,

-- adamın biri bir yorum yazmış biryere ''NANKÖR KIBRISLILAR O. ÇOCUKLARI'' adamın fotosuna baktım antepli ve profil resmi inşaatta arkadaşlarla amele fotosu, o bile yorum yazmış..

0|0
    0|0
  • 3yıldır burada öğrenciyim devlet tarafından yaşatılmayan zorluk kalmadı. kktc devleti sanki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına zorluk güçlük çıkarmak bezdirmek azap çektirmek için mesai harcıyor. ben böyle bişey görmedim yapılan ayrımcılığın haddi hesabı yok. buradaki insanların çoğu da şerefsizdir özellikle de polisi ve devlet daireleri bir gün tehlikeli sürüş yaptım diye nezarette hücrede tutuldum alkollü kaza yapan kktc vatandaşı ise nöbetçi memurun yanında sabahı geçirdi bunlar böyle adidir buraya kimse gelmesin paranızla rezil olursunuz heleki araba getirmek devlet dairelerinde tc vatandaşı olarak iş görmeye çalışmak sakın ha sakın insanlıktan çıkartırlar 3. sınıf insan muamelesi yaparlar kendileri ise Türkiye cumhuriyetinden talep ettiklerinde tc kimlik kartı alabilirler vatandaş olurlar koşulsuz şartsız ama bizim insanımız burada vatandaş olmak istesin burnundan gelir 15sene çalışması gerekir 40günden fazla ada dışında kalamaz vs vs vermemek için ne lazımsa yaparlar üstüne birde 2yıla kadar polis tarafından sorgulanır kısacası bunlar adidir. benim devletimden isteğim buraya olan maddi manevi yardımları ve kıbrıslıların istemedikleri benim canım tsk personelini bu adadan geri çekmesidir. yoksa bu hıyarların aklı başına gelmeyecek. doğru düzgün politikacı yokki bizim hakkımızı korusun burada

0|0
    0|0
  • Bak arkadaşım bunu okuyun birda öyle gonuşun.1974'den sonra asker ve yüksek rütbeli kişilere 100 dönüm 500 dönüm tarla verilmiştir. Biz 30 dönüm tarla bıraktık güneyde 5 dönüm aldık burada bu nedir kardeşim? Hakkımızı alamıyoruz hakkımızı alacağız anlaşma diyoruz kızıyorlar dövecek duruma geliyorlar. Sonra Kıbrıs Türkiye'nin
    toprağıdır falan. Unutmayın Kıbrıs kıbrıslının toprağıdır.

0|0
    0|0
  • Ben orada hem askerlik yaptım hem 2 yıl yaşadım, şimdi anlatacağım ama çok uzun.

Kısa söyleyelim onlar yemek yedikleri kaba zıcıyorlar.

0|0
    0|0
  • oraya giden türkler çok kez milleti dolandırmış o yüzden

1|0
    0|0
    • bunun bir kanıtı var mı sende

• Özal dönenimde Denktaş ile görüşme yapılmış durum şu.

Özal: biz size tarlalarınız için traktör verelim su kuyuları açalım sizde çalışın.

"Denktaş: ama bizim insanımız gücümüz az

Özal: O zaman size Hatay ve Adanadan adam gönderelim ilk 5 yıl biz paralarını verelim sonra siz.

Denktaş : Tamam anlaştık.

80'lerin sonunda binlerce Hataylı ve Adanalı kıbrıs toprağını işlemeye gitti, sonuç kıbrıslılar topraklarını işlemedi ve insanlar işsiz kaldı ve hırsızlık baş gösterdi.

• o yüzden biraz ahlaki seviyede aşağıda sanırım ...

Yükleniyor...