Erkekler neden kitap okumuyor?

Genel olarak bakacak olursak kızlarla karşılaştırma yapınca kızların bariz üstünlüğü göze çarpıyor.

Kendime de içine katarak söylüyorum. Bir kaç yıl öncesine kadar ben de okumuyordum.

Bir kaç örnek verecek olursak; Bir kütüphaneye veya kitapçıya gittiğiniz zaman orda kızlara daha çok rastlarsınız veya dışarda daha çok onların elinde kitap görürsünüz. En basitinden burada kitaplarla ilgili soru veya bence olduğu zaman erkeklerden çok kızlar cevap veriyor özellikle kitaplarla ilgili ne kadar soru sorduysam tartışmasız kızların üstünlüğü var. Bu iyi bir şey ama erkekler neden böyle değil çok merak ediyorum.

Güncellemeler:
Kitap okumayan bir zahmet kitap okumayı kötülemesin. Okumuyorsanız okumayın. Zorla okuyun diyen kimse yok. Sadece nedenini sordum, kitap okumak faydasız bir şey mi diye sormadım!

5|2
14|37

En İyi Kız Görüşü

• Bence "gerçek" kitap okuyan sayısı her iki cinsiyette de aynı. Kadınlar belki bir tık fazla olabilir yine de. Ama şöyle hızlıca bir düşününce kadınların erkeklerden bariz fazla kitap okuyormuş gibi gözükmesinin sebebi büyük çoğunluğunun "fıs" dediğimiz kitapları okuması. Kocan kadar konuş mu ne öyle bir şey okuyordu bir ara ülkenin tüm kadınları. Bir ara bütün genç kızlar kötü çocuk diye bir şey okuyordu. Lafa gelince evet çok kitap var ortada, ama eser demeye dilimiz varmaz bir çoğuna. Ne edebi yönden bir kalitesi var okunan şeylerin ne de insana bir şey öğretiyor. Yine de sayı olarak haklısın kadınlar her türlü daha fszla okuyor. Yetiştirilme şekli ile ilgili muhtemelen.

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Erkekler küçük yaşlardan itibaren hayatın daha çok içindedir. Kadınlar ise çocukluktan büyüdüğü zamanlara kadar kurdukları hayal dünyalarının içinde var olurlar. Bu hayal dünyasının yaratıp genişletmenin eğlenceli bir yolu kitap okumak olduğu için kadın okuyucu sayısı erkekten daha fazladır. Erkekler ise daga gerçekçi şeylerle ilgilenir. Futbol oynamak gibi. Bu yüzden kitap okumak toplumsal kanı olarak kadınların daha çok yaptığı bir etkinlik olarak yerleşmiştir.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 13

• Erkeklere özel değil ki, kadınlar da okumuyor. ''Sevdiğiniz, okuduğunuz kitaplar nelerdir?'' sorularında cevap yoğunluğu kadınlarda görünüyor. Fakat kitap isimlerine bakınca ne kadar niteliksiz yayınlar olduklarını görebilirsiniz. İstisnalar kaideyi bozmaz tabii.

0|1
    0|0
    • O ayrı bir sıkıntı zaten. Facebook sözlerinden oluşan kitapları yere göğe sığdıramıyorlar. Sorsan 5 tane klasik okumamıştır.

• Katılıyorum.

• Belkide kitap deyince ideolojiler aklımıza geliyor, bu nedenle sonuç olarak ideoloji barındırmayan kitap olmadığını düşünüp okumamayi tercih ediyoruzdur.

Her kitap yazarın dünyaya bakış açısının aynasıdır.
    Kendi bildiklerimizi sorgulamanın zahmetli yolculuk olduğunu bildiğimiz için, kitap okumak bize pek çekici gelmiyordur.
    ya da yazarın ideolojisini ve dünyasını beğenmediğimiz için belli klas kitaplar okunmuyordur.

İlla cahilliğe vurmaya gerek yok bence

0|1
    0|0
  • Benim gözlemlerim de şu yönde:
    Toplum olarak zaten az okuyoruz. Çevremizde elinde kitap bulunduran, okuyan genelde kız olarak görünse de erkekler okumuyor ama okuduklarında kaliteli kitap okuyorlar. Mesela on kız on erkeğin olduğu bir ortamda üç kız kitap, bir erkek kitap okuyor olabilir. Kızların okuduğu kitapları toplasak belki o erkeğin okuduğu kitap edemeyecek. Okuyan erkekler siyasete e felsefeye daha eğilimliyken ne yazık ki kızlar daha çok ticari içeriklerle yazılmış kitapları tercih ediyor.

0|1
    0|0
    • Haklısın. Yeni nesle bakınca özellikle kızlar daha çok duygusal ağırlıklı, ağlamaklı, acıklı, aşk konulu -pembe dizi tarzı- kitaplara yöneliyorlar. Aslında kitaba yeni başlayan çoğu insan öyle. Diğer kitapların tadına bir baksalar onlar da anlayacaklar ama... kırılma noktası önemli. Ben bunu kendim yaşadım ve gördüm.

