Sarmaşık Filmini izlediniz mi?

Türk filmi, Türk sinemasında son yıllarda gerçekten güzel filmler yapılıyor!
Bunlardan biri de Sarmaşık Filmi,

Filmin Offical Sitesi
http://www.sarmasikfilmi.com/
Konu : Sarmaşık gemisi yük aldıktan sonra tahliye limanı olan Angola’ya gidecektir. Sefer devam ederken geminin armatörü iflas eder ve ortadan kaybolur.

Gemi Mısır’a geldiğinde armatörün liman parasını ödemediği anlaşılır, geminin üstünde haciz vardır. Liman yetkilileri gemiyi kimsenin uğramadığı demirleme alanına çekerler. Mürettebattan gemiyi olası tehlikelere karşı hareket ettirebilecek sayıda kişinin kalması gerektiğini belirtirler.

Beybaba diye hitap edilen geminin kaptanı, makineden Kürt, mutfaktan kamarot Nadir, gemicilerden Alper ve Cenk, usta gemici olarak da İsmail gemide kalır.

Hepsinin kalmayı seçişindeki hikaye başkadır. Sarmaşık bu altı adamın yiyecek ve içecek kıtlığıyla gemide geöirdiği 120 günün hikayesidir.

Film hakkındaki bazı bilgiler ;

29. Sundance Film Festivali ‘En İyi Uluslararası Film’ kategorisinde yarışmacı. (2014)
Film şu ana kadar yerli - yabancı 18 festivalde gösterildi.

2015 Altın Portakal'da 4 ödül birden!
En İyi Film: "Sarmaşık" filmi.
En İyi Yönetmen: "Sarmaşık" filminin yönetmeni Tolga Karaçelik.
En İyi Senaryo: "Sarmaşık" filmi.
En İyi Erkek Oyuncu: "Sarmaşık" filminden Nadir Sarıbacak.

Başka söze gerek var mı?
Kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum.

0|0
2|4

En İyi Kız Görüşü

• ben bu filmi festival kapsamında salonda izlemiştim. genelde festival filmlerini beğenirim lakin bu "mükemmel!" dediklerim arasında değildi.

nadir sarıbacak'ın yarıda kesilen konuşması ile popüler olmuş film. denizde mahsur kalan 5 mürettabatı anlatıyor. altın portakal'da 4 dalda ödül almış tolga karaçelik filmi.

yanılmıyorsam cem karaca'nın deniz üstü köpürür'ü soundtrackti. efsane yakışmış!

film 104 dakika. yani ekstra uzun değil. ben böyle basık filmler izlemeyi severim ama bu film allah'tan çok uzatılmamış kesinlikle. ya ben ödüllü yapımlardan beklentimi çok yüksek tutuyorum ve çok beğenemiyorum ya da harbiden biraz daha uzun olsaydı efsane sıkardı. hatta beğenmekle beraber beni aşırı da memnun etmedi.

bu 5 kişi, 5 farklı karakter gemide otorite savaşı veriyor ve kaptan bir yerden sonra iktidar sahibi olmasına rağmen bir korkuya kapılıyor. fazla metaforlu bir filmdi sanki. kesinlikle sakin kafayla izlenmeli.

0|1
    0|0
    • EİG işaretlemek için sabırsızlanıyorum!
      Yorumların o kadar gerçek ve yerinde ki...
      Teşekkür ederim, nacizane yorumun için.

• @milankundera Söz verdiğim gibi ;)

• eig için teşekkürler.

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 4

Yükleniyor...