Bilimde neden geri kaldık?

Bilimde geri kalmamizin sebepleri nelerdir. bildiklerinizi ve düşündüklerinizi paylaşın

• zeka seviyemiz düşük olduğu icin
    21% (3)0% (0)13% (3)Oy Ver
  • ilgisiz olduğumuz icin
    36% (5)0% (0)22% (5)Oy Ver
  • din engel olduğu için
    0% (0)56% (5)22% (5)Oy Ver
  • ekonomik yetersizlikler yüzünden
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
  • devlet desteği olmadığı için
    14% (2)11% (1)13% (3)Oy Ver
  • talihsizlikler yüzünden
    0% (0)11% (1)4% (1)Oy Ver
  • hepsi veya birkaçı
    29% (4)22% (2)26% (6)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
Yalniz günümüzu değil Osmanlı tarihini de hesaba katarak yapın yorumlarınizi

0|0
4|5

En İyi Kız Görüşü

• Bunun için tek bir neden gösterilemez. Kendimce sunabileceğim nedenlerden biri bilim kültürünün olmaması. Bilim hayatımızın parçası olmalı ve bilinçlenme artmali. Ör: televizyondaki bos dizilerin yerine belgeselleri , posta gazetesi gibi mansette magazin haberi gormek yerine Aziz Sancar'ın Nobel ödülünü görmeyi veya kitap , dergi gibi diger medya kanallariyla uyanisi gerceklestirebiliriz. Bunun yaninda çogu kisinin de bahsettigi ezberci egitim anlayisi. Konuyu neden'i , nicin'i , gercek hayattaki kullanim alanlariyla ogrenmek bilgiden alinan hazzi arttirir. Sinav sisteminin kurbani olup sadece test kitaplarindaki sorulara odaklaniyoruz. Ve bilime sayginin toplumda yerini bulamamis olmasi. Bunun nedeni bilimsel üretimin ekonomik bir geri donusu olmamasidir ki bu buyuk bir etkendir. Cunku bizim toplumumuzda en cok para kazandiran meslegi secmek daha elzemdir. Yani belli bir ödullendirme olmadigi muddetce herhangi bir ugrasiya olan ilgi de azaliyor.
    Bu problemin cozumu belki de politikadadir fakat o tarafa baktigimda da pek bir umut goremiyorum.

0|1
    0|0
    • Evet faydacılık meselesi doğru fizik kimya biyoloji jeoloji gibi birimlerin yerine her zaman Tıpkı Mühendislik gibi maddi getirisi olan Garantili bölümler tercih ediliyor Celal Şengör de yazmıştı bunu.

En İyi Erkek Görüşü

• çok farklı sebepleri var. örnek vermek gerekirse:
    1. mesela windows işletim sistemleri. orjinali ingilizce ama bizim kullanmamız için türkçeye de çevrilmiş. biz sürekli windowsa alıştık çoğunluk olarak. hazır olanı kullandık ama kendimiz işe yarar doğru düzgün birşey üretemedik. şimdi pardus diyenler vardır. ben de biliyorum pardus var. ama türkiyede pardus işletim sistemini kullanmayı bilen sayısını geçtim, böyle bir işletim sistemi olduğunu bilen kaç kişi varki?
    2. bazı ülkelerde şöyle bir şey var. diyelim işçinin mesaisi sabah 8de başlayıp akşam 6da bitiyor. mesai saatinde cihaz arızalandı ve 2 saat üretim yapılamadı. işçiler kendi istekleriyle 2 saat fazla çalışıyorlar. o 2 saatlik arıza türkiyede bir fabrikada olsa mola zamanı olarak değerlendirilir ve işçiler asla kendi istekleriyle 2 saat fazla çalışmazlar.
    3. japonya gibi ülkelerde tramvayda kitap okuyan çok kişi var internetten bildiğim kadarıyla. türkiyede böyle kaç kişi var? çok az. onların da bir kısmı üniversite öğrencileri ve o öğrenciler de sınav zamanı böyle bir şey yapıyorlar.
    daha eklenebilecek birçok sebep var

1|1
    0|0
    • Haklisin ilgisizligimiz de var. Kültürümüz yanlış. insanlarımız bilimsel değil ideolojik düşünüyorlar ne kadar önemli bir sorusu Şu sordugum katılan kişi sayısı 10 15 kişi. evrimle ilgili bir soru sordum Geçende yüzün üzerinde katılım oldu onun sebebi de bilim falan değil acaba dine karsit bir durum ortaya cikar mi endisesi.(dini veya evrimi Savunmak değil mesele)

Kızlar Ne Diyor 3

• İlgisizlik

0|1
    0|0
  • Araştırmayı, okumayı sevmeyen bir toplum olduğumuzdan.

0|1
    0|0
  • Ne de ileriyiz ki biz

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Chp başı kapalı diye okutmaz ise
    Akp allah diyip gerisini yallah dese
    Kürt bende isterem deyip kendi okulları patlatır ise

Yaprak gelişir..

0|1
    0|0
  • Kesinlikle din yüzünden. Ülkenin çoğunluğunun bulunduğu din reforma uygun olmadığı için de gelişim söz konusu olamaz.

0|0
    0|0
  • talihsizlikler yüzünden

0|0
    0|0
  • islamın çıkarcı tarafı yanlıs eğitim sistemi yanlıs politika destek verilmemesi.

0|0
    0|0
    • uygulanan eğitim sistemi ve politika yanlış. bu konuda sana katılıyorum ama islam konusunda düşüncene karşıyım

• @hayalet44 hayır mesele İslam değil zaten belirttim. insanların evrimi bilimsel olarak gerçek midir değil midir üzerinden tartışmak yerine acaba dine uygun mudur değil midir düşüncesiyle değerlendirmesi. yoksa yüzün üzerinde kişi katılmış Bu soruya bu kadar az kişinin katılmasını nasıl açıklayabiliriz ki. bilim insanların umurunda değil

• @hayalet44 tamam pardon bana değilmiş sözün

Yükleniyor...