• Ah Anna Karenina:) ilk okuduklarımdan, yormuştu beni çok güzeldi sen de seversin umarım

• Ben aile ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Babanın elinde kitap olmuyor evlat okumuyor yahut kitap okuma eylemi kızsal bir şey gibi gösteriliyor bazı ailelerde ben kitap okurken akranlarıma hep çık top oyna denildiğini işittim, kimse otur kitap oku uyarısında bulunmuyor.

1|1
    0|0
    • Ben öyle yapacağım. Aslında oku demek yerine örnek olmak lazım. Okuyan bir eş istiyorum ve eşimle oturup kitap okuyacağız böylece çocuklar da görüp okuyacak. Bundan dolayı elimden geldiğince kütüphanemi büyütmeye çalışıyorum.

• İşte o olur bak:)

• Sayfalarca roman, hikâye okumayı sevmezler. Sayfalar gözlerinden büyür. Aslında okunmaya bir başlansa asla bırakılılamayacak bir alışkanlık olur.

0|2
    0|0
  • Kitap yerine çocuklara teknoloji öğretiyor isek başka ne beklenir

0|1
    0|0
  • Gerçek hayatta erkekler daha mantıklı ve gerçekçi bilemiyorum.

1|3
    0|0
  • sanırım erkekler kitapların filminin çıkmasını beklediği için kitap okumuyor :)

0|1
    0|0
  • wattpad denen saçmalık okunacaksa kimse okumasın daha iyi zaten.

0|1
    0|0
  • Bunu ben de hep merak etmişimdir

0|1
    0|0
  • Bence yanlış biliyorsun. Populer kültürün ürünlerini genelde kızlar tüketiyor. Belki bu yüzden oyle gelmistir ^_^

0|0
    0|0
    • Belki de. Ama ben bu tarz kitapları da bir basamak olarak görüyorum. Hani derler ya aşkı bir kere yaşa ki gerçek aşkı yakaladığın zaman anlayabilesin. O misal.

• onlar daha önemli şeylerle meşgul ondandır

0|0
    0|0
  • Kitap duygu işidir, erkeklerde az bulunan bir kavram belki ondandır

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 36

• Erkeğini kadınını geç kardeşim. Bir insan kitap okuma lafını duyar duymaz korkmaya başlayıp deli gibi kaçıyorsa bu mallığındandır. Eğer kitap okumanın fikri bile bir insana yükmüş gibi geliyorsa o insan bitmiştir.

0|1
    0|0
  • Bu konuda aileden gelen bir şansım var. Babam yılda 15-20 farklı roman bitirir. Bunlar da polisiye, tarih, sosyokültürel, siyasi gibi birçok farklı türde olan kitaplar. Doğal olarak bana da geçen güzel bir alışkanlık var. Ben de okuyorum.

0|1
    0|0
  • sürekli ders çalışıyorum. işe gidiyorum. ibadetimi yerine getiriyorum.
    oyunlara vakit ayıramıyorum.
    okuyabilirsem ancak kuran okuyorum.
    onun haricinde kitap okumayı evet severim.
    eğer üniversite kazanabilirsem yavaştan yavaştan bunu alışkanlık haline getirmeyi düşünüyorum. umarım düşünmekle de kalmaz :]
    kötülemek konusuna gelince , kimsenin haddine değildir bu.

0|1
    0|0
  • Kitap okumaanın zevkini tatmamış bir insan bu soruya nasıl cevap versin ki.
    Anna Karanina'nın hayatında bulunmamış, Beyaz Diş ile canı yanmamış, Great Gatsby ile Amerikan Rüya'sının tadına başmamış biri bunlara nasıl cevap versin hocam.

Onlara göre kitap sadece ağaçtan yapılan, üzerine mürekkep dökülmüş sayfalar topluluğu :(

0|1
    0|0
  • Tespitinde haklısın. Erkeklerde yoğun konsantrasyon, asosyallik, veya edebiyata özel ilgi olmadıkça pek okuyan göremiyoruz.

1|1
    0|0
  • Çevrenin çok önemi var, benim çok sevdiğim bir hocam alıştırmıştı, çevremde de aynı hocanın icazetinden geçmiş arkadaşlarım vardı. Gizliden gizliye kitap okumada rekabet bile ederdik. Kitabı sevdirmek için mutlaka karşıdaki insana zorla kitap okutturulmalı, kendimden biliyorum ilk baş insan canının çok sıkılacağını düşünüyor halbuki öyle değil alıştınız mı saatlerce bile okuyabilirsiniz. Dediğiniz doğru kızlar okuyor ama ne , kafaları hep havada laylaylom şeyler okuyolar yok kağıttan kentle yok aynı yıldızın altında tamam bende okudum bunları güzel ama sana ne kazandırıyor.1984, Hayan çifliği desem suratıma öyle kös kös bakar, yani insan hayatını sorgulatacak eser okuyan bayan sayısı çok az zaten öyle birini görürsem evlenme teklif edicem.

0|1
    0|0
  • kitap okumayan erkekte kızda boş adamdır ;) sabit fikirlidirler asla laf anlatamazsın yalansa yalan diyin hadi :)

0|1
    0|0
  • Okuyoruz kardeş :D Ama haklısın kızlara göre kitap okuma oranımız daha düşük. Bunun sebebi de erkeklerin daha rahat dışarıda vakit geçirebilmeleri, daha sosyal olmaları ve yaratılış olarak daha hiperaktif olmalarını sayabiliriz. Buna nazaran kızlar genelde evde ve yapacak bir işleri olmayınca kendilerini kitaba veriyorlar. Zaten o tadı bir kez alınca bir daha da bırakılmıyor.

0|1
    0|0
  • Kızların bu yönünü takdir ederim ama şu vampir türü roman okuma trendini aşıp akademik türde okumalara geçseler. Umarım o da olacak.

0|1
    0|0
  • Ben şahsen çok severim kitap okumayı. :-) Kitap okumak huzur veriyor mutlu ediyor bambaşka dünyalara götürüyor beni. :-) Dinlenmiş mutlu hissediyorum kendimi. :-)

0|1
    0|0
  • Aynn knk

0|1
    0|0
  • ben okuyorum :)

1|1
    0|0
  • bizim hayatımız kitap

0|1
    0|0
  • Ben okuyorum

0|1
    0|0
  • 4-5 günde bir kitap okuyorum.

0|1
    0|0
  • Eylülden bu yana 16 kitap okudum.

Neden okumuyoruz bilmiyorum ama daha fazla vakit harcamamız gerekiyor.

0|1
    0|0
  • Ben de okuyorum✋

0|1
    0|0
  • Ben okuyorum ama genel de okumuyor sadecee erkekler değil insanlar

0|1
    0|0
  • Kızların okuduğunu nereden biliyosun? İnatagrama atılan fotolardandsa yanılıyorsun kardeşim bunu bil, kızların okuduğu kitaplar ıyduruk aşk meşk kitapları genelde onu hiç okuma daha iyi

0|0
    0|0
  • Ya çok güzel olduğunu biliyorum ama eriniyorum, Bir de insanın kafası rahat olursa kitabını okur. Aklında kırk tilki varken okuyamaz.

0|0
    0|0
  • Ben birşeye ile uzun süre bakamıyorum

Gözlerim hassas galiba
    İlgi çekici birşey aramıyoruzdur üşeniyoruzdu belki ama uyku getirmesi falan filan

0|0
    0|0
  • Ben cok sıkılgan ruhluyum...3 saatlik bir filmi izlwyebilirim... ama yarim saat den fazla kitao okuyamam... eee bunu bile bilede kitap almiyorum...

0|0
    0|0
  • Ben hayal dünyasını sevmem. Gerçek dünyayı tercih ederim

0|0
    0|0
  • Kitap bana ne kazandırcak? Çevre kazandırcak mı sevgi kazandırcak mı saygı kazandırcak mı

0|0
    0|0
    • dolaylı olarak evet...

• tamam yolunda devam et sen böyle yanlız kalırsın tabi işte bu anlama zorluğunuzdan belli oluyor zaten ne kadar okuyan insan olduğunuz

• @fatih9661 ya kardeşim kitap okuyan biri tipi iyi olmadıkça boyu uzun olmadıkça dikkat çekmez. Sn dışını beğenmediğin birini dikkate alır mısın? Kitap okumak doğru kelime konuşma yeteneğini arttırır ama bu çevre ile ilgili gerçeği değiştirmez

• Tam tersi bence erkekler okuyor, kızlar genelde moda dergileri falan okur :D

0|0
    0|0
  • eşim ayda 15 20 kitap bitiriyor ben senede 0 tane okuyorum.

0|0
    0|0
  • Kitap okuyacagına internetten bilgiler araştır daha fazla bilgi öğrenin.

0|0
    0|0
  • Ben kitap okumam... bana birşey katmıyor... ama gazete okurum, dergi okurum ama kitap okumam..

0|0
    0|0
    • Aslında çok şey katar da tek bir tanesini bile açıklamak içimden gelmiyor.

• Kitapları hayallerden ibaret sanman ne kadar da gülünç bir durum.

Ayrıca kitap okuyan biri dergi ve gazete okumaz diye bir şey yok. Örneğin ben kitap okuduktan sonra dergi okumaya başladım.

• Hayal değilde ne ya? Bak sen kitap okuduktaj sonra dergi okumaya başlamışsın ben direk dergi okumaya başladım...

• Kim demiş okumuyor diye çok okuyan var hocam

0|0
    0|0
    • Detayda ayrıntılı bilgi var ne demek istediğime dair.

• Birincisi ben kitap okuyan biriyim. Ortalama ayda 4 kitap bitiriyorum. İkincisini kitapları kız tavlamak için kullanmam, bana ters. Ne o öyle onlar için kitap okuyormuşum gibi. Ne anladım ben bu işten.

Ben kitabı kendim için okuyorum.

• Herkes zaten kendi için okuyor kitabı

• ben bir kitap kurduyum şu an bile okuyorum genelleme yapma lütfen :D

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    6
Yükleniyor...